Olejowanie tarasu to proces, który pozwoli nam wydłużyć okres jego eksploatacji oraz wyeksponować piękne wybarwienie i usłojenie drewna. Taras z drewna wymaga tak samo pielęgnacji, jak i tarasy wykonane z innych materiałów. Nie jest to wcale tak trudne i pracochłonne jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Dzięki tej czynności wiemy, że taras wykonany z okazałych gatunków drewna będzie długo zdobił nasz dom i nie będzie wymagał gruntownych napraw.

Spis treści
Efektowny wygląd drewna
Ciemny czy jasny?
Długowieczny taras
Nie jest to takie pracochłonne
Prace konserwacyjne
Przegląd drewna na taras

Olejowanie to efektowny wygląd tarasu

Olejowanie tarasu jest czynnością mającą na celu wyeksponowanie pięknego koloru i usłojenia drewna. Drewno niepowleczone olejem jest matowe, a kolory przygasłe. Nasączenie drewna olejem powoduje, że jego kolor staje się żywszy, a powierzchnia bardziej wyrazista. Deski zaolejowane konserwują się i dłużej zachowują naturalną barwę. Do wyboru mamy oleje matowe, półmatowe i błyszczące. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oleju możemy wywołać oczekiwany efekt. W ofercie producentów znajdują się też oleje koloryzujące, które pozwalają nadać drewnu inną barwę czy odcień. Mając dobry surowiec z trwałej odmiany drewna jesteśmy w stanie modelować jego barwę zgodnie z naszym gustem. W skrajnych przypadkach koneserzy naturalnego wyglądu drewna nie poddają go zupełnie żadnym zabiegom konserwacyjnym. W wyniku ekspozycji na warunki atmosferyczne niezabezpieczone drewno gatunków egzotycznych ulega procesowi patynowania. Wtedy zmienia ono barwę na srebrno-szarą. Z tego względu znacząca większość użytkowników jednak poddaje taras olejowaniu, gdyż chce cieszyć się pięknym i oryginalny kolorem drewna przez możliwie najdłuższy czas.

Ciemny czy jasny odcień

W normalnych warunkach nawet zaimpregnowane drewno z czasem zmienia swój kolor na ciemniejszy. Proces ten jest nieunikniony. Jedne gatunki stają się bardziej brązowe, innym zmienia się barwa z beżowej na czekoladową, lub z czerwonej na mahoniową, a w innych przypadkach z jasnobeżowej na żółtobrązową. Stosując odpowiednie oleje jesteśmy w stanie korygować te odcienie. Używając olejów koloryzujących jesteśmy w stanie zmienić nawet całkowicie kolor drewna. W przypadku mocnego zużycia desek tarasowych dzięki tym preparatom też mamy szansę zniwelować niekorzystny wygląd powierzchni tarasu. Olejowanie jest nie tylko zabiegiem konserwacyjnym, ale znacząco wpływa na walory estetyczne. Pozwala cieszyć się dłużej pięknym i oryginalnym wyglądem desek drewnianych na tarasie.

Oświetlony taras

Olejowanie tarasu wpływa na jego długowieczność

Olejowanie tarasu wykonanego z drewna wydłuża jego żywotność. Olej wnikając w głąb drewna nadaje mu większej elastyczności i powoduje mniejsze chłonięcie wody. W wyniku tego drewno nie jest tak podatne na skórczanie i rozprężanie w wyniku działania wody i słońca. Na zaolejowanej desce powstaje mniej spękań i szczelin. Są gatunki drewna, które mogą być użytkowane w warunkach ogrodowych nawet 50 lat. Proces olejowania jest w stanie znacząco, nawet dwukrotnie, ten okres wydłużyć. Regularnie wykonywane prace konserwacyjne wpłyną na to, że taras nie będzie wymagał nieprzewidzianych napraw. Możemy być pewni, że woda nie będzie powodowała ukrytych zniszczeń, o których dowiemy się gdy będzie już za późno, jak to jest w przypadku płytek ceramicznych czy gresowych.

