Blat roboczy to centralne miejsce w kuchni. To tam przygotowujemy wszystkie potrawy, to przy nim spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Z czego wykonać i jak zorganizować to miejsce by zdobiło pomieszczenie, a jednocześnie było funkcjonalne jest wyzwaniem dla każdego inwestora i architekta wnętrz.

Spis treści
Bardzo ważne miejsce w kuchni
Drewniane inspiracje
Modny wygląd
Ważne jest dobre rozmieszczenie
Naturalna wytrzymałość drewna
Ceny

Blat roboczy - bardzo ważne miejsce w kuchni

Projektując wygląd i funkcjonalność zabudowy kuchennej zawsze trzeba się zastanowić jak rozmieścić i z czego wykonać blat roboczy. W kuchni zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu i chcemy by była elegancka i dobrze zorganizowana. Często aranżujemy to miejsce w formie aneksu, pomieszczenia otwartego lub w zabudowie wyspowej. Wtedy też kuchnia staje się elementem salonu albo pokoju gościnnego. Taki układ architektoniczny wymaga podwójnej uwagi. Musimy wtedy zastanowić się nad tym jakie elementy dekoracyjne będą pasować jednocześnie do kuchni i do salonu. Ważne jest by pod względem estetycznym obywa te pomieszczenia były swoją kontynuacją. Ta zasada obowiązuje szczególnie w mieszkaniach o małych powierzchniach. Blat kuchenny w takim przypadku nie tylko będzie miejscem gdzie wykonujemy prace kulinarne, ale stanie się częścią jadalni lub nawet stołem, na którym będziemy codziennie spożywać posiłki. W porach wieczornych blat z funkcją barową zamienia się w miejsce gdzie oddajemy się relaksowi i rozmowom towarzyskim ze znajomymi. Ważne by za dnia i nocą tworzył on miejsce, w którym będziemy się dobrze czuć.

Drewniane inspiracje w projektowaniu kuchennego blatu roboczego

Z czego wykonać blat roboczy? Do dyspozycji mamy szereg materiałów takich jak: płyta wiórowa, konglomerat, ceramika, kamień i drewno. Który z tych materiałów będzie najciekawszy pod względem designu i który będzie nietuzinkową ozdobą wnętrza? Płyta wiórowa jest obecnie najpowszechniej stosowana ze względu na jej niską cenę. Jest to jednak materiał mało odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ingerencję wody. Swoich zwolenników ma również kamień, konglomerat lub ceramika. Materiałem, który na tym tle się wyróżnia jest drewno. Z jednej strony jest to materiał naturalny i przyjemny w dotyku, a z drugiej strony bardzo dekoracyjny i jednocześnie wytrzymały. O jego wysokich walorach dekoracyjnych świadczy wielość różnych gatunków drewna z jakich wyrabia się blaty. Każdy z nich ma inny kolor, wybarwienie, układ słojów i sęków. Możemy również wybrać taki blat, który posiada wyczuwalny rysunek włókien, co dostarcza dodatkowych walorów estetycznych. Drewno jest surowcem ciepłym w dotyku i miłym w obcowaniu na co dzień, co w przypadku blatów ma duże znaczenie. Jego naturalny charakter wpisze się w każde wnętrze wprowadzając znaczący element zdobniczy.

Kobiety przy blacie

Po pierwsze naturalny i modny wygląd

W nowoczesnym budownictwie pomieszczenia kuchenne często łączone są z salonami poprzez wyspy kuchenne lub zabudowę barową. Wtedy też blat roboczy staje się miejscem spotkań i spożywania posiłków w gronie domowników lub zaproszonych znajomych. Musi to być miejsce designerskie, które nadaje odpowiedni klimat nie tylko wnętrzom, ale również spotkaniom towarzyskim. Drewno zawsze było surowcem bardzo chętnie wykorzystywanym do tworzenia stołów, mebli, krzeseł. Obecnie obserwuje się powrót do naturalnych dla człowieka materiałów. Blaty kuchenne wykonane z drewna z uwagi na niepowtarzalny wygląd oraz walory techniczne coraz częściej znajdują swoje miejsce w projektach aranżacyjnych. Stają się one z reguły głównym elementem stylizacji i to one mają za zadanie budować odpowiedni klimat wnętrz. Warto zatem wybrać taki gatunek drewna, który stworzy modny efekt dekoracyjny. W ofercie firmy DLH znajduje się bardzo szeroka propozycja egzotycznych blatów litych oraz Avangard, czyli wykonanych w technologii łączenia mniejszych drewnianych lameli na mikrowczepy.

