Deska tarasowa z modrzewia europejskiego to kwintesencja polskiej natury. Drewno występujące na terenie naszego kraju z pewnością doda tarasowi rodzimego charakteru. Dzięki zastosowaniu tego surowca dom wpisze się idealnie w polski krajobraz, a surowy wygląd desek tarasowych dodatkowo wyeksponuje naturalny klimat przydomowej aranżacji ogrodu.

Spis treści
Pochodzenie drewna
Ważna rola impregnacji
Skandynawskie aranżacje

Skąd pochodzi modrzew europejski wykorzystywany do produkcji desek tarasowych?

Deska tarasowa z modrzewia europejskiego pochodzi z drzew występujących w Polsce. Modrzew europejski jest to gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Pierwotnym miejscem jego występowania były wysokogórskie obszary centralnej Europy, czyli Alpy i Karpaty. Na niższych obszarach rozprzestrzeniał się w wyniku sztucznych nasadzeń. W Polsce naturalnie występuje w Tatach. Ze względu na swój dekoracyjny wygląd sadzony jest na terenie całego kraju. Drzewo posiada pień prosty lub zakrzywiony i może osiągać wysokość nawet 45 m i średnicę 120 cm. Drewno ma strukturę prostowłóknistą. Łatwo można w jego przekroju wyróżnić twardziel i biel. Twardziel zazwyczaj ma kolor czerwonobrunatny, który pod wpływam słońca ciemnieje. Biel ma grubość 1-3 cm o kolorze żółtawobiałym. Drewno jest mocno nasiąknięte żywicą.

Nasze klimaty

Deska z modrzewia europejskiego cechuje się jasną barwą. Posiada liczne sęki i jest materiałem niejednorodnym. Można ją stosować do zabudowy tarasów, jednak drewno nie powinno mieć kontaktu z gruntem. Jest to materiał rodzimy, który idealnie będzie pasował do budowy tarasów w domkach górskich, budynkach utrzymanych w klimacie wiejskim, czy rustykalnym. Odnajdzie też swoje miejsce w nowoczesnych skandynawskich aranżacjach. Okres jego przydatności w warunkach ogrodowych wynosi kilkanaście lat.

Natura przede wszystkim

Drewno z modrzewia europejskiego jest niejednorodne, przez co posiada charakterystyczny wygląd. Ma widoczne sęki i przewody żywiczne. W wyniku działania wody i wysokiej temperatury na powierzchni desek powstają pęknięcia. Wszystko to nadaje drewnu surowego charakteru. Jest ono stosunkowo miękkie i mało odporne na działania mechaniczne. W tej kategorii ma przyznaną klasę 3-4. Jest podatne na działanie pleśni, grzybów, termitów. W celu poprawienia trwałości surowca należy stosować preparaty impregnacyjne. Może być barwiony na różne odcienie za pomocą specjalnych olejów koloryzujących.

Kolor i usłojenie deski z modrzewia europejskiego

Ważna rola impregnacji

Drewno z modrzewia europejskiego jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że wystawione na działanie warunków atmosferycznych reaguje na ich wpływ. W dni deszczowe chłonie wilgoć, a w podczas upałów zebrana w nim woda odparowuje. Wtedy też zmienia swoje wymiary. W praktyce różnice wymiarowe mogą sięgać 5% wartości podanej na dokumentach sprzedażowych. W czasie gdy drewno „pracuje” na powierzchni powstają szpary i szczeliny. Niezabezpieczone deski z modrzewia europejskiego poddane działaniu mrozów, deszczów i słońca patynują, co powoduje, że na ich powierzchni powstaje srebrnoszary nalot. Ten gatunek drewna dobrze jest zakonserwować za pomocą impregnacji. Zachowamy wtedy jego naturalny wygląd na dłużej. Opóźni to też proces jego naturalnej degradacji. Taras wykonany z tego surowca dobrze jest systematycznie czyścić z osadów, brudu czy piachu. W okresie dużych ulew pozbywać się wody z jego powierzchni. W czasie zim i mrozów nie doprowadzać do zamarzania wody w szczelinach i pęknięciach. Deski z tego drewna znajdują się w ofercie DLH i występują w rozmiarze 25x145x2400 mm. Z racji tego, że jest to drewno rodzime, dostępne jest ono w przystępnej cenie 84 zł/m2. Deski posiadają profil Cezar. Powierzchnia obu stron desek jest ryflowana. Montowane są na wkręty i system DILA.

