Deski tarasowe, zarówno drewniane, jak i kompozytowe, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki wysokim walorom wizualnym i funkcjonalności, stosujemy je do wykańczania tarasów, na których tak chętnie spędzamy ciepłe miesiące. Na które deski jednak postawić? Specjaliści z DLH, postanowili ułatwić nam wybór i stworzyli porównanie dwóch popularnych rodzajów nawierzchni tarasowych.

Spis treści:
Deska tarasowa drewniana czy kompozytowa?
Jak dbać o deski tarasowe?
Która deska tarasowa jest trwalsza: drewno czy kompozyt?
Jakie deski tarasowe najlepiej sprawdzą się wokół basenu? Postaw na egzotyczne drewno!
Tarasowa deska kompozytowa – doskonała alternatywa!

Deska tarasowa drewniana czy kompozytowa?

DDeska kompozytowa DLHeska drewniana (modrzew, świerk czy drewno egzotyczne) to przepis na taras w szlachetnym wydaniu. Naturalny materiał o pięknym usłojeniu, uzależnionym od gatunku drewna będzie się komponował z ogrodową roślinnością równie dobrze, jak jego kompozytowy odpowiednik. Nie nagrzeje się tak, jak płytki ceramiczne, co docenią wszyscy domownicy, lubiący poczuć powierzchnię bosą stopą. W zależności od budżetu mamy w DLH do wyboru kilka kategorii cenowych - od stosunkowo niedrogiego, bardzo popularnego modrzewia i świerku, po droższe i niezwykle trwałe gatunki egzotyczne.

Deska kompozytowa jest wyprodukowana z pyłu drzewnego połączonego z tworzywem sztucznym. W efekcie otrzymujemy miły w dotyku, wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych produkt, który nie pęka i nie ulega wypaczaniu. Co ważne - kompozyt jest zazwyczaj tańszy od drewna egzotycznego. Wymaga minimalnej pielęgnacji i jest objęty wieloletnią gwarancją producenta. Drewno egzotyczne charakteryzuje się bardzo bogatą kolorystyką. Ponadto naturalne drewno można wybarwiać na dowolne kolory za pomocą specjalnych olejów do tarasu. By zachować pożądany kolor, DLH sugeruje robić to co najmniej raz w roku. Kompozyt LUNA, DUNA, GAMA i GAMRAT, dostępny w zależności od wersji w kolorze: antracyt, szary, brąz, ciemny brąz, teak i biel, z biegiem lat może delikatnie zmienić odcień.

Jak dbać o deski tarasowe?

Taras z desek drewnianychDeska tarasowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W celu zachowania naturalnego koloru drewna oraz zapewnienia dodatkowej ochrony należy stosować olej impregnujący przeznaczony na zewnętrzne konstrukcje drewniane. Olejowanie najlepiej powtarzać dwa razy w roku: na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zimą – mówi ekspert DLH.

Oczywiście każdy taras wymaga oczyszczenia z piasku, błota i innych zabrudzeń. Zrobimy to we własnym zakresie, pytając w sklepie o środki do renowacji tarasu. Możemy również skorzystać z usług fachowca, który dokładnie oczyści ryfle (rowki, które zapobiegają poślizgnięciu się) za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Deski kompozytowej nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą, jednakże warto pamiętać o regularnym sprzątaniu tarasu. Poradzi z tym sobie zwykła szczotka z wodą, lub dla lepszego efektu - myjka ciśnieniowa. W sezonie taras spełnia funkcję mini kuchni, gdzie grillujemy, pijemy wino i wspólnie jemy posiłki. Jeśli tłuszcz, czy czerwone wino napotka na naturalne drewno i nie da się go usunąć za pomocą wody, wówczas możemy spróbować delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i zaolejować na nowo. Zabrudzoną deskę kompozytową należy spróbować wyczyścić za pomocą wody z detergentem. W przypadku tłustych plam konieczne może okazać się użycie papieru ściernego. Dotyczy to również zarysowań, powstałych przy codziennej eksploatacji- dziecięcych zabawach i letnich wieczorach z przyjaciółmi, którym towarzyszą np. tańce na szpilkach.

Która deska tarasowa jest trwalsza: drewno czy kompozyt?

Taras z desek z drewna egzotycznegoDeska tarasowa DLH wyprodukowana z drewna egzotycznego charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na czynniki atmosferyczne. Trwałość tych gatunków drewna w odkrytej architekturze określa się na kilkadziesiąt lat. Trwałość desek tarasowych DLH z drewna iglastego określa się na kilkanaście lat (w zależności od gatunku drewna).

W tych samych kategoriach rozpatrujmy kompozyty. Dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że produkt ten jest bardzo trwały. W zależności od kolekcji producent udziela 10 lub 25-letnią gwarancję na atak grzybów. Dzięki temu przez wiele lat możemy zapomnieć o wydatkach związanych z kupnem nowej nawierzchni. Naturalnego drewna i desek kompozytowych nie powinniśmy traktować jako konkurencji. Każda z opcji ma swoich zwolenników, a ostateczny wybór będzie podyktowany możliwościami finansowymi, dostępną paletą wybarwień i indywidualnymi preferencjami.

Jakie deski tarasowe najlepiej sprawdzą się wokół basenu? Postaw na egzotyczne drewno!

Deski tarasowe, kompozyt czy płytki? Aranżując w Deski tarasowe nad basenemogrodzie wymarzony basen, należy dobrze przemyśleć, z jakiego materiału wykonamy powierzchnię wokół niego. Jest to przestrzeń szczególnie narażona na stały kontakt z wodą, jak również mocno eksploatowana. Od materiałów do wykańczania obrzeży basenów wymaga się nie tylko trwałości, ale także komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Deski tarasowe są jednym z wielu materiałów wykorzystywanych do wykończenia powierzchni wokół basenu. Przestrzeń ta jednak może zostać zaaranżowana na wiele różnych sposobów. Dlatego tym bardziej warto się przyjrzeć wszystkim dostępnym materiałom i sprawdzić, który z nich będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania użytkowe i estetyczne.

Do wykańczania nawierzchni przy basenie ogrodowym niektórzy wybierają płytki czy kamień, jednak nie są to dobre materiały do tego rodzaju zastosowań, gdyż mogą być śliskie i szybko ulegają nagrzewaniu. Jeżeli ma być to powierzchnia, po której przyjemnie się stąpa nawet w upalny dzień oraz, na której można wygodnie się położyć na ręczniku, drewniana deska tarasowa wykonana z gatunków egzotycznych jest idealnym rozwiązaniem - mówi doradca techniczny DLH Krzysztof Rogoziński.

Spośród egzotycznych drewnianych desek tarasowych najlepsze do zastosowań przy basenie ogrodowym będą te z najwyższej półki, czyli gatunki Ipe i Cumaru. Takie deski drewniane są wyjątkowo odporne na wodę i biodegradację. Dodatkowo, stosując te gatunki, możemy być pewni, że drewno nie zabarwi wody - dodaje.

Tarasowa deska kompozytowa – doskonała alternatywa!

W pobliżu wody doskonale zachowuje się także tarasowa deska kompozytowa. Jest wyjątkowo odporna i nie nasiąka wodą, coTaras wykonany z desek kompozytowych DLH eliminuje ryzyko rozwijania się grzybów. Dodatkowo, dzięki temu, że kompozyt nie pobiera i nie oddaje wody, deska tarasowa nie ulega pękaniu - mówi ekspert DLH.

Bardzo ważną zaletą deski kompozytowej zastosowanej wokół basenu, jest jej antypoślizgowość. W wyniku ryflowania, szlifowania i szczotkowania, powierzchnia kompozytu staje się całkowicie bezpieczna w stosowaniu. W przypadku kolekcji GAMA i GAMRAT dodatkową gwarancję dają klientom dedykowane certyfikaty potwierdzające antypoślizgowość materiału - dodaje.

Wybierając nawierzchnię do tak wymagającej przestrzeni, jaką jest miejsce wokół basenu, na pewno będziemy kierować się także względami estetycznymi. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na parametry wybieranego materiału, a zaoszczędzi nam to nieplanowanych renowacji.