Montaż desek tarasowych warto zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w pracy z drewnem lub kompozytem. Dzięki temu zyskamy pewność, że montaż tarasu zostanie przeprowadzony w poprawny sposób, a my przez długie lata będziemy mogli cieszyć się jego pięknem. Zanim jednak ekipa przystąpi do prac, powinniśmy zadbać o kilka szczegółów.

Spis treści
To warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac
Usytuowanie tarasu
Wielkość i kształt
Wybór materiału
Przygotowanie podłoża
Tak wygląda montaż
Montaż na klipsy
Montaż na legarach
Montaż na wkręty

Montaż deski tarasowej – to warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac

Montaż deski tarasowej można przeprowadzić dopiero po przejściu kilku etapów, które opisujemy poniżej. Bardzo ważne jest także wybranie sprawdzonej i doświadczonej ekipy montażowej. Profesjonalne podejście do tematu budowy tarasu z pewnością przełoży się na trwałość i wytrzymałość powierzchni. Wybierając deski tarasowe z oferty DLH – drewniane lub kompozytowe - można skorzystać także z ekip montażowych, z którymi DLH współpracuje od lat.

Usytuowanie tarasu

Usytuowanie tarasu można uzależnić od kilku czynników - na przykład jego rozmieszczenia względem stron świata lub tego, na co chcemy mieć widok. Taras umieszczony od strony południowej będzie idealnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających wypoczynek w pełnym słońcu. Wschodnie ulokowanie strefy przydomowej zagwarantuje nam pełne nasłonecznienie do godzin południowych oraz zacienienie popołudniu. Zachodnie rozmieszczenie tarasu będzie skutkowało jego nagrzewaniem w godzinach popołudniowych, a z drugiej strony pięknym widokiem na zachodzące słońce. Taras umieszczony od strony północnej jest najrzadziej stosowanym rozwiązaniem. Do tak usytuowanej strefy przydomowej w ciągu dnia praktycznie nie docierają promienie słoneczne. Jeśli lubisz mieć poczucie prywatności, taras urządź na tyłach budynku. Jeśli nie przeszkadzają Ci natomiast ciekawskie spojrzenia przechodniów, taras usytuowany przed domem lub z boku także może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Wielkość i kształt

Przeciętna wielkość tarasów oscyluje wokół 10-16 m2. Taka powierzchnia pozwala na ustawienie na tarasie mebli i swobodne poruszanie się po nim. Zdecydowanie szybsze i łatwiejsze w wykończeniu są tarasy prostokątne, ponieważ dopasowanie desek tarasowych do prostych linii jest mniej czasochłonne i skomplikowane niż do kształtów półokrągłych. Ponadto stawiając na tarasy prostokątne, można mówić o mniejszej ilości odpadów – do powierzchni o nietypowych kształtach trzeba odpowiednio docinać deski.

Wybór materiału

Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie tarasowe deski drewniane i kompozytowe. Dostępne są one w rozmaitych wybarwieniach i wzorach, a także na różnych poziomach cenowych, dlatego każdy użytkownik może dobrać produkty idealnie dopasowane do swoich potrzeb, wizji projektowej i możliwości finansowych. DLH oferuje deski drewniane produkowane z iglastych oraz egzotycznych gatunków drewna, a także tarasowe deski kompozytowe, które dostępne są w stonowanych i modnych odcieniach: beżach, brązach i szarościach. Wszystkie oferowane przez DLH produkty spełniają najwyższe standardy jakości oraz doceniane są przez użytkowników za swoją wysoką odporność na codzienną eksploatację oraz czynniki zewnętrze.

Przygotowanie podłoża

Zanim ekipa montażowa zabierze się za budowę tarasu, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno ono być przede wszystkim płaskie (pożądany jest jedynie spadek o 1-2% umożliwiający swobodne odpływanie wody - naturalne krzywizny podłoża muszą więc zostać wyrównane). Użytkowanie tarasu wywiera nacisk na grunt, dlatego należy odpowiednio usztywnić podłoże pod tarasy drewniane lub kompozytowe.

Taras może zostać zbudowany na kilku rodzajach podłoża:

  • grunt rodzimy – wzmacniana bloczkami betonowymi lub wylewką gleba może stać się doskonałym podłożem do montażu tarasu;
  • kostka brukowa lub terakota – bardzo ważne jest usunięcie wszelkiej roślinności z takiego podłoża przed rozpoczęciem montażu nowego tarasu;
  • płyta betonowa – nadaje się do montażu bez uprzednich przygotowań pod warunkiem zachowania niewielkiego kąta nachylenia oraz dobrego stanu płyt.

