Do wykonania nowoczesnych podłóg możemy dziś wykorzystać całą gamę materiałów: kamień, płytki ceramiczne, wykładziny LVT, panele podłogowe lub drewno. Właśnie ten ostatni materiał znajduje coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów i architektów wnętrz. Za wyborem podłóg drewnianych przemawiają niekwestionowane walory estetyczne tego surowca oraz właściwości techniczne i użytkowe.

Spis treści
Dwa oblicza techniczne
Zalety desek litych
Walory użytkowe drewna litego
Co przemawia za stosowaniem desek warstwowych?
Jak zbudowana jest deska warstwowa?

Nowoczesne podłogi w nieznanej dotąd odsłonie

Podłogi w nowoczesnym wydaniu zagościły na dobre w naszych domach i mieszkaniach. Architekci i inwestorzy dostrzegli na nowo drzemiący w nich naturalny potencjał estetyczny. Dziś podłoga stała się chyba najmocniejszym elementem determinującym charakter wnętrza. W dobie minimalizmu stawiamy na mniejszą ilość elementów dekoracyjnych, jednak zawsze muszą być one wykonane ze szlachetnych materiałów. Drewno już samo w sobie jest dekoracyjnym surowcem, a dodatkowo zaprezentowane w nowoczesnej formie tworzy bardzo mocny efekt aranżacyjny. Na modnych salonach na dobre zagościły podłogi układane w jodełkę. Odchodzi się o blokowego układania desek „na cegiełkę” i poszukuje się mniej oczywistych sposobów ich zestawiania. Coraz częściej wprowadza się układanie miksu desek o różnych długościach, po to by łączenia ich na podłodze przebiegały nieregularnie. Dodatkowym elementem zdobniczym, na który ostatnio stawiamy, jest ekspozycja rysunku drewna wraz z jego charakterystycznym usłojeniem i sękami. Chcemy by powierzchnia podłogi była unikalna i niejednolita. Bardzo cenimy sobie deski, na których wyczuwalne są włókna drewna. Pod względem kolorystycznym wybieramy egzotyczne i rzadko spotykane gatunki drewna. Wśród desek litych bardzo duże zainteresowanie klienci wykazują drewnem egzotycznym: Teak, Bambusem, Merbau czy Akacją Azjatycką. W gamie desek warstwowych mamy do wyboru kilka klas drewna dębowego ze względu na równomierność wybarwienia, rysunek układu włókien oraz ilość i wielkość sęków np.: Classic, Rustic, Natur. Wśród desek warstwowych bardzo modnymi ostatnio kolorami są szarości np. Grey Eagle czy odcienie pastelowe np.: Wanillia czy Wild Honey.

Dwa oblicza techniczne nowoczesnych podłóg drewnianych

Decydując się na wykonanie nowoczesnej podłogi drewnianej należy się zastanowi, którą z dwóch opcji wybrać. Do wyboru mamy deski lite i deski warstwowe. Te pierwsze są wykonane z jednego kawałka naturalnego drewna i znajdują z reguły zainteresowanie wśród osób ceniących prestiż, elegancję i szlachetny charakter naturalnego surowca. Drugie jest rozwiązaniem, w którym tylko górna warstwa deski jest wykonana z litego drewna, a dolna jej część jest wytworzona ze sklejki, poprzecznie klejonych lamelek lub nawet specjalnie zagęszczonej płyty HDF. Znajduje ono uznanie w oczach osób chcących połączenia walorów estetycznych drewna z dodatkową funkcjonalnością, jaką jest możliwość stosowania na posadzki z ogrzewaniem podłogowym.

Poduszki i koc na podłodze

Podłogi premium z drewna litego

Egzotyczne drewno lite to niekwestionowany produkt premium. Deski wykonane z jednego kawałka naturalnego surowca pochodzącego z najdalszych zakątków świata to prestiż i podkreślenie wyjątkowości wnętrz. Pomieszczenie, w którym ułożymy parkiet z drewna nabierze indywidualnego i mocno wysmakowanego charakteru. Niecodzienna barwa i rysunek włókien nada wnętrzu specyficznego wyrazu. Deski lite można stosować w pomieszczeniach suchych oraz w łazienkach, gdzie będą wystawione na działanie wilgoci. Gatunkiem drewna, które jest naturalnie zabezpieczone przed działaniem wody jest Teak. Deski z drewna, bez różnicy w jakim pomieszczeniu są ułożone, zawsze urzekają swoją stuprocentową naturalnością i szlachetnością. Z racji tego, że są wykonane w całości z egzotycznego gatunku drzewa są uważane na materiał ekskluzywny. Każdy kawałek podłogi ma w sobie cząstkę klimatu miejsca, w którym się rozwijało. Nie ma dziś bardziej wyrazistego i pełnego duszy pokrycia podłogowego niż deski z drewna litego.

