Podłogi dębowe należą do grona najbardziej lubianych i chętnie wybieranych materiałów do wykańczania wnętrz. Są twarde, wytrzymałe, odporne na codzienne użytkowanie, a przy tym zachwycają swoją kolorystyką i niepowtarzalnym rysunkiem. Dzięki specjalnym zabiegom wykończeniowym można natomiast nadawać im także nieoczywistego wyrazu. Tak wiele możliwości związanych z ich wyglądem sprawia, że można idealnie wkomponować je w projekt każdego wnętrza.

Spis treści:
Siła dębu
Praktyczny punkt widzenia
Wykończenie, a trwałość podłóg dębowych
Naturalnie w Twoim wnętrzu
Kolorystyka i zabiegi wykończeniowe
Olejowanie i lakierowanie
Dębowe inspiracje

Naturalna trwałość podłóg dębowych litych i warstwowych

Najbardziej popularne obecnie podłogi drewniane – zarówno lite, jak i warstwowe – są wykonywane z drewna dębowego, które powszechnie kojarzy się z siłą, potęgą i szlachetnością. Nie bez powodu ten gatunek drewna doczekał się jednak takich określeń. Zawdzięcza je swojej wysokiej twardości, która z kolei przekłada się na wytrzymałość desek i ich odporność na codzienne użytkowanie. Ale oprócz wielu zalet ważnych z praktycznego punktu widzenia, podłogi dębowe posiadają także szereg atutów związanych z kwestią wizualną.

Praktyczny punkt widzenia

Podłogi dębowe dostępne są w dwóch opcjach – jako deski lite i warstwowe. Lita deska podłogowa w całości wycięta jest z jednego kawałka drewna. Jej struktura jest zwarta, solidna i wytrzymała. Tego typu produkty nie lubią zmian, jeśli chodzi o warunki wilgotności powietrza we wnętrzach, dlatego należy na nie uważać szczególnie w sezonie grzewczym, ponieważ podczas ogrzewania pomieszczeń spada wilgotność powietrza. Deski podłogowe o warstwowej budowie, możemy podzielić na te składające się z dwóch lub trzech warstw, gdzie wierzchnią warstwę wytwarza się z docelowego, szlachetnego gatunku drewna, czyli w przypadku DLH - dębiny, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne, ponieważ pozwala na mniejsze zużycie drewna dębowego, na które obecnie jest tak duże zapotrzebowanie. Ten argument zdecydowanie przemawia do osób, które podchodzą z szacunkiem do natury i preferują ekologiczne rozwiązania i materiały. Warstwowa konstrukcja zapewnia deskom podłogowym większą stabilność, co oznacza, że dobrze radzą sobie one ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi i temperaturowymi w pomieszczeniach, a także przekłada się na możliwość bezpiecznego stosowania ich na wodnych, niskotemperaturowych systemach grzewczych - są one mniej podatne na spękania i powstawanie szczelin niż deski lite.

Wykończenie, a trwałość

Podłogi dębowe zarówno lite, jak i warstwowe należy wykończyć lakierem lub olejem. Dzięki temu deski zyskają dodatkową ochronę na wilgoć, ścieranie czy zaplamienia, czyli generalnie na codzienne użytkowanie. Odpowiednio zabezpieczone podłogi dębowe są w stanie przetrwać wiele lat. Warto wspomnieć o tym, że podłogi warstwowe można poddawać kilkukrotnej renowacji, poprzez cyklinowanie powierzchni, a następnie jej powtórne pokrywanie lakierem lub olejem. Tym sposobem można odświeżyć wygląd podłogi dębowej, sprawiając, że będzie wyglądała jakby została dopiero ułożona. W ofercie DLH tego typu deski można zakupić fabrycznie lakierowane lub olejowane, co pozwala zaoszczędzić klientom czas, a także pieniądze, które musieliby przeznaczyć na preparaty. Ponadto dzięki temu taką podłogę można użytkować od razu po ułożeniu.

Jasna kuchnia i salon z drewnianą podłogą

Podłogi dębowe – naturalnie w Twoim wnętrzu. Czym różnią się olejowane od lakierowanych?

Podłogi dębowe wprowadzają do wnętrza naturalność, przyjemne ciepło, a także klasę. I choć deski dębowe produkowane są przecież z jednego gatunku drewna, potrafią zaskoczyć swoimi kolorami, które można dodatkowo zróżnicować dzięki olejowaniu i lakierowaniu. Ich mocną stronę stanowi także rysunek charakterystyczny dla drewna dębowego. W zależności od preferencji stylistycznych można zdecydować się na deski o mniej lub bardziej widocznych słojach czy sękach. Dostępne specjalne zabiegi wykończeniowe są natomiast w stanie dodać tego typu produktom nieoczywistego wyrazu.

