0,00 zł
0 0,00 zł

Siatka  Lista 

6 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

6 produkt(ów)

na stronę

Deski tarasowe świerk

Drewno jest naturalnym produktem i cieszy się od zawsze bardzo dużą popularnością. Surowce odnawialne są niezbędnym elementem współczesnej architektury i stylizacji ogrodu. Deski tarasowe użyte w naszych przydomowych strefach relaksu przyjemnie pachną i są miłe w dotyku. Wybierając materiał na taras czy balkon drewniany warto rozważyć różne opcje materiałów dostępnych na rynku. Deski świerkowe są znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wydać na swój idealny drewniany taras dużej sumy, a jednocześnie chcą się cieszyć pięknym drewnem w swoim ogrodzie.

Deska tarasowa świerkowa – pochodzenie 

Deska świerkowa DLH pochodzi z północnej i środkowa część Europy i jest pozyskiwane jest z wyselekcjonowanego surowca. Drzewa świerkowe zaliczają się do rodzaju wiecznie zielonych drzew (zimozielonych) i występują w około 35 różnych gatunkach. Przyjaznym miejscem dla drzew świerkowych jest obszar chłodny i umiarkowany półkuli północnej. W Polsce występuje świerk pospolity i głównie w górach na obszarach południowej i północno-wschodniej części kraju. Ze ściętych drzew świerkowych otrzymujemy surowiec w postaci drewna iglastego, stosowany jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy.

Zastosowanie świerkowych desek tarasowych

Deska świerkowa jest przyjemna w codziennym użytkowaniu, sprawdza się w suchych i dobrze wentylowanych miejscach, ale bez bezpośredniego kontaktu z powierzchnią gruntu, oraz w miejscach pod zadaszeniem. Świerkowe deski tarasowe to doskonałe rozwiązanie do wykończenia wnętrza oraz użycia ich na zewnątrz. Deska świerkowa nadaje niepowtarzalnego klimatu w domach drewnianych.

Tarasowe deski świerkowe to materiał należący do średnio-niskiej półki cenowej, dlatego też są jedynym z częściej wybieranych produktów w kategorii wykończenia przydomowej strefy .

Iglaste drewno, aby mogło być  wykorzystane do produkcji, musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Warunkiem koniecznym jest jego odpowiednie wysuszenie, wyselekcjonowanie, i niezbędna obróbka. Drewno iglaste jest produktem naturalnym i higroskopijnym. Zmienne warunki atmosferyczne (wilgotność powietrza, światło słoneczne, zmienne temperatury) mają duży wpływ na oddziaływanie na drewno iglaste, w wyniku czego drewno pracuje, może się odkształcać, patynować, pękać i zmieniać swoje wymiary co jest naturalnym jego procesem. Odpowiednia konserwacja i odnowa iglastego drewna pozwoli nam utrzymać je w dobrym stanie.

Właściwości deski tarasowej ze świerku

Świerkowe drewno jest miękkie, sprężyste, łatwe w obróbce, o niezbyt wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne ,w naturalnym procesie pracy drewna,  podatna jest na pękanie.

Deski tarasowe świerkowe charakteryzują się delikatną barwą kremowo-białą z lekkim żółtym zabarwieniem. Drewno posiada lekki połysk i widoczne regularnie rozmieszczone ciemniejsze sęki. Gęste ułożenie słojów, tworzących charakterystyczny rysunek. Drewno świerkowe jest mocno żywiczne, przez co naturalnie zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Drewno świerkowe pachnie żywicą, co jest dużym walorem tych desek. Aby deski tarasowe ze świerku były  mocne i trwałe, poddaje się je obróbce termicznej. Zaleca się konserwację takiego tarasu impregnatami i lejami do drzew iglastych.

Deski tarasowe świerkowe to doskonała alternatywa dla desek tarasowych sosnowych. Świerk jest drewnem o podobnej twardości i żywotności, ale o mniejszej żywiczności od sosny, w związku z czym charakteryzuje się znacznie mniejszymi wypływami żywicznymi co sprawia, że jest znacznie przyjemniejszy w codziennym użytkowaniu.

Deska tarasowa świerkowa jest ryflowana jednostronne (delikatne wyżłobienia na powierzchni). Ryfle doskonale odprowadzają wodę z tarasu, dzięki czemu deska szybciej wysycha. Ryflowananie na powierzchni deski pełni także funkcję antypoślizgową (chronią przed ewentualnym poślizgiem na mokrej desce), poprawiają estetykę tarasu a co więcej minimalizuje pracę drewna, zapobiegając w ten sposób odkształcaniu desek oraz pozwalają na lepsze wnikanie w drewno środków impregnujących.

Deska tarasowa świerkowa ze względu na jasną barwę jest łatwa w wybarwianiu - przyjmuje każdy kolor, dzięki czemu  jest odpowiednia do wszelkich zastosowań.

Deska świerkowa posiada gęstość : 740 kg/m3,  o skurczu stycznym: 7,9% oraz skurczu promiennym 3,6%. Deska ze świerku suszona jest komorowo - KD. Świerkowa deska jest słabo odporna na czynniki zewnętrzne (grzyby, owady).

Świerkowe deski tarasowe dostępne są o profilu classic, z wąskim jednostronnym ryflem o wymiarach: 24x145x2500 i 28x145x3600-3900. Montaż desek świerkowych odbywa się na specjalne wkręty do drewna iglastego spax oraz niewidoczny system montażu DILA.

Czyszczenie i konserwacja tarasu z drewna świerkowego

Deski tarasowe świerkowe wymagają zabezpieczenia olejem bądź lazurą, gdyż nie są one odporne na pleśnie, grzyby etc. Dzięki jasno- żółtej barwie taras wygląda dobrze zarówno zabezpieczony olejem bezbarwnym jak i lazurami z barwnikiem. Świerkowe deski tak jak każde inne drewno ulega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy, czyli powstaje srebrzysta powłoka. Aby zachować naturalny kolor drewna świerkowego, należy zapewnić mu dodatkową ochronę stosując olej impregnujący. Najlepiej po zimie w okresie wiosennym oraz już po sezonie w okresie jesiennym, aby z kolei odpowiednio zabezpieczyć przed zimą zalecane jest olejowanie. Taras z drewna świerkowego przed nałożeniem oleju należy odpowiednio przygotować, to znaczy - uprzątnąć z desek tarasowych liście, piach oraz brud. Dodatkowo trzeba pamiętać iż cała powierzchnia przed olejowaniem powinna być całkowicie sucha. Do czyszczenia tarasu możemy użyć zmiotki lub myjki ciśnieniowej. Temperatura odpowiednia do olejowania tarasu  to powyżej 15 stopni, a na zewnątrz powinna być niska wilgotność powietrza.

Środki chemiczne do tarasów dostępne w ofercie firmy DLH

Woca Exterior Cleaner – środek czyszczący do tarasów drewnianych

Zewnętrzny środek do czyszczenia drewnianych desek tarasowych, który usuwa zielony osad i brud i przygotowuje powierzchnię tarasu do olejowania.

Holz Renovator – środek do odszarzania tarasów drewnianych

Środek do odnowy i odszarzania powierzchni drewnianych, przywraca mu naturalny kolor.

Remmers  Gartenholz (Bezbarwny) – oleje pielęgnacyjne do tarasów

Oleje przywracające innowacyjną powłokę ochronną dla desek drewnianych.