Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego to produkty, które nadadzą przydomowym przestrzeniom naturalnego charakteru, sprawiając, że każda chwila spędzona na tarasie będzie jedyna w swoim rodzaju, a rozkoszowanie się świeżym powietrzem, ciepłymi promieniami słonecznymi oraz delikatnym wiatrem będzie jeszcze przyjemniejsze.

Spis treści
Idealne rozwiązanie na przydomowe tarasy
Wytrzymałość
Piękno
To warto wiedzieć
Impregnowanie
Ryflowane czy gładkie?
Kilka słów o montażu

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego – poznaj je bliżej

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego to idealne rozwiązanie na przydomowe tarasy. Podstawą aranżacji tego typu przestrzeni jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Powinny one zarówno spełniać najwyższe standardy jakości, jak i świetnie komponować się z zielenią ogrodu, a dodatkowo kreować otoczenie sprzyjające wypoczynkowi. Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego od DLH spełniają wszystkie te kryteria. Modrzew syberyjski w naturalnym środowisku występuje w tajdze syberyjskiej, w azjatyckiej części Rosji. Dzięki dorastaniu w chłodnym i surowym klimacie Syberii, ta odmiana drewna jest odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych od drzew europejskich, takich jak na przykład świerk, sosna czy modrzew europejski, z których także produkuje się deski tarasowe oraz ma wysoką tolerancję na niskie temperatury. Deska tarasowa produkowana z modrzewia syberyjskiego może stanowić doskonałą alternatywę również dla drewna egzotycznego. Za sprawą bogatej palety kolorystycznej oraz drobnym słojom, tego typu deski modrzewiowe prezentują się bardzo naturalnie.

Wytrzymałość

Deski z modrzewia syberyjskiego posiadają szereg zalet, dzięki którym tak chętnie w ostatnich latach są wykorzystywane do wykonywania drewnianych tarasów. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują bardzo dobre właściwości użytkowe. To właśnie przede wszystkim dzięki nim, deski modrzewiowe stanowią bardzo dużą konkurencję dla innych desek produkowanych z drewna iglastego, a nawet egzotycznego. Produkty te nie są podatne na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych, w tym skrajnie niskie temperatury oraz działanie wilgoci, a także wykazują wysoką odporność na biodegradację oraz atak grzybów. Modrzew syberyjski jest wystarczająco twardą odmianą drewna, przez co wytwarzane z niego deski są ponadto bardzo odporne na ścieranie i uszkodzenia, przez co nie straszna im nawet intensywna eksploatacja. Ze względu na niską chłonność wody można odstąpić od impregnacji tarasu wykończonego tego typu produktami, jednakże trwałość deski zaimpregnowanej może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Deski modrzewiowe podobnie jak inne niezaimpregnowane gatunki drewna patynują, czyli z upływem czasu nabierają szlachetnego, szarego odcienia.

Naturalne piękno

Różnorodna kolorystyka desek modrzewiowych, obejmująca tonacje od czerwono-brunatnej po złocisto-miodową, pozwala na dobór idealnych produktów do każdej wizji projektowej przydomowego tarasu. W każdym przypadku taras wykończony tego typu deskami będzie prezentował się wyjątkowo, zamieniając zwyczajną przestrzeń w pełną naturalnego wdzięku i klimatycznego ciepła. Uroku deskom nadają także liczne, drobne słoje efektownie przenikające się na ich powierzchni. Deski z modrzewia syberyjskiego najlepiej prezentują się na nowoczesnych tarasach utrzymanych w naturalnej odsłonie w towarzystwie wysokich drzew, bujnej roślinności i kolorowych kwiatów. Tak urządzona przestrzeń sprawia wrażenie bardzo harmonijnej i przyjaznej domownikom, a każda chwila spędzona na tak zaaranżowanym tarasie sprzyja wyciszeniu i znalezieniu ukojenia po ciężkim dniu. To bardzo ważna cecha, ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie każdy potrzebuje miejsca, w którym może odpocząć z dala od obowiązków i codziennej gonitwy.  Dla zachowania spójności przydomowej przestrzeni, DLH oferuje także deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego, którymi można wykończyć cały budynek lub tylko jego fragmenty, dodatkowo podkreślając sielski charakter otoczenia. To bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla osób, które lubią przemyślane projekty.

