Deski opalane ogniem według tradycyjnej japońskiej techniki Shou Sugi Ban można znaleźć w ofercie DLH. Takie wypalanie drewna wydobywa z surowca wyjątkowe walory wizualne oraz przekłada się na jego wytrzymałość. W asortymencie firmy można znaleźć deski tego typu przeznaczone zarówno do wykończenia wnętrz mieszkalnych oraz użytku publicznego, jak i przestrzeni zewnętrznej.

Spis treści
Technika prosto z Japonii
Drewno wykończone ogniem
Do wnętrz
Na zewnątrz
Japońska sztuka konserwacji drewna
Tak wygląda wypalanie drewna
Co daje wypalanie drewna?
Dodatkowe zabezpieczenie
Ceny oraz wymiary

 

Deska opalana ogniem prosto z Japonii

Deska opalana ogniem przybyła do nas prosto z Japonii. Japońska technika wypalania drewna Shou Sugi Ban znana jest od stuleci, jednak dopiero od niedawna zaczyna zyskiwać na popularności w Europie. Japończycy odkryli, iż drewno dzięki wypalaniu staje się trwalsze, odporniejsze na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i biologicznych, a także zyskuje unikalny wygląd. Do dyspozycji osób doceniających perfekcjonizm zaczerpnięty wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni, są w asortymencie DLH deski wypalane ogniem produkowane ze świerku oraz modrzewia. DLH oferuje łącznie aż 14 propozycji tego typu produktów. Do wyboru są deski w czarnym oraz biało-czarnym wybarwieniu o zróżnicowanych fakturach. Takie deski można zastosować zarówno we wnętrzach mieszkalnych oraz użytku publicznego, jak i w przestrzeni zewnętrznej.

Drewno wykończone ogniem w ofercie DLH

Asortyment DLH został wzbogacony o deski z drewna palonego produkowane z drewna świerkowego i modrzewiowego. Produkty dostępne są w kilku wykończeniach: Natural Black, którego faktura przypomina stare drewno, Black i White Krak z licznymi, wyraźnymi spękaniami, przypominającymi „skórę aligatora”, a także Natural Grain, z nieco delikatniejszymi, płytszymi pęknięciami. 

Do wnętrz

Deski palone z drewna świerkowego przeznaczone są do wykańczania wnętrz – zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych, takich jak na przykład hotele, restauracje czy biurowce. Można nimi wyłożyć między innymi ściany oraz sufity, wprowadzając do aranżacji nieco egzotycznego temperamentu wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni, a jednocześnie nadając jej nieszablonowego, aczkolwiek bardzo intrygującego i wyszukanego charakteru. Deski tego typu doskonale sprawdzą się także w przestrzeniach utrzymanych w jakże modnym w ostatnim czasie stylu Wabi-Sabi, również pochodzącym z Japonii. Estetyka ta docenia piękno nadgryzione zębem czasu, więc deski o postarzanej fakturze idealnie będą współgrały z całą stylizacją. Deski opalane ogniem równie ciekawie mogą zaprezentować się we wnętrzach opartych na stylu nowoczesnym, dodając aranżacji designerskiego akcentu. Dobrze jednak zestawić je z jaśniejszymi, stonowanymi kolorami, aby osiągnąć efekt harmonii i nie przytłoczyć pomieszczenia. Najefektowniej zaprezentują się one jedynie jako wstawka na ścianie, przez co przełamią wystrój wnętrza, a jednocześnie nie zaburzą koncepcji projektowej. Tego typu produkty będą również strzałem w dziesiątkę do prawdziwych męskich wnętrz. Poprzez głęboką, ciemną kolorystykę oraz odważny design, nadadzą one aranżacji silnego i zdecydowanego charakteru, który z pewnością doceni każdy mężczyzna. Deski opalane ogniem mogą także we współczesnych wnętrzach zastąpić dobrze znaną przed laty boazerię, która małymi krokami wraca do wnętrz. Palone drewno na ścianie lub suficie doda wnętrzu rozpoznawalnego stylu, jednak w zupełnie nowej odsłonie.

Na zewnątrz

Deski palone z modrzewia przeznaczone są natomiast do wykańczania przestrzeni  zewnętrznej: elewacjiogrodzeń oraz tarasów, wznosząc architekturę krajobrazu na zupełnie nowy poziom. Produkty tego typu świetnie sprawdzą się zarówno podczas realizacji projektów, którym przyświeca idea nowoczesności, jak i powrotu do korzeni oraz czerpania inspiracji z natury. Deski opalane ogniem szczególnie efektownie prezentują się jako elewacje tak zwanych nowoczesnych stodół, czyli przeważnie budynków jednorodzinnych, których bryła, podobnie jak wykończenie, jest bardzo prosta. Elewacja wykonana z desek palonych nada takiemu budynkowi unikalnego stylu, podkreślając jego naturalny i bezpretensjonalny charakter. Równie ciekawie zaprezentują się ogrodzenia oraz tarasy wykonane z tego produktu. Jeśli marzysz o osiągnięciu efektu harmonii na terenie własnej posesji, rozważ wykończenie chociaż dwóch elementów - na przykład elewacji oraz tarasu lub wstawki na elewacji i ogrodzenia – z tej samej deski opalanej ogniem.

Ceny oraz wymiary desek palonych DLH

Ceny desek opalanych ogniem japońską techniką Shou Sugi Ban od DLH oscylują wokół 246-307 złotych za metr kwadratowy. Dostępne wymiary to: 19/20 x 130/146 x 2000/4000 mm. Istnieje jednak możliwość wykonania desek o nietypowych wymiarach oraz kolorach. Tego typu zamówienia są wyceniane oraz wykonywane indywidualnie. Jeśli chodzi o deski wypalane ze świerku, które przeznaczone są do wykańczania wnętrz mieszkalnych oraz użytku publicznego, DLH pozostawia do wyboru 8 produktów. W przypadku desek modrzewiowych opalanych ogniem, DLH oferuje 6 produktów. Wszystkie produkty oferowane przez DLH dostępne są w wersji z profilem czterostronnie struganym lub pióro-wpustem.

Deska z drewna palonego to rozwiązanie na miarę współczesnych projektów wnętrz oraz przestrzeni zewnętrznych. Ze względu na wyjątkowe walory wizualne oraz wysoką wytrzymałość, tego typu produkty cieszą się coraz większym uznaniem zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i komercyjnych.

Deski z drewna palonego

Deska opalana ogniem - japońska sztuka konserwacji drewna

Deska opalana ogniem wytwarzana jest w oparciu o japońską sztukę. Shou Sugi Ban to długi i skomplikowany proces, jednak znacznie skuteczniejszy niż współczesne sposoby zabezpieczania drewna. Japońska technika wypalania drewna Shou Sugi Ban znana jest od stuleci, jednak dopiero od niedawna zaczyna zyskiwać na popularności w Europie, również w Polsce. DLH jako jedna z nielicznych firm jest w stanie zaoferować swoim klientom właśnie tego typu produkty. Co więcej, posiada aż 14 rodzajów takich desek opalanych ogniem w swoim asortymencie, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać produkty które najbardziej trafiają w jego gust.

Tak wygląda wypalanie drewna

W pierwszej fazie wypalania drewna według japońskiej sztuki, deski z obu stron zostają poddane głębokiemu opalaniu albo zwęglaniu. Następnie się je szczotkuje, schładza, oczyszcza wodą oraz suszy. Na koniec ich powierzchnię można wykończyć naturalnym olejem, lakierem lub lazurą, dodatkowo zabezpieczając je oraz uwypuklając ich kolor i strukturę.

Co daje wypalanie drewna?

Deski wypalane tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban stają się wysoce odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, wilgoć, szkodniki czy grzyby, dzięki czemu są w stanie przetrwać naprawdę długie lata nawet w odkrytej architekturze ogrodowej, ciesząc oczy właścicieli oraz nadając budynkowi niepowtarzalnego wyglądu. Takie drewno jest także o wiele trudniej zapalić, ponieważ zwęglona warstwa zostaje pozbawiona najbardziej palnych składników. Co ważne, z ekologicznego punktu widzenia, Shou Sugi Ban to naturalny, nietoksyczny oraz nieszkodliwy dla środowiska proces, co stanowi kolejny argument przemawiający za wyborem desek opalanych ogniem. Naturalne drewno ma w sobie niezwykłe bogactwo kolorów i wzorów, a japońska technika wypalania pozwala je wydobyć, nadając deskom bardzo intrygującego wyrazu. Deski wypalane utrzymują swój wygląd przez 50-60 lat. 

Dodatkowe zabezpieczenie drewna palonego

Technika Shou Sugi Ban sama w sobie konserwuje drewno, jednak w celu przedłużenia żywotności wypalanych desek, DLH dodatkowo odpowiednio zabezpiecza je specjalnymi środkami - olejem, lakierem lub lazurą.