Taras drewniany na gruncie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz szersze grono inwestorów. Zanim jednak przystąpi się do jego montażu niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a także wybór desek tarasowych wyprodukowanych z konkretnego gatunku drewna. W zależności od wizji projektowej można zdecydować się na różne produkty. 

Spis treści
Wykonanie na różnych podłożach
Na kostce brukowej i płycie betonowej
Jak ułożyć deski? Jakie deski wybrać?
Odmiany iglaste
Odmiany egzotyczne

Jak wykonać taras drewniany na gruncie lub innym podłożu? Specjalistyczna pomoc krok po kroku

Zanim taras drewniany na gruncie zostanie wzniesiony należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jego wykonanie powinno być zgodne z obowiązującą sztuką Przygotowanie podłoża oraz montaż tarasu drewnianego zdecydowanie zaleca się zlecić ekipom specjalizującym się w tego typu montażach. Ułożenie drewnianych desek tarasowych wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego, aby uniknąć błędów i strat materiału, nie warto podejmować się wykonania tego zadania samodzielnie. Montaż tarasu na tak zwanym gruncie rodzimym to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, ale warto wiedzieć o tym, że jeśli na naszym tarasie znajduje się kostka brukowa lub płyty betonowe, nie musimy ich zbijać – taras z drewna można ułożyć także na nich.

Taras na gruncie rodzimym

Grunt rodzimy jest podłożem, które wymaga największego nakładu pracy, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża pod taras z drewna. By zapewnić stabilność tarasu na gruncie rodzimym, powinno się wykopać dołki pod bloczki betonowe. Do takich dołków należy wsypać warstwę piasku zmieszanego z betonem w proporcji 3:1. W następnym kroku należy umieścić bloczki fundamentowe, wyznaczając im w trakcie odpowiednią wysokość nad powierzchnią gruntu. Ważne, aby został zachowany spadek dla tarasu na gruncie o wartości 1-2%. W przypadku budowy tarasu na gruncie rodzimym należy usunąć warstwę ziemi na głębokość ok. 20–30 cm, a w to miejsce przygotować podkład z mieszaniny żwiru lub małych kamieni, usypanych na włókninie chroniącej przed przerastaniem chwastów. Całość należy zagęścić w sposób uniemożliwiający dalsze osiadanie kamieni.

Kostka brukowa i płyta betonowa pod taras drewniany

W przypadku, gdy na naszym tarasie znajduje się kostka brukowa lub płyta betonowa, a podłoże jest stabilne, oczyszczone od narastających roślin oraz zachowany jest odpowiedni spadek umożliwiający odpływ wody deszczowej to znaczy, że bez problemu można przeprowadzić montaż tarasu z drewna na zastanej kostce brukowej lub płycie betonowej. W tym momencie jest ono już przygotowane do bezpośredniego układania legarów na specjalnych podkładkach gumowych. Należy wiedzieć o tym, że w przypadku montażu tarasu z drewna na podłożu nieprzepuszczalnym trzeba zapewnić minimalny spadek umożliwiający odpływ wody poza obszar tarasu. Montaż na podłożach betonowych i nienasiąkliwych powinien pozwolić wodzie swobodnie spływać między legarami – dlatego należy odizolować legary od podłoża za pomocą podkładek z materiału nienasiąkliwego (np. gumowych). 

ciemny taras drewniany na gruncie

Jak zbudować taras drewniany na gruncie i jakie deski wybrać?

Budowa tarasu drewnianego na gruncie nie wymaga od nas specjalnego sposobu montażu desek. Jednym z rozwiązań jest ułożenie ich prostopadle do drzwi wejściowych, równolegle lub pod kątem. Najpopularniejsze są dwa pierwsze rozwiązania. Montaż desek prostopadle do wejścia domu sprawi, że optycznie wydłużymy pod taras drewniany na gruncie oraz zniwelujemy widoczność odkształceń lub ewentualnych nierówności. Dzięki ułożeniu desek równolegle z kolei wizualnie poszerzymy przestrzeń. Nieważne jednak, jaki układ zostanie przez nas wybrany, najważniejszym aspektem jest, aby ułożenie desek tarasowych było uzależnione przede wszystkim od nachylenia konstrukcji.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Taras drewniany na gruncie można wykonać z desek tarasowych wyprodukowanych z rozmaitych gatunków drewna. Wśród nich znajdują się zarówno odmiany iglaste, jak i egzotyczne, które sprowadzane są do Polski z najdalszych zakątków świata. Deski tarasowe oferowane przez DLH produkowane są na przykład z drewna, które pochodzi z Azji, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.

