Blat z jaworu dzięki swojej delikatnej kolorystyce znajdzie uznanie wśród koneserów jasnych i pastelowych odcieni. Dostępny w dwóch wariantach: klasycznym i bielonym stanie się stonowanym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Zastosowany w domu czy mieszkaniu wprowadzi do niego powiew naturalnej świeżości. Użyty do kreowania przestrzeni komercyjnych jak restauracje czy biura, nada im indywidualnego i niespotykanego wyglądu.

Spis treści
Informacje o drewnie 
Właściwości blatu 
Olej czy lakier? 
Oferta DLH 
W jakich wnętrzach można go wykorzystać?

Poznaj właściwości drewnianego blatu z jaworu

Blat jaworowy wykonany jest z rodzimego drewna występującego w Polsce. Jawor jest jednym z trzech występujących w naszym kraju gatunków klonu. Poza klonem jaworem są to klon zwyczajny i klon polny. Na tle całej rodziny to właśnie klon jawor jest najokazalszy. Drzewo to osiąga nawet 30 m wysokości i średnicę pnia do 150 cm. Pień jest prosty i pozbawiony gałęzi do wysokości 18 m. Najliczniej występuje w lasach górskich, wyżynnych i mieszanych. Jego liście posiadają charakterystyczny „dłoniasty” kształt, a nasiona przyjmują formę podwójnych skrzydlaków. Jest to gatunek długowieczny i osiąga wiek 250-300 lat. Najstarsze okazy mają nawet 500 lat. W części nizinnej Polski zazwyczaj jest obecny w wyniku sztucznych nasadzeń w parkach i alejach. Drewno tego drzewa jest łatwe w obróbce co powoduje, że służy do produkcji mebli, przedmiotów użytkowych czy nawet zabawek. Wykorzystuje się go też w przemyśle muzycznym do produkcji topów gitar, podstrunic czy gryfów. Unikalne walory techniczne tego gatunku zdecydowały, że jest również używany do produkcji blatów.

Właściwości drewna

Blat z jaworu cechuje się jasną, prawie białą lub żółtobiałą barwą. Taki sposób wybarwienia blatu z pewnością znajdzie zastosowane w nowoczesnych i monochromatycznych wnętrzach, gdzie zamysłem projektanta będzie delikatne ocieplenie wnętrza. W odważnych ciemnych kolorystycznie stylizacjach blat z jaworu może stać się elementem kontrastowym, wyróżniającym się swoją jasną barwą i naturalną fakturą. Pod względem technicznym blat ten posiada dobre właściwości stabilności wymiarowej. Drewno jaworu jest ciężkie, wytrzymałe i elastyczne. Użytkowane w suchych warunkach jest trwałe. Nadaje się do stosowania w kuchniach czy łazienkach, jednak nie wskazana jest jego długotrwała ekspozycja na działanie wody czy intensywnej wilgoci. Blaty z jaworu w ofercie firmy DLH występują w wersji Avangard, czyli klejone są z mniejszych elementów powstałych z odpowiednio wyselekcjonowanego drewna. Taka konstrukcja poprawia trwałość blatu i zmniejsza podatność na wypaczenia. Drewno jest bardzo łatwe w obróbce więc można je odpowiednio docinać nawet do najbardziej wymagających i wymyślnych kształtów (o tym może świadczyć to, że jest wykorzystywane na do produkcji instrumentów muzycznych).

Konserwacja blatu - olej czy lakier?

Blat powinno się zakonserwować i zabezpieczyć. Proces ten wydłuży zdecydowanie jego żywotność. Można to przeprowadzić na dwa sposoby - poprzez olejowanie lub lakierowanie. Olejowanie polega na nasączaniu blatu olejem. Olej znajdujący wewnątrz drewna ogranicza negatywne oddziaływanie wody przez co poprawia również stabilność wymiarową blatu. Olejowanie nie ogranicza wyczuwalności naturalnego rysu słojów drewna. W wyniku przeprowadzonego zabiegu kolorystyka blatu ulega delikatnemu pociemnieniu. Z kolei lakierowanie polega na naniesieniu preparatu chemicznego na powierzchnię drewna. Powoduje to jego zewnętrzne zabezpieczenie. Blaty lakierowane mają lepszą odporność na działanie cieczy. W zależności od oczekiwanego efektu możemy użyć lakierów błyszczących, półmatowych czy matowych.

