0,00 zł
0 0,00 zł

Siatka  Lista 

20 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

20 produkt(ów)

na stronę

DREWNIANA PODŁOGA LITA

Deska lita wykonana jest w całości z jednego elementu drewna/ kawałka szlachetnego drewna i dlatego uważane są przez inwestorów za produkt bardziej prestiżowy od desek warstwowych.

Do drewnianych podłóg litych należą parkiet, mozaika parkietowa, oraz tradycyjna deska podłogowa. Deski lite można nabyć jako fabrycznie gotowe i zaimpregnowane (deski lakierowane lub olejowane, dzięki czemu ich montaż jest szybki), a także jako surowe – aby samodzielnie je wykończyć w wybrany sposób.

Należy pamiętać o tym, że naturalne drewno pracuje, różne gatunki odznaczają się odmienną stabilnością wymiarową. W zależności od szerokości deski, grubość podłogi waha się od 10 – 18 mm. Im deska szersza, tym powinna być grubsza. Chodzi o to, żeby zrównoważyć siły, które mogą spowodować wygięcie lub nawet odklejenie deski

Drewniane podłogi lite w w ofercie DLH wykonane z drewna dębowego, Kempas, IPE, Merbau, Teak, Palisander, Akacja jak i bambus. Podłogi lite mogą występować w naturalnych kolorach drewna (od bieli po ciemny brąz), ale często są także barwione albo postarzane (co podkreśla wyrazistą strukturę i usłojenie drewna), przez co można je dobrać do wnętrza urządzonego w każdym stylu.

Deski litej  w przekroju składają się z: spód, cześć pióro wpust oraz warstwy górna, wierzchnia, użytkowa. Podłogi drewniane dobrze tłumią dźwięki uderzeniowe, takie jak odgłos kroków. Przyklejona do podłoża deska lita zapewnia tłumienie na poziomie  8dB.

DREWNIANA PODŁOGA LITA - Kolekcja Avangard

Drewniana podłoga lita Avangard to lamelki wykonane z litego drewna: Dąb, Kempas, IPE, Merbau, Teak, Palisander. Standardowa grubość lamelki Avangard to 14 lub 15 mm. Szerokość od 15 do 25 mm. Długość deski od 200 – 300 mm. Deski łączone na styk i montowane do podłoża na klej. Kolekcja Avangard to podłoga surowa do dalszego wykończenia (lakierowania lub olejowania po montażu)

DREWNIANA PODŁOGA LITA - Kolekcja Exotic

Deski lite z drewna egzotycznego Merbau, Teak oraz Akacja. Łączenie desek na pióro-wpust i montowane do podłoża na klej. Kolekcja podłóg litych Exotic występuje w dwóch typach wykończenia, jako podłoga surowa do dalszego wykończenia (lakierowania lub olejowania po montażu) lub podłoga wykończona lakierem utwardzonym (posiada mikrofazę na czterech krawędziach). Standardowa grubość deski Exotic to 10 lub 15 mm.  W zależności od gatunku drewna deski mogą mieć różną szerokość, Merbau 60-120, Teak 70-120, Akacja 150. Długość desek waha się w przedziale 250 – 1200 mm.

DREWNIANA PODŁOGA LITA - Kolekcja Bamboo

Podłoga drewniana lita z bambusa prasowanego. Łączenie desek na pióro-wpust i montowane do podłoża na klej. Podłoga wykończona lakierem utwardzonym UV (podłoga posiada mikrofazę na 4 krawędziach). Kolekcja Bamboo podłoga lita posiada dwa kolory – jasny i carmel. Deski są grubości 14 mm. Podłoga występuje w dwóch rozmiarach (szerokość x długość) 130 x 920 mm lub 137 x 1850 mm

 

Jak dbać o podłogi drewniane lite?

Wybierając podłogę drewnianą litą powinniśmy bardziej rygorystycznie dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, czyli zachowywać jej przedział pomiędzy 45% a 60%.D eski lite powinniśmy wybierać do maksymalnej szerokości 14cm, ze względu na dość dużą pracą drewna.

Na drewnianą podłogę litą w szczególność trzeba uważać w sezonie grzewczym. W okresie jesienne – zimowym zmieniają się warunki wilgotności powietrza, w mieszkaniu lub domu powietrze ogrzewamy a wilgotność powietrza spada. Drewno jako materiał higroskopijny oddaje wilgoć do otoczenia i się rozsycha czyli odrobinę się zwęża. Przyjmuje się że rozeschnięcie deski może dojść do ok 1,5 % jej szerokości, zatem deska może zeschnąć się o 1-2mm przy szerokości 14 cm. Zwężanie desek powoduje powstawanie w podłodze szczelin, do których dostać się może brud i kurz i wpłynąć negatywnie estetykę pomieszczenia. W skrajnych przypadkach gdy powietrze jest bardzo wysuszone deska może miejscowo odkleić się od powierzchni, co skutkuje skrzypieniem lub nawet całkowitym odklejeniem się deski od podłoża.

Drewniana podłoga lita wrażliwa jest na wilgoć. Wilgotne powietrze jest bardziej szkodliwe dla podłogi niż rozeschnięcie. Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt wysoka (powyżej 60%), deska zaczyna zaciągać wilgoć z otoczenia i prężyć, czego efektem podłoga może się zaprzeć o ściany i wyłódkować. W praktyce oznacza całkowite zniszczenie podłogi drewnianej i konieczność jej wymiany.

 Lita podłoga sprawdzi się, jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, gdyż nawet w przypadku zużycia można ją poddawać renowacji i odświeżać. Deska lita (przyklejona do podłoża) może być cyklinowana wielokrotnie ponieważ grubość warstwy wierzchniej (od powierzchni do pióra) wynosi tu zazwyczaj aż 8 mm. 

Podłoga lita nie jest rekomendowana na ogrzewanie podłogowe – ze względu na grubość deski oraz możliwość odkształcenia się. Jeśli inwestor zdecyduje się zalecane jest układanie podłogi przez doświadczone osoby. Montaż podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe nie jest zadaniem łatwym i wymaga sporego doświadczenia zarówno od instalatora ogrzewania, jak i od parkieciarza. Ogrzewanie tego typu musi być zaprojektowane z myślą o pracy podłogi drewnianej i zapewniać bardzo równomierne oraz niegwałtowne oddawanie ciepła na całej powierzchni posadzki. Na ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać materiał o niskim współczynniku skurczu i rozkurczu i znacznym czasem osiągania higroskopijnej równowagi (z krajowych to dąb, ewentualnie akacja, a z egzotycznych merbau).

Podłogi z oferty DLH wykonane są ze zdrowego, selekcjonowanego drewna, dodatkowo zabezpieczone profesjonalną chemią parkieciarską to gwarancja prawidłowego funkcjonowania przez wiele lat.