Po drugie blat musi być funkcjonalny - ważne jest dobre rozmieszczenie

Czy zastanowiliście się jak zaprojektować swoją kuchnię by była funkcjonalna? Czy wiecie ile miejsca przeznaczyć pod blat kuchenny? Warto to przemyśleć przed tworzeniem zabudowy meblowej. Wielkość blatu jest równie ważna, jak ilość i usytuowanie szafek kuchennych. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to by blat był jak najgłębszy. Standardowo przyjmuje się, że powinien mieć ok. 60 cm głębokości. Optymalnie jest też by podczas codziennego użytkowania nie był zastawiany sprzętami agd lub niepotrzebnymi przedmiotami. W kuchni wykonujemy bardzo dużo różnych czynności jak krojenie, mycie, wałkowanie itp. Z reguły przy przygotowaniu posiłków wykonujemy kilka z nich na raz. Wykorzystujemy też przy tym dużą ilość naczyń, misek, garnków i talerzy, które muszą znaleźć swoje miejsce na blacie. Do komfortowego wykonywania prac kuchennych należy zapewnić sobie minimum 100 - 120 cm szerokości powierzchni na blacie. Pamiętajmy także, żeby zostawić przestrzeń pomiędzy lodówką, płytą grzejną i zlewozmywakiem. Jest to ważne by móc tam swobodnie odkładać naczynia lub przyrządy kuchenne. Odległość między zlewozmywakiem, a płytą grzejną powinna wynosić ok. 120 cm do 210 cm, między lodówką, a zlewozmywakiem również dobrze by wynosiła ok. 120 cm do 210 cm, a między lodówką, a płytą grzejną od 120 cm do nawet 270 cm. Oczywiście jest to sytuacja idealna kiedy mamy nieograniczone możliwości aranżacji powierzchni. W przypadku mniejszych pomieszczeń warto zadbać o maksymalną ilość miejsca pod blat kuchenny, a sprzęty i naczynia umiejscowić w dodatkowo zaplanowanych szafkach.

Po trzecie trwałość - naturalna wytrzymałość drewna

Blaty drewniane wykonywane są z najtrwalszych i najodporniejszych gatunków drzew. Między nimi znajdziemy tak wytrzymałe egzotyczne gatunki jak Teak, Merbau, Hevea czy krajowe jak Dąb. Gatunki do produkcji blatów są tak dobierane by zapewniały najwyższe parametry wytrzymałości na działania mechaniczne oraz odporności na korozję biologiczną czy chemiczną. Są one twarde, ale i elastyczne. Dobrze znoszą codzienne i intensywne użytkowanie. Blaty DLH dostępne są w wersji litej oraz Avangard. Technologia ta oparta na łączeniu mniejszych lameli drewna na mikrowczepy chroni drewno przed wyginaniem się lub wybrzuszaniem. Aby zatrzymać na dłużej właściwości techniczne blatów dobrze jest je cyklicznie olejować lub lakierować .

Cena drewnianych blatów

Blaty drewniane w ofercie DLH dostępne są w różnych cenach, które są ściśle powiązane z gatunkiem drewna, technologią wykonania, rodzajem zabezpieczenia oraz wymiarem. Przykładowo cena blatu Heavea o wymiarach 30 x 620 x 2420 cm wynosi tylko 376 zł za sztukę. Cena blatu Merbau w technologii Avangard o wymiarach 30 x 620 x 242 cm wynosi 736 zł za sztukę. A cena najtrwalszego na oddziaływanie wody blatu wykonanego z drewna Teak o tych samych wymiarach wynosi 1196 zł za sztukę. W obrębie każdego gatunku drewna możemy wybierać z pośród kilku długości blatu.