Kolor i wygląd blatu z jaworu

Oferta DLH

Blat wykonany z jaworu jest obecny w ofercie firmy DLH. Dostępny jest on w wersji Avangard, czyli produkowany jest z klejonych lameli o szerokości od 4 do 4,5 cm i łączonych ze sobą. Występuje w klasie selekcji drewna AB, co oznacza, że jedna jego strona ma klasę A, a druga klasę B. W blatach w klasie AB obecne są zdrowe, zrośnięte sęki, a lamele są dobrane kolorystycznie, dopuszczalny też jest błyszcz i zaprawki. Oferowany jest on w wymiarze: 27x600x3000 mm. Koszt to 492 złote za wersję surową oraz 540 złotych za blat wykończony fabrycznie bielonym olejem UV.

Gdzie blat z jaworu sprawdzi się najlepiej?

Blat z jaworu świetnie sprawdzi się we wnętrzach, którym chcemy nadać świeżego wizualnego powiewu i jednocześnie rozświetlić je. Idealnie pasuje do domów i mieszkań, jak i do wnętrz komercyjnych: restauracji, kin, biur itp. Jego kolorystyka i oryginalny wzór usłojenia sprawia, że materiał ten chętnie jest wykorzystywany w niebanalnych aranżacjach. Jawor znajduje uznanie wśród inwestorów, którzy mają dość powszechnie stosowanych gatunków drewna i chcą wyróżnić wizerunkowo swoje wnętrze. Blaty z jaworu stosowane mogą być w kuchniach, łazienkach, ale też jako parapety, półki czy wykończenie zabudowy wnęk. Idealnie nadają się do kreowania przestrzeni komercyjnych czy biurowych w formie blatów na biurka, jak i lad restauracyjnych.

Nowoczesna biel

Drewno to urzeka swoją bielą i czystą formą. Surowy rys usłojenia nadaje mu delikatnego i subtelnego charakteru dekoracyjnego. Nawet zastosowane w jasnych monochromatycznych wnętrzach stanie się wyróżniającym elementem. W zestawieniu blatu z jaworu z błyszczącymi frontami mebli kuchennych osiągniemy niecodzienny efekt wizualny. Mroźną i jasna aranżację możemy dodatkowo spotęgować stosując szklane, czy błyszczące powierzchnie oraz zimne LED-owe oświetlenie. Taka aranżacja bardzo dobrze wpisze się w nowoczesne wielkomiejskie apartamenty, które czasami, z uwagi na ograniczoną powierzchnię, trzeba optycznie powiększyć.

Siła kontrastu

Jawor może też być zastosowany w ciemnych i industrialnych stylizacjach. Blat z tego drewna na przykład świetnie będzie kontrastował z czarnymi kuchennymi meblami w towarzystwie niklowanych lamp dających stłumione ciepłe światło. Stylizację będą uzupełniać zielone rośliny doniczkowe. Czarny kolor pozwoli optycznie zawęzić pomieszczenie, a jasne blaty z jaworu w połączeniu z odpowiednim oświetleniem podzielą otwartą przestrzeń na salon, kuchnię, jadalnię czy miejsce do pracy. Taka stylizacja w formie studia mieszkalnego może z powodzeniem być stworzona w budynkach i wnętrzach loftowych. Wnętrza tego typu są ostatnio bardzo chętnie tworzone przez młodych projektantów i cieszą się dużą popularnością u inwestorów.

Jawor na każdą kieszeń

Jawor jest gatunkiem drewna występującym w Polsce. Nie trzeba go sprowadzać z drugiego końca świata, dzięki czemu cena blatów z tego gatunku jest bardzo przystępna. Jego walory estetyczne w połączeniu z właściwościami technicznymi oraz kosztem zakupu dają pole do jego szerokiego zastosowania w aranżacjach domów czy pomieszczeń komercyjnych. Jest on dobrą ofertą dla osób, które chcą stworzyć niebanalne i przykuwające oko wnętrze, ale nie są skłonne przeznaczać na to przesadnie dużego budżetu. Zastosowanie tego materiału w zastawieniu z dobrym pomysłem architektonicznym zapewni oczekiwany efekt wizualny.