Odmiany iglaste

W asortymencie DLH znajdują się deski tarasowe produkowane z modrzewia syberyjskiego i europejskiego, świerku oraz sosny. Tego typu produkty cenione są przede wszystkim za swój piękny, naturalny wygląd, dzięki któremu wprowadzają na przydomowe tarasy błogi klimat spokoju oraz przenoszą nas oczami wyobraźni na łono natury. Taras na gruncie drewniany wykończony tego typu produktami wypełnia przyjemne ciepło i sielska atmosfera, dzięki czemu wypoczynek na nim jest nie do opisania. Przestrzeń wykończona deskami tarasowymi wyprodukowanymi z drewna iglastego spodoba się przede wszystkim tym osobom, które cenią bliski kontakt z naturą. Jeśli chodzi o kolorystykę iglastych desek tarasowych, warto wspomnieć o tym, że odcień modrzewia syberyjskiego waha się od żółtawych do jasnobrązowych tonów, modrzew europejski posiada jasne wybarwienie delikatnie wpadające w odcienie różu i czerwieni, drewno świerkowe posiada słomkową kolorystykę i ciekawy układ sęków, natomiast deski tarasowe z sosny oferowane przez DLH dzięki impregnacji ciśnieniowej zyskują brązowy odcień. Jeśli chodzi natomiast o stronę praktyczną związaną w z właściwościami drewna iglastego, przydane mogą okazać się zaś następujące informacje. Modrzew syberyjski dzięki dorastaniu w surowym klimacie Syberii jest wytrzymalszy niż jego europejski odpowiednik. Posiada wysoką odporność na wilgoć, ścieranie, działanie czynników biologicznych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym skrajnie niskich temperatur, dlatego z powodzeniem może być stosowany w odkrytej architekturze ogrodowej. Ponadto nawet bez specjalnych zabiegów ochronnych, takich jak np. olejowanie może być stosowany na zewnątrz. Modrzew europejski i świerk z kolei wymagają przeprowadzania regularnej impregnacji, dzięki której zyskują dodatkową ochronę na warunki panujące na świeżym powietrzu. Tego typu impregnację należy wykonywać dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu wiosennego i jesiennego. Sosna wykorzystywana do produkcji desek tarasowych DLH poddawana jest natomiast impregnacji ciśnieniowej, dzięki której zwiększa się wytrzymałość drewna na codzienne użytkowanie, czynniki pogodowe, owady i grzyby.

Odmiany egzotyczne

DLH oferuje deski tarasowe z drewna egzotycznego pochodzenia, jak ipe, merbau, cumaru, bangkirai, garapa, massaranduba i kempas. Dzięki zawartości olejków i substancji garbnikowych drewno egzotyczne dobrze znosi kontakt z wodą, więc może być wykorzystywane w otoczeniu basenów, oczek wodnych etc. Doskonale radzi sobie ono w odkrytej architekturze ogrodowej, jednak w celu przedłużenia żywotności desek tarasowych oraz zachowania ich pierwotnego wyglądu na jak najdłużej zaleca się ich regularną impregnację. Drewno merbau, bankgirai oraz kempas pochodzą z Azji, natomiast ipe, cumaru, garapa, a także massaranduba pozyskiwane są z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Wszystkie deski tarasowe produkowane z drewna egzotycznego zachwycają swoją piękną, głęboką kolorystyką, która na przydomowe tarasy wprowadza styl i klimat wprost z najdalszych zakątków świata. Przestrzeń wykończona tego typu produktami z pewnością spodoba się wszystkim tym, którzy lubią dalekie podróże do egzotycznych krajów. Taras drewniany na gruncie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża i profesjonalnego podejścia do jego montażu. Jego naturalne piękno potrafi jednak zrekompensować wszelki trud włożony w jego budowę. Taras na gruncie wykonany z drewna może z łatwością stać się miejscem do spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną.