Z czego wykonuje się teraz nowoczesne podłogi w salonach? Każdy inwestor na etapie projektowania zadaje sobie to pytanie. Salon to główne i reprezentacyjne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu dlatego dobór elementów architektonicznych do jego wyposażenia jest bardzo istotny. Wybór podłogi wydaje się być jedną z najważniejszych decyzji. O ile ściany można przemalować, a dekoracje wymienić stosunkowo małym nakładem pracy, o tyle zmiana podłogi będzie łączyła się z całkowitym remontem pomieszczenia.

Spis treści
Jaki materiał wybrać?
A może podłoga drewniana?
Wzory układania desek drewnianych
Konserwacja

Jaki materiał wybrać na nowoczesne podłogi do salonu?

Nowoczesne podłogi do salonu to takie, które będą pięknie komponować się z każdym elementem w salonie oraz będą dostarczały dużego komfortu użytkowania. Dziś możemy wybierać z bogatej oferty płytek ceramicznych, płyt kamiennych, paneli podłogowych, posadzek LVT czy żywicznych oraz desek parkietowych i desek warstwowych. Które z tych pokryć wybrać? W dużej mierze zależy to od gustu inwestora, ale też jest kilka ogólnych zasad, którymi warto się pokierować. Prace aranżacyjne zaczynamy od przeanalizowania wyglądu zewnętrznego budynku oraz projektu mieszkania. Zakłada się, że jeśli bryła apartamentowca ma nowoczesną architekturę to stylizacja mieszkania i jego salonu powinna też być utrzymana w takim klimacie. Podobnie jest w drugim przypadku, gdyż ciężko sobie wyobrazić starą i zabytkową kamienicę z minimalistycznymi czy industrialnymi mieszkaniami. Jeśli w naszym projekcie chcielibyśmy połączyć różne elementy wystroju i aranżacji wnętrz to najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych projektantów lub dekoratorów. Zaprojektują oni nie tylko nowoczesne podłogi dla Twojego domu, ale również cały jego wystrój. 

Miło dla oka i ciepło pod stopami

Obecnie w projektach nowoczesnych wnętrz architekci bardzo chętnie uwzględniają elementy drewniane. Zazwyczaj wkomponowują je w formie podłogi, stołu, blat kuchennego, schodów czy okładzin ściennych. Drewno dodaje pomieszczeniu klasy i przytulności. Nie ma nic bardziej prestiżowego jak ukształowene przez naturę wzory i kolory. Drewno jest materiałem, które poza względami estetycznym jest bardzo miłe i ciepłe w dotyku. Płytki ceramiczne i płyty kamienne też posiadają swoich zwolenników. Są to materiały trwałe, stosunkowo długowieczne i łatwe w codziennym użytkowaniu. Jednak w bezpośrednim kontakcie są zimne i nie wszystkie osoby są w stanie to w dłuższym okresie tolerować. Kolejnym cieszącym się dużym zainteresowaniem pokryciem podłogowym są panele. Wykonane z laminatów oraz innych sztucznych składników imitują drewno, jednak nie mają nic wspólnego z ich oryginalnym pierwowzorem. Ostatecznie naturalnym wyborem stają się podłogi drewniane, które z uwagi na unikalne wzornictwo i swój charakter w idealnie posłużą do stworzenia nowoczesnej aranżacji wnętrza w każdym stylu i klimacie.

A może nowoczesna drewniana podłoga w salonie?

Drewniana podłoga w salonie daje możliwości ukształtowania stylu wnętrza od klasycznego aż do nowoczesnego. Drewno jest materiałem bardzo różnorodnym pod względem wyglądu. Możemy wybierać z szerokiej palety kolorów parkietów wykonanych z drewna egzotycznego: od jasnych jednolitych barw jak na przykład Akacja Azjatycka, przez jasnosłomkowy Bambus, ciemniejszy brązowo-czerwony Merbau, a kończąc na głęboko-brązowym Teaku. Dla zwolenników drewna rodzimego dostępne są deski z Dębu w różnych wersjach kolorystycznych. Z kolei inwestorzy chcący połączyć walory estetyczne drewna z jego wysoką funkcjonalnością i możliwością stosowania na posadzki z ogrzewaniem podłogowym, mają dużą ilość wybarwień desek warstwowych: od prawie białych (Alaska), przez szare (Gray Eagle), w odcieniu miodowym (Honey) lub szampana (Champagne), a kończąc na ciemnym brązie (Coffee) i prawie czarnym (Barolo). Nowoczesne podłogi nie muszą być wykonane z niespotykanych materiałów. Postawienie na drewno w ciekawej odsłonie również może świetnie wkomponować się w modernistyczny wygląd Twojego mieszkania.