Olejowanie tarasu nie jest tak pracochłonne

Czy olejowanie tarasu jest łatwe? Taras z drewna wymaga tak samo konserwacji jak i tarasy wykonane z innych materiałów. Dla przykładu taras z płytek gresowych, uchodzący za najmniej wymagający, też trzeba czyścić na wiosnę z nalotu czy kurzu, który osadza się w fugach. Brud w połączeniu z tłuszczem potrafi na dobre przywrzeć do powierzchni płytek i trzeba go usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Przed zimą zaleca się przegląd stanu fug, które w okresie lata potrafią się zeschnąć i w okresie zimy przez powstałe szpary woda dostaje się pod kafle powodując ich odklejanie się. W takiej sytuacji pozostaje nam częściowa lub całościowa wymiana płytek na tarasie. Jeśli odkryjemy, że któraś płytka się rusza to możemy być pewni, że również kolejne sąsiadujące z nią lada chwila też ulegną odspojeniu. W fugach i zagłębieniach potrafi osadzać się mech, który trzeba usuwać preparatami chemicznymi. Do pielęgnacji tarasu z płytek ceramicznych czy gresowych wykorzystujemy takie same narzędzia jak przy konserwacji tarasu z drewna czyli myjkę ciśnieniową, miotłę, szczotki oraz dedykowane preparaty chemiczne. Podstawowa pielęgnacja tarasu polega na dwukrotnym olejowaniu go w ciągu roku, na wiosnę i przed zimą. Olej na dużej powierzchni możemy nanosić za pomocą wałka lub specjalnego urządzenia jak np. Woca Pad Holder, znajdującego się w ofercie DLH. W zagłębienia i szczeliny wprowadzamy go przy pomocy pędzla. Sam proces olejowania przebiega szybko. Należy jednak pamiętać o dobrym wstępnym wyczyszczeniu tarasu z brudu, piachu czy innych substancji. Wszelkiego rodzaju zaplamienia usuwamy przy pomocy szczotek i dedykowanych płynów czyszczących. Piach i brud zmiatamy przy pomocy miotły. Na koniec całość tarasu możemy wyczyścić przy pomocy specjalnego preparatu Woca Exterior Cleaner, a potem zmyć taras na mokro przy pomocy myjki ciśnieniowej. Powierzchnię pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia i odparowania wody. Czynność olejowania powinniśmy wykonywać w suchy, ciepły i niezbyt słoneczny dzień. Da to pewność, że olej powoli i swobodnie wsiąknie do środka drewna.

Dobrze wykonany taras potrzebuje mniej prac konserwacyjnych

Dobrze wykonany taras potrzebuje mniej prac konserwacyjnych. Dobrze jest zatem nie przeoczyć ważnych elementów mających znaczący wpływ na jego trwałość. Usytuowanie na gruncie czy na wylewce betonowej powinno być zawsze dobrze izolowane od wody czy ziemi posiadającej wilgoć. Legary powinny być wystarczająco wysokie by woda mogła swobodnie spływać pod nimi i nie gromadzić się w zagłębieniach. Dobrze uformowany spadek tarasu ok. 1-2% spowoduje samoczynne odprowadzanie wody lub roztopionego śniegu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu. Zasłoni to drewno przed działaniem promieni słonecznych w ciągu lata, a w zimie osłoni przed śniegiem. W przypadku konstrukcji odsłoniętych dobrze jest na bieżąco usuwać z jego powierzchni wodę i śnieg.

Przegląd drewna na taras

Do wykonania tarasu z drewna możemy wykorzystać tak oryginalne gatunki drzew jak ipe, cumaru, bangkirai, garapa, kempas, guyana teak, massaranduba. Inne rodzaje drewna na taras to odmiany iglaste takie jak sosna impregnowana, świerk, czy liściaste jak modrzew europejski, modrzew syberyjski. Czy nie brzmi to wyjątkowo? Jeśli zapoznamy się bliżej z wyglądem, kolorem i usłojeniem tych gatunków drewna okaże się, że olejowanie tych desek jest niskim kosztem ich długiego użytkowania. Codzienne przeżycia estetyczne będą rekompensowały nam wykonane prace konserwacyjne. Dom sprzątamy, posadzki polerujemy więc czymś normalnym jest to, że też powinniśmy zadbać o taras.