Taras wykonany z modrzewia

To warto wiedzieć: czy modrzew syberyjski wymaga impregnacji?

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego oferowane przez DLH nie wymagają impregnacji, jednak w celu przedłużenia żywotności takich produktów warto ją przeprowadzać. Do wyboru są deski z ryflowaną lub gładką powierzchnią – zanim wybierzesz któreś z nich, przeczytaj czym się wyróżniają. Być może zaciekawi Cię także kwestia związana z montażem takiego tarasu. Szczegółowe informacje na te tematy znajdziesz w dalszej części tekstu.

Pielęgnacja

Aby na dłużej zachować pierwotny wygląd desek produkowanych z tego gatunku drewna oraz ich bardzo dobre właściwości użytkowe przez wiele lat, niezbędna jest stała pielęgnacja tarasu. Trwałość deski zaimpregnowanej może wzrosnąć nawet dwukrotnie, więc warto wykonywać tego typu prace regularnie. Oprócz impregnacji, nie można zapominać o innych pracach pielęgnacyjnych. W tym celu należy regularnie usuwać zanieczyszczenia z powierzchni tarasu przy użyciu szczotki lub miotły. Do pozbycia się silniejszych zabrudzeń zaleca się natomiast użycie twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Istotne jest, aby wokół tarasu zapewnić odpowiednią wentylację dla dobrego i prawidłowego funkcjonowania drewna. Na bieżąco należy także usuwać wszelkie zanieczyszczenia w szczelinach między deskami oraz wokół tarasu. O każdy taras drewniany, także ten wykonany z modrzewia syberyjskiego, należy dbać szczególnie w okresie zimowym, aby nie dopuszczać do oblodzenia jego powierzchni. Odpowiednie zaolejowanie desek zapewnia im właściwą ochronę. Zalecane jest wykonywanie olejowania dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu wiosennego oraz jesiennego. Ważne jest, aby temperatura na zewnątrz sięgała wtedy powyżej 15 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna wtedy być bardzo niska. Dodatkowo do olejowania tarasu warto wybrać słoneczny i suchy dzień.

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego ryflowane lub gładkie oraz klika słów o montażu

Deski tarasowe produkowane z modrzewia syberyjskiego dostępne są na rynku materiałów tarasowych w opcji z ryflowaną lub gładką powierzchnią. DLH oferuje obydwa produkty. Klienci swój wybór uzależniają przede wszystkim od względów estetycznych tych rozwiązań oraz indywidualnych preferencji stylistycznych. Deski ryflowane szczególnie podobają się osobom, które chcą zaaranżować swój taras w stylu nowoczesnym, ponieważ ryflowania sprawiają, że sęki i pęknięcia typowe dla drewna są mniej widoczne. Gładką powierzchnię desek doceniają z kolei miłośnicy naturalnego rysunku drewna. Takie produkty najczęściej są wybierane przez osoby, które lubią modny, nieco rustykalny styl, gdzie bardzo ważne jest zachowanie autentycznego wyglądu zastosowanych materiałów wykończeniowych.

Kilka słów o montażu

Zanim przystąpisz do montażu desek tarasowych wykonanych z modrzewia syberyjskiego, sprawdź je pod względem uszkodzeń i nieprawidłowości. Ewentualne wady materiału należy zgłosić sprzedającemu przed montażem. Przeprowadzenie montażu drewnianego tarasu zdecydowanie zaleca się zlecić fachowcom, którzy doskonale wiedzą, jak pracować z drewnem oraz mają doświadczenie w tego typu montażach, gdyż jeden błąd może skutkować zniszczeniem i utratą materiału. Deski tarasowe przed przystąpieniem do montażu powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, a jeśli nie jest to możliwe to należy je spiąć pasami, aby uniknąć wichrowania i paczenia się drewna.

Deski z modrzewia syberyjskiego uważa się za najbardziej wytrzymałe spośród wszystkich desek tarasowych produkowanych z drewna iglastego, a pod względem ceny, także za doskonałą alternatywę dla drewna egzotycznego.