Deska tarasowa ze świerku to marzenie każdego pasjonata stylowych przestrzeni tarasowych, które zachwycają naturalnością i są tak bardzo przyjemne w odbiorze. Dzięki wykorzystaniu tego typu produktu do wykończenia swojego przydomowego zakątka na świeżym powietrzu, można odtworzyć niesamowity klimat i zapach lasu, tworząc idealną przestrzeń do wypoczynku nie tylko w wakacyjne, upalne dni.

Spis treści
Co wiemy o drewnie świerkowym?
Właściwości deski
Zastosowanie świerku
Świerk skandynawski
Ceny desek
Pielęgnacja i impregnacja tarasu
Spójny projekt przydomowej przestrzeni

Co wiemy o drewnie wykorzystywanym do świerkowyk desek tarasowych?

Deska tarasowa ze świerku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród współczesnych inwestorów. Nie jest to przypadkowa sytuacja, ponieważ drewno świerkowe posiada wiele zalet, a zwłaszcza pod względem wizualnym. Dzięki odpowiedniej impregnacji zyskuje także podwyższoną odporność na warunki panujące w odkrytej architekturze ogrodowej, dlatego doskonale sprawdza się pod postacią desek tarasowych. Ale to nie jedyne zastosowanie drewna świerkowego.

Jak wygląda świerkowa deska tarasowa?

Świerkowa deska tarasowa słynie ze swojej słomkowej kolorystyki, bez wyraźnego zróżnicowania pod względem zabarwienia na biel i twardziel. Słoje roczne są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Jakkolwiek warstwy drewna późnego są, jak zwykle u wszystkich iglastych ciemniejsze od warstw drewna wczesnego, to jednak różnice są mniej ostre, niż na przykład u sosny, z której także produkuje się deski tarasowe, a tym samym granice pomiędzy poszczególnymi słojami są również o wiele mniej wyraźne. Drewno świerkowe posiada przewody żywiczne mniejsze i mniej liczne aniżeli wspominana sosna, pomimo to są one zupełnie wyraźnie widoczne, zwłaszcza w warstwie ciemnej drewna późnego, jako jasne cienkie kreski na przekroju podłużnym, a jako małe, jasne, błyszczące punkty na przekroju poprzecznym. Wskutek tego, że przewody żywiczne są w całym drewnie, drewno świerkowe ma dość silny połysk.

Właściwości deski

Drewno świerkowe na tle innych gatunków drewna, z którego także produkuje się deski tarasowe, jest stosunkowo łatwo dostępne i tanie. Ma podobne właściwości do sosny, choć jest od niej nieco gorsze. Najlepsze właściwości osiągają drzewa w wieku 80-120 lat. Poziom gęstości drewna świerkowego sprawia, że jest ono stosunkowo miękkie i lekkie, co ułatwia jego obróbkę. Warto wspomnieć także o tym, że ten gatunek drewna szybko schnie, łatwo daje się malować i lakierować, a także posiada dużą podatność na klejenie. Nie nadaje się ono jednak do impregnacji ciśnieniowej, dlatego w celu zabezpieczenia drewna przed niekorzystnym działaniem czynników panujących na zewnątrz czyli na przykład różnych warunków atmosferycznych i biodegradację, a także w celu zachowania jego pierwotnego wyglądu na dłużej, należy poddawać je standardowej impregnacji dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu wiosennego oraz jesiennego. Deski tarasowe produkowane z drewna świerkowego nie powinny być stosowane w miejscach bardzo wilgotnych czy też w bezpośrednim kontakcie z gruntem.

Zastosowanie drewna świerkowego

Jak już zostało wcześniej wspomniane, drewno świerkowe ma wszechstronne zastosowanie. Bardzo często stosuje się je w budownictwie do tworzenia konstrukcji, tarcicy czy kantówki. Elementy konstrukcyjne sprawdzają się między innymi w budownictwie wodnym i górniczym. Jeśli chodzi o wnętrza, to z tego pięknego, słomkowego drewna wykonuje się podłogi, listwy, schody, forniry, płyty i sklejkę. Z tego znanego i cenionego gatunku drewna iglastego wykonuje się także różnego typu opakowania – skrzynki i pudła, meble - głównie ogrodowe, a także produkuje się z niego papier i materiał opałowy. Wśród ważniejszych zastosowań drewna świerkowego znajduje się także produkcja desek tarasowych, desek elewacyjnych oraz stylowych donic – tego typu produkty posiada w swoim asortymencie DLH.

