Ryflowane deski tarasowe należą do najczęściej wybieranych materiałów do wykańczania tarasów. Do wyboru są deski tarasowe produkowane zarówno z drewna, jak i kompozytu, które posiadają ryflowania, dzięki czemu każdy klient ma możliwość dopasowania wyglądu tarasu do indywidualnych upodobań i idealnego wkomponowania go w architekturę swojego otoczenia.

Spis treści
Czym są ryflowania?
Różne opcje do wyboru
Kompozyt z rowkami
Drewno iglaste z rowkami
Drewno egzotyczne z rowkami
Cena

Czym są ryflowania na deskach tarasowych?

Deski tarasowe ryflowane, to innymi słowy deski tarasowe z wyżłobioną powierzchnią. Ryflowanie to wąskie, podłużne rowki o szerokości zwykłe około kilku mm i niewielkiej głębokości. Przebiegają one równolegle do siebie wzdłuż długości deski tarasowej. Ryflowanie wykonuje się zarówno w deskach kompozytowych, jak i deskach drewnianych. Tego typu produkty można znaleźć na przykład w ofercie DLH. Sklep posiada aż osiem kolekcji desek kompozytowych, które nieco różnią się między sobą składem, a także z drewna – zarówno iglastego, jak i egzotycznego sprowadzanego z najdalszych zakątków świata, a w tym z Azji oraz Ameryki Południowej. Do wyboru są także deski tarasowe o gładkiej powierzchni. Wybór jednych bądź drugich zależy tak naprawdę przede wszystkim od gustu, preferencji i potrzeb użytkownika.

Deski tarasowe: ryflowane czy gładkie?

Stojąc przed wyborem desek tarasowych klienci często zadają sobie pytanie, czy lepiej wybrać deski ryflowane, czy też te o gładkiej powierzchni. Tak naprawdę jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje mocniejsze i słabsze punkty, znajdując swoich zwolenników. Największym atutem desek tarasowych z rowkami jest doskonałe radzenie sobie z nadmiarem wody – zarówno deszczowej, roztopowej, jak i zastanej po intensywnym myciu. Znajdujące się na powierzchni desek żłobienia mają za zadanie szybsze i sprawniejsze odprowadzenie wody. Sprzyja temu oczywiście także odpowiedni spadek tarasu. Zgromadzona na powierzchni tarasu woda spływa do ryflowań, którymi dalej jest usuwana poza krawędź deski. Dzięki temu powierzchnia desek ryflowanych jest też mniej śliska, a wykonany z nich taras bezpieczniejszy w użytkowaniu. Mocną stroną desek tarasowych o gładkiej powierzchni jest z kolei pod względem użytkowym łatwiejsza konserwacja oraz impregnacja – aspekty te dotyczą jednak wyłącznie desek tarasowych z drewna, ponieważ kompozyt nie wymaga przeprowadzania tego typu prac.

Pod względem wizualnym

Oprócz aspektów użytkowych przed wyborem odpowiednich desek tarasowych należy także uwzględnić ich wygląd. Deski tarasowe z rowkami posiadają zdecydowanie mniej widoczny rysunek, przez co lepiej pasują do nowoczesnych projektów przydomowej przestrzeni. Choć w takich sytuacjach projektowych można pomyśleć także o wyborze desek tarasowych z kompozytu, które posiadają jednolitą kolorystykę, dlatego nawet z rowkami prezentują się bardzo designersko. Na tarasach, które mają zachwycać naturalnością, zdecydowanie sprawdzą się z kolei deski tarasowe z drewna o gładkiej powierzchni. Dzięki braku żłobień pięknie będą prezentowały autentyczną kolorystykę drewna, a także jego rysunek – wszelkie sęki czy słoje. Choć tak naprawdę charakterystyczne rowki nawet na deskach tarasowych z drewna prezentują się bardzo atrakcyjnie, nadając całej przydomowej przestrzeni bardzo modnego i stylowego wyrazu.

Ryflowany taras

Różne warianty ryflowanych desek na taras

Deski tarasowe ryflowane mogą mieć mniejsze lub większe, rzadziej lub gęściej rozmieszczone, charakterystyczne rowki. W zależności od tego można zastanowić się nad ich wykorzystaniem. Większe wzory zalecane są do dużych powierzchni, a drobniejsze – do mniejszych. W asortymencie DLH można znaleźć produkty w różnych opcjach do wyboru.