Szara podłoga

Mniej znaczy lepiej. Minimalistyczne i nowoczesne podłogi

Wszyscy architekci wychodzą z założenia, że w projektowaniu wnętrz „mniej znaczy lepiej”. Dobrze przemyślana minimalistyczna kompozycja będzie podkreślać wszystkie zaplanowane elementy składowe. Z kolei ich nadmiar z reguły powoduje chaos i efekt odmienny do oczekiwanego. W pomieszczeniach skomponowanych z pomysłem i rozwagą wszystkie przedmioty są potrzebne i niezbędne. W takich przestrzeniach czujemy się dobrze i odpoczywamy. Na początku prac projektowych zawsze ustala się ogólny styl wnętrza, a potem dopiero należy wchodzić w szczegóły. Planujemy wtedy rozmieszczenie i funkcję pomieszczeń, kolorystykę ścian i wybieramy materiał na podłogę. Jest to najważniejsza decyzja, która będzie determinować charakter wnętrza. Jeśli wybierzemy surowiec wzorzysty to reszta składników powinna być jednorodna pod względem faktur i kolorów. Jeśli podłoga będzie spokojna i jednolita to wtedy możemy dobrać bardziej wzorzyste elementy dekoracyjne. Jest to pierwsza i główna zasada, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę przed dalszymi pracami projektując nowoczesne podlogi.

Drewno daje dużo możliwości ułożenia wzorów dekoracyjnych

Jeśli wybierzemy podłogi wykonane z drewna to trzeba mieć świadomość, że poza niekwestionowanymi walorami estetycznymi i komfortem użytkowania dają one bardzo duże możliwości aranżacyjne. Dla podniesienia efektu dekoracyjnego deski parkietowe mogą być odpowiednio układane: „na cegiełkę”, „na przesuniętą cegiełkę”, „w kwadrat”, „na drabinkę”, „na jodełkę”, „na jodłę francuską” oraz inne mniej wykorzystywane sposoby. Dekoracyjny sposób kładzenia desek podłogowych jak „w kwadrat” czy „na drabinkę” znajduje szczególne zastosowanie przy dużych powierzchniach podłóg jak np. sale sportowe. Taki sposób optycznie pomniejsza przestrzeń i tworzy ją bardziej przytulną. W małych i średnich pomieszczeniach lepiej skłaniać się do układania desek w powtarzalne i proste wzory jak „na przesuniętą cegiełkę” lub „na jodełkę”. Wtedy wzór ułożony na podłodze będzie uniwersalny i nie będzie optycznie przeszkadzało jeśli częściowo zostanie przykryty przez szafę, łóżko czy dywan. Od kilku lat obserwuje się powrót do układania desek podłogowych w „jodłę francuską”. W tym wzorze deski są przycięte i łączą się ze sobą pod kątem 45 stopni tworząc wzór „grotu”. Decydując się na taki dekoracyjny sposób ułożenia podłogi dobrze jest nie przykrywać jej już dywanami czy chodnikami.

Olejowanie, lakierowanie, konserwacja nowoczesnej podłogi drewnianej

Podłogę z drewna powinniśmy poddać olejowaniu lub lakierowaniu. Czynności te wydłużą czas jej eksploatacji i pozwolą na dłużej zachować oryginalny kolor. Przeciwnicy podłóg drewnianych czy podłóg warstwowych uważają, że wymagają one trudnej i czasochłonnej konserwacji. Prawdą jest, że ułożenie paneli i płytek ceramicznych jest łatwiejsze, ale trudno powiedzieć, że te podłogi mają taki sam charakter i wygląd jak na przykład deski z drewna egzotycznego Teak czy Merbau. Decydując się na nowoczesną podłogę do salonu mamy świadomość, że będzie ona wizytówką domu, a poza tym codzienne jej użytkowanie powinno dostarczać nam przeżyć estetycznych. Podłoga wykonana z deski litej to absolutny prestiż i elegancja. A jako, że jest wykonana w całości z surowca o grubości ok. 14-15 mm to w przypadku zużycia wierzchniej warstwy możemy ją kilkakrotnie poddać cyklinowaniu i znów mieć w 100% nowy produkt. Podobnie jest w przypadku desek warstwowych jednak z uwagi na przystosowanie ich do układania na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym wierzchnia warstwa drewna na jedynie ok. 4 mm grubości. Mniejsza ilość naturalnego obłogu pozwala wykonać tylko 2-3 cyklinowania w całym okresie użytkowania.