Deski ze świerku

Deski tarasowe ze świerku skandynawskiego

Deska tarasowa ze świerku skandynawskiego produkowana jest z drewna, które pochodzi z północnej i środkowej części Europy. Można wyróżnić wiele odmian tego iglastego gatunku drewna, jednak to właśnie świerk skandynawski cieszy się największą popularnością, jeśli chodzi o produkcję desek tarasowych.

Propozycja od DLH

Deska tarasowa świerkowa dostępna jest w ofercie DLH z wąskim ryflowaniem jednostronnym. Ryfle doskonale odprowadzają wodę z tarasu, dzięki czemu powierzchnia tarasu szybciej wysycha – zarówno po deszczu, jak i intensywnym myciu. Dla niektórych użytkowników, ryflowania podnoszą także walory estetyczne takich produktów. Świerkowe deski tarasowe dostępne są w ofercie DLH w następujących wymiarach: 24x145x2500 i 28x145x3000-3900. Montaż desek świerkowych odbywa się na specjalne wkręty do drewna iglastego spax oraz niewidoczny system montażu DILA. Montaż tarasu z desek tarasowych produkowanych z drewna świerkowego zdecydowanie zaleca się zlecić profesjonalnej ekipie, która na swoim koncie posiada już wiele podobnych montaży, a tym samym posiada niezbędną widzę i doświadczenie w zakresie pracy z drewnem.

Ceny desek

Deskę tarasową produkowaną ze świerku można nabyć w DLH już od 69 złotych za metr kwadratowy. Górna granica to kwota 78 złotych za metr kwadratowy. Jak widać, deski tarasowe produkowane z tego iglastego gatunku drewna dostępne są w naprawdę stosunkowo niskich, a wręcz atrakcyjnych cenach.

Pielęgnacja i impregnacja tarasu z drewna świerkowego

Deski tarasowe ze świerk wymagają zabezpieczenia olejem bądź lazurą, gdyż nie są one same w sobie wystarczająco odporne na pleśnie, grzyby etc. Dzięki pięknej, słomkowej kolorystyce taras wykończony takimi produktami wygląda dobrze zarówno zabezpieczony olejem bezbarwnym, jak i lazurami z barwnikiem. Drewno świerkowe, tak jak każde inne drewno ulega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy, co oznacza, że z czasem na powierzchni tarasu powstaje srebrzysta powłoka. Aby zachować pierwotny kolor drewna świerkowego na jak najdłużej, należy zapewnić mu dodatkową ochronę stosując olej impregnujący. Najlepiej po zimie w okresie wiosennym oraz po zakończeniu lata, aby przygotować taras na kolejne zimowe miesiące - czyli w okresie jesiennym. Taras z drewna świerkowego przed nałożeniem oleju należy odpowiednio przygotować, co oznacza, że należy uprzątnąć z jego powierzchni liście, piach oraz wszelki inny brud. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż cała powierzchnia przed olejowaniem powinna być całkowicie sucha. Do czyszczenia tarasu można użyć zmiotki lub myjki ciśnieniowej. Temperatura odpowiednia do olejowania tarasu  to powyżej 15 stopni Celsjusza. Na zewnątrz powinna panować wtedy niska wilgotność powietrza.

Spójny projekt przydomowej przestrzeni

W ofercie DLH oprócz najwyższej jakości desek tarasowych ze świerku znajdują się także deski elewacyjne oraz stylowe donice, które też produkowane są z tego iglastego gatunku drewna. Dzięki temu możliwe i niezwykłe łatwe okazuje się stworzenie bardzo spójnego projektu przestrzeni przydomowej. Wykańczając cały budynek lub jedynie jego fragmenty drewnem świerkowym, a także stosując je na tarasie można stworzyć bardzo modną i harmonijną kompozycję. Ciekawym rozwiązaniem jest też udekorowanie tarasu wykończonego deskami tarasowymi z drewna świerkowego donicami, które pasują do nich idealnie pod względem stylistycznym.

Świerk to gatunek drewna, który ma wszechstronne zastosowanie. Naszym zdaniem jednak najlepiej odnajduje się w roli desek tarasowych, wprowadzając do naszych przydomowych przestrzeni niepowtarzalny efekt.