Właściwości techniczne desek litych

Deski lite wykonane są w całości z drewna. Grubość tych desek z reguły wynosi ok. 14-22 mm. Pod względem użyteczności jest to materiał długowieczny, gdyż istnieje możliwość kilkukrotnego jego cyklinowania. Aby dodatkowo wydłużyć okres życia podłogi należy poddawać ją konserwacji i pielęgnacji. Drewno jest materiałem higroskopijnym, czyli takim które chłonie i oddaje wilgoć. W normalnych warunkach przyrody pod wpływem absorpcji wody powiększa swą objętość, a w wyniku jej braku kurczy się. Deski lite możemy zabezpieczyć poprzez olejowanie lub lakierowanie. Olejowanie polega na nanoszeniu warstwy oleju, który przenika w głąb drewna zabezpieczając je przed oddziaływaniem wody i przed ścieraniem się części wierzchniej. Po przeprowadzeniu olejowania rysunek usłojenia i włókien na powierzchni desek dalej pozostaje wyczuwalny. Dzięki olejom w różnych odcieniach dodatkowo możemy zmieniać naturalny kolor drewna. Drugim sposobem jest lakierowanie, które tworzy zewnętrzną warstwę ochronną. Możemy wykorzystać lakiery matowe, półmatowe lub błyszczące. Dzięki nim jesteśmy w stanie spowodować jak światło będzie odbijać się od powierzchni deski i w jaki sposób będzie eksponować dekoracyjny układ sęków i słoi. Deski lite dobrze jest użytkować w pomieszczeniach o 40 % zawartości wilgoci w powietrzu, gdyż wtedy drewno uchronimy przed nadmiernym wysychaniem. Właśnie z tego powodu drewno lite nie jest polecane do stosowania na podłogach, w których zamontowane jest ogrzewanie podłogowe.

Dlaczego warto stosować deski warstwowe

Deski warstwowe są bardzo dobrą propozycją dla osób chcących połączyć naturalny wygląd drewna z wysoką funkcjonalnością techniczną. Są one w większości wykonywane z drewna dębowego, które ze względu na dużą różnorodność w usłojeniu, ilość sęków i nieregularnemu, falistemu przebiegowi włókien tworzy efektowne dekoracyjne wzory. Dodatkowo możliwość wybarwienia drewna na modne kolory jak szary, miodowy czy szampański przesądza o dużej atrakcyjności tej oferty. Możemy wybrać czy ich krawędzie mają być proste czy fazowane, a także czy ich powierzchnia ma być gładka lub heblowana. Szeroka gama kolorystyczna, możliwość indywidualnego wyboru kształtu oraz możliwość stosowania na ogrzewanie podłogowe to niewątpliwe atuty desek warstwowych.

Jak zbudowane są deski dwuwarstwowe?

Deski warstwowe są wykonane z dwóch warstw. Warstwa wierzchnia zrobiona jest z litego drewna. Zazwyczaj posiada ok. 4 - 6 mm grubości. Warstwa spodnia wykonana jest ze sklejki iglastej lub liściastej, poprzecznie ułożonych lamelek bądź specjalnej płyty HDF i stanowi element montażowy. Taka konstrukcja w mniejszym stopniu ogranicza przepływ ciepła z posadzki na powierzchnię podłogi. Umożliwia to układanie ich na posadzce wyposażonej w instalację ogrzewania podłogowego. Mniejsza ilość naturalnego drewna niż w przypadku desek litych pozwala na wykonanie tylko 2 - 3 cyklinowań przez cały okres eksploatacji. W przypadku desek warstwowych mamy do wyboru czy zakupimy je do samodzielnego zabezpieczenia czy kupimy w postaci przygotowanej do montażu już zaolejowane lub polakierowane. Do produkcji desek warstwowych najczęściej wykorzystywane jest drewno dębowe, które jest wytrzymałe i odporne na działania mechaniczne.