Blat z litego drewna jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, mimo że na rynku dostępnych jest bardzo dużo materiałów służących do wykonania tego typu powierzchni roboczej: od kamienia, przez płytki ceramiczne, a kończąc na litym drewnie. Jakie są walory użytkowe blatu drewnianego? Jakie możliwości aranżacyjne daje nam drewno? Czy dbanie o blat z drewna jest trudne i czasochłonne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Spis treści
Z czego wykonać?
Dwa oblicza miejsca roboczego w kuchni
Gatunki drewna
Pielęgnacja i konserwacja

Przegląd materiałów na blat kuchenny: od kamienia do drewna litego

Projektując kuchnię warto postawić na blat z drewna litego. Dlaczego? Na rynku dostępna jest duża liczba materiałów, które możemy wykorzystać do stworzenia blatu. Są to między innymi: kamień, konglomerat, płyta wiórowa. Czasami jeszcze inwestorzy wykładają blaty z płytek ceramicznych lub betonowych. Blaty kamienne zazwyczaj są z granitu lub marmuru. Marmur jest bardzo efektownym kamieniem jednak jest mało odporny na działanie wody, soków z owoców, wina itp. Zatem musi być konserwowany i zabezpieczany specjalnym środkami. Granit jest materiałem idealnie gładkim, który nie chłonie wody i nieczystości. Można na nim wykonywać prace kuchenne i odstawiać gorące garnki. Do wyboru mamy wiele jego gatunków i kolorów. Jest to najtrwalszy rodzaj kamienia na blaty, ale przy tym bardzo drogi.

Konglomerat

Podobnie jest z konglomeratem. Na rynku jest bardzo duża liczba jego odmian. Jedne trwalsze, drugie mniej trwałe. Jest to materiał, który nie znosi dobrze wysokich temperatur i pod ich wpływem potrafi się odkształcać. Nie wszystkie odmiany konglomeratów równie dobrze dają sobie radę z plamami z soków, wina czy działaniem mechanicznym na ich powierzchnię. Blaty kuchenne są też wykonywane z płytek ceramicznych. Mogą być one układane z fugami oraz bezfugowo. W przypadku techniki bezfugowej zaleca się, mimo wszystko, wypełnienie przerw między płytkami żywicą lub innym preparatem, który będzie zabezpieczał przed przenikaniem wody. Układając płytki z fugami wybieramy odpowiedni ich rodzaj: cementowe lub epoksydowe. Fugi muszą być położone bardzo starannie i szczelnie wypełniać wszystkie przerwy. Najlepiej by były one elastyczne i odporne na wysokie temperatury. Fugi lubią się brudzić od gromadzącego się na ich powierzchni kurzu, substancji chemicznych, jedzenia. Sprzyja to rozwojowi bakterii. Dobrze jest cyklicznie je czyścić i impregnować. Płytki też powinny być najwyższej jakości by nie pękały pod naciskiem, wysoką temperaturą czy działaniem środków chemicznych.

Blat z akacji azjatyckiej

Płyty wiórowe

Do wykonania blatów kuchennych bardzo często stosowane są płyty wiórowe. Ich warstwę zewnętrzną stanowi dekoracyjny laminat. Możemy wybierać z bardzo dużej ilości kolorów i wzorów ozdobnych: od jednokolorowych, gładkich, wzorzystych, a kończąc na imitacji blatów drewnianych. Jest to najtańszy materiał na blaty jednak równocześnie jest najmniej odporny na działanie wody czy oddziaływanie mechaniczne. Łatwo o nacięcie jego warstwy ochronnej czyli laminatu. Przez powstające szczeliny, w miejscach technicznych łączeń oraz przy zlewozmywakach w głąb blatów może swobodnie przenikać woda. Powoduje to jego puchnięcie oraz deformację. Taki blat jest już nie do naprawienia. Każdy z materiałów na blaty wymaga odpowiedniego używania i traktowania. Podobnie jest z drewnem litym. Jednak w odróżnieniu od powyższych propozycji mamy do czynienia z produktem ciepłym w dotyku, w 100% wykonanym z drewna, które jest wewnętrznie zakonserwowane i odporne na działanie wody. Dodatkowo jest przyjemne w codziennym kontakcie i dotyku. Przy użytkowaniu jedynie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu go olejem lub lakierem.