Kolorystyka i zabiegi wykończeniowe

Ze względu na bardzo duży wybór lakierów oraz olejów, podłogi dębowe mogą przybierać rozmaite odcienie. Jeśli wolisz drewno w naturalnej odsłonie możesz zdecydować się na deski pokryte transparentnymi preparatami, które nie przyćmią autentycznego wyglądu dębiny. Jeśli natomiast marzysz o dobraniu podłogi, która idealnie skomponuje się z planowanym wystrojem Twoich wnętrz, rozważ wybór desek wykończonych barwiącymi lakierami lub olejami. Duże pole do popisu dają także dostępne zabiegi wykończeniowe. DLH oferuje na przykład bielenie, termowanie, wędzenie, szczotkowanie, piaskowanie czy fazowanie. Bielenie rozjaśni deski, natomiast wędzenie i termowanie pogłębi naturalną kolorystykę drewna. Szczotkowanie i piaskowanie to z kolei sposoby na nadanie wierzchniej warstwie podłogi dębowej ciekawej struktury. Mikrofaza na czterech krawędziach nadaje deskom zaś bardzo designerskiego charakteru.

Olejowanie i lakierowanie

Warto napisać, czym pod względem użytkowym różnią się podłogi olejowane od lakierowanych, ponieważ wybór jednych bądź drugich to najczęstszy dylemat, przed którym stają klienci podczas wyboru podłogi dębowej. Lakiery do drewna tworzą pomiędzy drewnem, a otoczeniem barierę ochronną w postawi jednolitej twardej powłoki, która zabezpiecza je przed wnikaniem wilgoci oraz brudu. Powłoki lakierowe cechują się trwałością, a ich renowację przeprowadza się średnio co 5-15 lat. Wadą tego rozwiązania jest podatność na powstawanie widocznych rys na powłoce oraz pracochłonna i skomplikowana renowacja, która wiąże się ze szlifowaniem (cyklinowanie) całej tafli podłogowej oraz ponownym jej wykończeniem. Niegdyś lakierowana podłoga kojarzyła się z połyskiem, jednak obecnie do wyboru są także preparaty matowe lub półmatowe, dzięki którym podłoga dębowa wygląda naturalniej. Oleje do drewna natomiast pozwalają na zachowanie kontaktu z drewnem. W przeciwieństwie do lakierów, oleje nie tworzą powłoki, a wnikają w drewno tym samym zabezpieczając jego powierzchnię przed wilgocią. Należy pamiętać, że oleje wypłukują się i wycierają podczas codziennej eksploatacji oraz mycia, dlatego ich pielęgnacja i renowacja powinna odbywać się znacznie częściej niż w przypadku wykończeń lakierowych, przy intensywnym użytkowaniu pielęgnację należy wykonywać nawet kilka razy w roku. Olejowanie uważa się powszechnie za najbardziej naturalny ze wszystkich sposobów wykańczania drewna. Deski pokryte tego typu preparatem posiadają matową powierzchnię. Oba wykończenia pozwalają na uzyskanie różnorodnej kolorystyki i dostosowanie podłogi do projektu wnętrza.

Dębowe inspiracje

Podłogi dębowe mają wszechstronne zastosowanie. Można wykorzystywać je zarówno w domach i mieszkaniach, jak i miejscach użytku publicznego. Ze względu na swój naturalny charakter stanowią idealną bazę aranżacji utrzymanych w niemalże każdej konwencji. Przyjęło się jednak, że deski lite kojarzą się z klasyką, dlatego szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach, które zostały urządzone właśnie w takim stylu. Podłogi warstwowe z kolei częściej pojawiają się w nowoczesnych projektach – zarówno utrzymanych w stylu modernistycznym, jak i industrialnym czy rustykalnym. We wnętrzach modernistycznych świetnie zaprezentują się podłogi DLH z kolekcji Deco Line, które łączą szlachetność drewna dębowego z nowoczesnym designem. W przestrzeniach opartych na industrializmie lub rustykalizmie nie może natomiast zabraknąć podłóg DLH z kolekcji Antique, które poprzez swój postarzany wygląd idealnie pasują do surowych przestrzeni lub wnętrz z duszą. Podłogi pochodzące z kolekcji Deco Line posiadają budowę dwuwarstwową. Wierzchnia warstwa desek wynosi 4 mm. Produkty dostępne są w dwóch klasach drewna - CLASSIC oraz ELEGANCE. Deski klasy CLASSIC cechują się naturalnie zróżnicowaną kolorystyką i rysunkiem. W tym przypadku selekcja dopuszcza występowanie na powierzchni desek charakterystycznych dla drewna sęków, nadających podłodze naturalnego uroku. Deski klasy ELEGANCE wyróżniają się natomiast zbliżoną kolorystyką desek. Są one starannie selekcjonowane pod względem ilości sęków, akceptowalne są tutaj jedynie sporadycznie występujące sęki szpilkowe. Podłogi pochodzące z kolekcji Antique dostępne są o budowie dwuwarstwowej i trójwarstwowej – w zależności od produktu. Warstwa wierzchnia desek wynosi 3,4 mm. Dostępne są one w klasie drewna COUNTRY, która dopuszcza zróżnicowania kolorystyczne wraz z bielą, zdrowe oraz szpachlowane sęki, a także pęknięcia

Podłogi dębowe posiadają wiele zalet zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym. Nic więc dziwnego, że nieustannie cieszą się tak dużą popularnością. Żaden inny materiał nie jest w stanie wprowadzić do wnętrz naturalności, przyjemnego ciepła, a także klasy jednocześnie. Jakich nie kochać?