Podczas urządzania kuchni drewniane blaty są często naszym pierwszym wyborem. Nie bez przyczyny. Ich walory estetyczne doceniają zarówno architekci, jak i indywidualni inwestorzy aranżujący swą domową przestrzeń. Nikogo nie trzeba przekonywać, że właściwie dobrany drewniany blat nadaje kuchni niepowtarzalnego uroku i charakteru. Można jednak zadać pytanie, czy blaty wykonane z drewna sprawdzą się w kuchni z praktycznego punktu widzenia? Okazuje się że tak, choć sekret jak zwykle tkwi w szczegółach.


Wykorzystanie odpowiednio wytrzymałych i stabilnych wymiarowo gatunków drewna sprawia, że tego rodzaju blaty mają niską podatność na zarysowania czy uderzenia oraz wilgoć i wahania temperatury. W przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni roboczych – zwłaszcza tam, gdzie się gotuje – ma to niebagatelne znaczenie. Drewniane blaty odpowiednio pielęgnowane i właściwie użytkowane będą nam służyły przez wiele lat. Co więcej można je wielokrotnie odnawiać, co zdecydowanie przedłuża ich żywotność. A ewentualne uszkodzenia w postaci rys lub wgłębień łatwo usuwa się przez szlifowanie i ponowne zabezpieczenie powierzchni olejem.


Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, kluczowym dla jego późniejszego użytkowania okazuje się  poprawny montaż, niwelujący możliwość swobodnej pracy blatu. Bardzo ważne jest również właściwe zabezpieczenie wszystkich powierzchni  przy użyciu środków olejowych bądź lakierniczych.