Deska z modrzewia europejskiego na Twoim tarasie

Deska tarasowa z modrzewia europejskiego jest propozycją dla osób ceniących obcowanie z rodzimą naturą i naturalnym wyglądem surowców. Mówi się, że spękania i szpary dodają drewnu charakteru, i że jest to „materiał z duszą”. Nie inaczej jest w przypadku desek tarasowych z modrzewia europejskiego, które przez cały rok reagują na warunki atmosferyczne i w wyniku tego nabierają szlachetnego wyglądu.

Styl country w rodzimym wydaniu

Styl country jest niepretensjonalny, przepełniony naturalnymi materiałami, różnymi kolorami i fakturami. W takich wnętrzach panuje przytulna atmosfera. Taras z modrzewia europejskiego będzie idealnym dopełnieniem domu w stylu country. Modrzew europejski występuje z Polsce w rejonie pięknych Tatr, więc tworząc taras z tego drewna możemy być pewni, że część tatrzańskiego klimatu przeniesiemy do swojego domu i ogrodu.

Nowoczesne i naturalne kontrasty

Dla osób szukających drewna na taras, który będzie kontrastował z nowoczesną bryłą budynku i użytymi materiałami modrzew europejski może być dobrą propozycją. Proste linie domu, duże przeszklenia, beton i gładkie powierzchnie to dziś chętnie stosowane architektoniczne rozwiązania. Natomiast drewno z modrzewia europejskiego, które jest pełne naturalnych sęków, spękań, jest zdecydowanie niejednolite w swojej formie i kolorystyce. Wprowadzając tak surowy i nieregularny wzorniczo materiał stworzymy nieoczywistą i żywą aranżację. Nie będzie osoby odwiedzającej dom, która nie zwróci uwagi właśnie na ten wyrafinowany zabieg stylizacyjny.

Skandynawskie aranżacje

Jasny kolor drewna, harmonia i prostota to cechy, które nierozerwalnie kojarzą się ze stylizacjami skandynawskimi. Taras z modrzewia europejskiego dzięki swojemu wybarwieniu i usłojeniu z pewnością pokreśli naturalny charakter domu. Dla zwolenników stylu skandynawskiego deska ta będzie idealnie korespondowała ze stylem wewnątrz budynku. Wiosną czy latem, przydomowy taras stanie się przedłużeniem salonu. Praktyczny minimalizm we wnętrzach może teraz znaleźć odzwierciedlenie na zewnątrz budynku, na terasie czy ganku. Proste meble, jasne barwy i niezaburzona przestrzeń dają odpoczynek dla zmysłów. Jedynym akcentem zdobniczym będzie powierzchnia tarasu z jego nieregularnymi sękami, z wyraźnymi przewodami żywicznymi, a nawet wyciekającą żywicą. Z pewnością takie zestawienie nada ożywczego charakteru aranżacji utrzymanej w klimacie skandynawskim.

Wypoczynek w rustykalnym otoczeniu

Nieregularne jasne wybarwienie i surowe linie usłojenia deski znajdą uznanie u zwolenników stylu rustykalnego. Styl ten zakłada dużą liczbę elementów wykonanych z drewna, które jest materiałem przyjaznym i miłym w dotyku. W aranżacjach rustykalnych wykorzystuje się „kolory ziemi” takie jak pastele, beże, a kończąc na brązach. Czasami wprowadza się też przydymione zielenie i błękity, szczególnie gdy budynki znajdują się w okolicach nadmorskich. Nie stosuje się barw mocnych i nasyconych, jak na przykład jaskrawych czerwieni czy fioletów. Uzupełnieniem stylizacji są ręcznie wykonywane ozdoby w postaci koronkowych firan, haftowanych obrusów czy finezyjnych mebli. Elementy są zawsze bogato zdobione motywami przyrodniczymi czy roślinnymi. Tak wymyślne dekoracje będą świetnie komponować się z surowym i w 100% naturalnym charakterem tarasu wykonanego z modrzewia europejskiego.