Dwa oblicza blatu z litego drewna

Decydując się na blat z drewna litego mamy do wyboru dwie jego odmiany. Są to blaty lite i blaty w technologii Avangard. Blaty lite są wykonywane z lameli drewnianych łączonych ze sobą wzdłuż krawędzi. Klejenie lameli do siebie ma dodatkowo wzmocnić blat i sprawić by był odporny na wypaczanie i odkształcenia. Chroni to przed jego deformacją w wyniku działania wody i wysokich temperatur. Technologia Avangard polega na łączeniu mniejszych lameli ze sobą wzdłuż i wszerz. W efekcie otrzymujemy dynamiczny i oryginalny wzór z naturalnych kawałków drewna. Oferta ta znajduje zainteresowanie wśród osób poszukujący nowoczesnej formy przedstawienia naturalnego i klasycznego surowca jakim jest drewno.

Gatunki drewna na blaty

Do produkcji blatów wykorzystuje się tylko najbardziej odporne na działanie wody gatunki drzew. Wśród tych propozycji naczelne miejsce zajmują blaty wykonane z drewna egzotycznego. Są to: merbau, teak, akacja azjatycka, hevea, bambus, orzech, badi, amazakoue, frake. Wśród drewna krajowego dostępne są takie gatunki jak: dąb, jesion, buk, akacja parzona, brzoza, jawor. Dodatkowo deski z tych gatunków występują w odmianach: litej i Avangard. Dostępne są w różnych rozmiarach długości i grubości. Istnieje też opcja zamówienia blatu w indywidualnych wymiarach. Tak szeroka oferta firmy DLH daje bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Zabezpieczenie i konserwacja

Blaty drewniane dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć. Wydłuży to czas ich użytkowania i uchroni przed negatywnym oddziaływaniem wody, resztek jedzenia czy środków chemicznych. Konserwację możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest olejowanie. Polega na nanoszeniu na powierzchnię blatu warstwy oleju, który przenika w głąb. Zabezpiecza to wewnętrzną część drewna przed nadmiernym wysychaniem, a także ogranicza przenikanie wody i wilgoci. Olej tworzy na powierzchni blatu delikatną powłokę ochronną, która chroni go przed powstawaniem plam czy zabrudzeń. Olejowanie jest procesem bardzo prostym. Do jego wykonania potrzebny jest dobrej jakości olej do drewna, szczotka do wyczyszczenia blatu oraz szmatka lub gąbka za pomocą której będziemy nanosić preparat. Zabiegiem bardziej skomplikowanym jest lakierowanie. W wyniku tej czynności na powierzchni blatu tworzy się trwała zewnętrzna warstwa ochronna. Jest ona kompletnie trudno przenikalna dla wody i substancji pochodzący z jedzenia. Lakierowanie bardzo dobrze zabezpiecza blat przez zarysowaniami i ścieraniem. W momencie zużycia powłoki ochronnej blatu proces lakierowania można powtórzyć. Do jego wykonania nie są potrzebne skomplikowane w użyciu profesjonalne narzędzia. Wystarczy lakier od renomowanego producenta i pędzel/wałek. Oczywiście przed lakierowaniem powierzchnię drewna trzeba wyczyścić i w miejscach porysowanych delikatnie podszlifować papierem ściernym.

Czyszczenie i pielęgnacja

Do codziennej pielęgnacji blatów z drewna rekomenduje się wykorzystanie specjalnych preparatów. Czyszczenie przy ich użyciu nie jest czynnością trudną i czasochłonną i przypomina odświeżanie mebli przy pomocy sprajów czy wosków. W ofercie firmy DLH możemy znaleźć dedykowane preparaty. Woca Cleaner Spray służy do czyszczenia wszystkich powierzchni drewnianych zarówno olejowanych i lakierowanych, takich jak meble, blaty, schody. Woca Mydło Olejowe służy do regularnego czyszczenia oraz konserwacji zaolejowanych blatów.