W przypadku montażu tarasu na gruncie należy usunąć warstwę ziemi na głębokość ok. 20–30 cm, a w to miejsce przygotować podkład z mieszaniny żwiru lub małych kamieni, usypanych na włókninie chroniącej przed przerastaniem chwastów. Całość powierzchni pod taras należy zagęścić w sposób uniemożliwiający dalsze osiadanie kamieni. Montaż na podłożach betonowych i nienasiąkliwych powinien pozwolić wodzie swobodnie spływać między legarami – dlatego należy odizolować legary od podłoża za pomocą podkładek z materiału nienasiąkliwego (np. gumowych). 

Drewniany taras przed domem

Jak wygląda montaż desek tarasowych? Legary, wkręty i klipsy

Montaż deski tarasowej wygląda bardzo podobnie w przypadku drewna i kompozytu. Jedną z różnic jest fakt, że deski kompozytowe montowane są za pomocą klipsów montażowych i to właśnie one definiują odległość między poszczególnymi elementami. Pozostałe etapy przebiegają odpowiednio w ten sam sposób. Możemy wyróżnić kilka podstawowych metod montażu, które opisujemy poniżej. Montaż desek tarasowych z drewna i kompozytu najlepiej jest zlecić fachowcom, którzy doskonale wiedzą jak pracować z tymi materiałami. Jeśli chcemy natomiast samodzielnie go przeprowadzić, powinniśmy się ściśle trzymać instrukcji producenta.

Montaż tarasu na klipsy

W tym przypadku pierwsza deska tarasowa musi być zamontowana do legarów za pomocą wkrętów lub specjalnych klipsów startowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Klips powinien być włożony do wyfrezowanego boku deski, a następnie przykręcony do legara. Następna deska musi być maksymalnie dosunięta do klipsa, aby ten mógł znaleźć się we wyfrezowanym boku deski. Deski muszą być mocno dosunięte, do tego celu może przydać się gumowy młotek, ściski stolarskie lub pasy ściągające. Po pokryciu całej powierzchni tarasu deskami,  przykręcony klips powinien znaleźć się w każdym styku dwóch desek nad legarem. Odległość między klipsem, a końcem deski nie może być większa niż 5 cm. W wypadku łączenia desek na długości powinno się każdą końcówkę deski przymocować do legara przy pomocy oddzielnego klipsa. Ostatnia deska tarasowa powinna być przymocowana za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.

Montaż tarasu na legarach

Legary powinny być trwale przymocowane do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kleju elastomerowego. Deski tarasowe montuje się prostopadle do legarów, wzdłuż linii spadku podłoża. Deski powinny być montowane na legarach zbliżonych gęstością do materiału, z którego są wykonane deski. Montaż desek tarasowych rozpoczynamy od przymocowania do legarów klipsów startowych. Po przymocowaniu klipsów startowych, deskę wkładamy tak, aby została dokładnie uchwycona za jej dolne pióro przez klips startowy. Następnie należy docisnąć deskę oraz przykręcić drugą krawędź deski za pomocą klipsa montażowego. Końce desek tarasowych muszą spoczywać na oddzielnych legarach i zostać przymocowane za pomocą oddzielnych klipsów. Montaż ostatniej deski należy wykonać przykręcając wkręt pod kątem przez dolną krawędź deski do legara.

Montaż tarasu na wkręty

Decydując się na montaż tarasu na wkręty należy wziąć pod uwagę naturalne procesy wysychania i pęcznienia drewna. Dlatego pomiędzy deskami powinny zostać odstępy wynoszące minimum 6 mm. Najlepsze do tego typu prac będą wkręty wykonane ze stali nierdzewnej. Deski należy montować do każdego legara dwoma wkrętami dwukrotnie dłuższymi niż grubość deski. Zanim przystąpimy do wkręcania należy wykonać wstępne nawiercenia. Wkręty należy montować w odległościach 15-20 mm od krawędzi deski oraz 30–60 mm od czoła deski, by uniknąć wyginania się końców.

Kiedy wszystkie przygotowania i montaż tarasu są już za nami, pozostaje nam cieszenie się błogimi chwilami relaksu spędzonymi na świeżym powietrzu. I choć prace związane ze wznoszeniem tarasu wymagają od nas niekiedy dużego nakładu czasu i pracy, każda taka chwila to wynagradza.