Ryflowane deski kompozytowe

W ofercie DLH znajduje się aż osiem kolekcji desek tarasowych z kompozytu: Gama, Solid, Gala, Duna, Gamrat, Luna, Viva i Timberness. Produkty tego typu są wysoce odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, promieniowanie UV, działanie czynników biologicznych, takich jak między innymi: grzyby, termity, owady czy mikroorganizmy. Nie wymagają one także konserwacji i impregnacji, dzięki czemu są bardzo łatwe w utrzymaniu. DLH oferuje takie deski tarasowe w stonowanych kolorach, takich jak rozmaite odcienie brązów i szarości. Większość produktów dostępna jest w wersji dwustronnie ryflowanej (z wąski oraz szerokim ryflem), pozostałe deski posiadają ryfel tylko z jednej strony, co daje klientowi bardzo duży wybór.

Drewno iglaste – modrzew, świerk czy sosna?

Dużą popularnością cieszą się obecnie deski tarasowe produkowane z drewna iglastego. DLH oferuje tego typu produkty ze świerku skandynawskiego, sosny, a także modrzewia syberyjskiego i europejskiego. Posiadają one piękną, jasną kolorystykę, która nadaje przydomowym zakątkom na świeżym powietrzu niepowtarzalnego efektu. Aby jednak zachować ich pierwotny wygląd na dłużej, a także wzmocnić ich odporność na warunki panujące na zewnątrz, zaleca się ich dwukrotną impregnację w ciągu roku – wiosną i jesienią. Tego typu deski tarasowe DLH oferuje w opcjach z wąskim ryflem, szerokim ryflem lub dwustronnym ryflowaniem – w zależności od konkretnego produktu.

Drewno egzotyczne

Deski tarasowe z drewna egzotycznego także dostępne są w opcji z ryflowaną powierzchnią. W ofercie DLH znajdują się tego typu deski tarasowe produkowane z takich gatunków drewna, jak ipe, merbau, cumaru, bankgirai, garapa, massaranduba i kempas. Posiadają one wyjątkową kolorystykę, która bazuje na głębokich odcieniach czerwieni i brązu. Tym sposobem taras wykończony tymi produktami prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Deski tarasowe z drewna egzotycznego posiadają doskonałe właściwości użytkowe, dzięki którym są w stanie przetrwać w odkrytej architekturze ogrodowej długie lata. Tego typu deski tarasowe DLH oferuje w opcjach z wąskim ryflem lub dwustronnym ryflowaniem – tak jak w przypadku desek tarasowych z drewna iglastego w zależności od konkretnego produktu.

Cena ryflowanych desek tarasowych

Deski tarasowe ryflowane dostępne są na różnych poziomach cenowych, co umożliwia klientowi wybór produktów w ramach niemalże każdego budżetu. Jeśli chodzi o zakres cenowy desek tarasowych z kompozytu od DLH waha się on w zakresie od 128 złotych za metr kwadratowy do 273 złotych za metr kwadratowy. Deski tarasowe z drewna iglastego od DLH to z kolei koszt od 68 złotych za metr kwadratowy do 124 złotych za metr kwadratowy. Za deski tarasowe z drewna egzotycznego od DLH trzeba natomiast zapłacić od 214 złotych za metr kwadratowy do 351 złotych za metr kwadratowy.

Przestrzeń wykończona deskami tarasowymi z rowkami prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, a przy tym posiada kilka zalet ważnych z praktycznego punktu widzenia. Przede wszystkim pomaga odprowadzać nadmiar wody z powierzchni tarasu, a dzięki temu jest także mniej śliska, przez co taras jest bezpieczniejszy w użytkowaniu. Do wyboru są deski tarasowe produkowane zarówno z kompozytu, jak i drewna iglastego lub egzotycznego. Dostępne są one w różnych opcjach, jeśli chodzi o układ i wielkość rowków. DLH oferuje deski tarasowe ryflowane w przedziale cenowym od 68 złotych za metr kwadratowy do 351złotych za metr kwadratowy.