Drzwi wewnętrzne są niezwykle istotnym elementem każdej aranżacji. W zależności od naszych upodobań, możemy wyeksponować je, ukryć lub uczynić harmonijną częścią projektu. Wybór drzwi wewnętrznych to spore wyzwanie! Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu?

Spis treści:
Drzwi wewnętrzne - szeroka paleta możliwości
Kolor drzwi wewnętrznych a stolarka okienna
Drzwi wewnętrzne białe - lekkość i estetyka
Kolorowe drzwi wewnętrzne - barwa ma znaczenie
Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami - więcej światła!
Spójność detali drzwi wewnętrznych
Konstrukcja drzwi wewnętrznych
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby otwierały się wygodnie?
Jak wybrać ościeżnicę i zawiasy do drzwi wewnętrznych?
Drzwi wewnętrzne w świetle prawa budowlanego

Drzwi wewnętrzne - szeroka paleta możliwości

Drzwi wewnętrzne DLHWybór drzwi wewnętrznych w kolorze drewna dopasowanych do podłogi wydaje się najbardziej klasycznym i bezpiecznym pomysłem, jednak także i tutaj mogą kryć się pułapki aranżacyjne. Podstawowa zasada mówi, że jasne drzwi dobieramy do jasnej podłogi, a ciemne do ciemnej – oczywiście deski mogą lekko różnić się tonacją od skrzydeł drzwiowych, jednak różnice te nie powinny być znaczące. Generalnie ze względu na odcień wyróżnia się drewno jasne (klon, buk, jesion), średnie (orzech, dąb, iroko) oraz ciemne (palisander, wenge, mahoń). Każde z nich dodatkowo ma inną kolorystykę oraz układ słojów, dlatego przed wyborem drzwi wewnętrznych dokładnie przeanalizujmy wszystkie te aspekty. Jaśniejsze gatunki będą dobrze wyglądać np. we wnętrzach w stylu skandynawskim, natomiast ciemniejsze i egzotyczne, szczególnie w połączeniu z drewnianymi ościeżnicami, listwami przypodłogowymi oraz drewnianą stolarką okienną, będą prezentować się dostojnie i elegancko, ozdobią więc wnętrza w stylu klasycznym, kolonialnym i retro.

Kolor drzwi wewnętrznych a stolarka okienna

Często kolor drzwi wewnętrznych dopasowywany jest do drewnianych ram okiennych. Należy jednak pamięta, że są one najczęściej widoczne pod światło, przez co wydają się ciemniejsze, natomiast podłoga i drzwi – oświetlone bezpośrednio przez lampę lub światło naturalne – będą sprawiać wrażenie jaśniejszych. Dlatego dobierając kolor drzwi do stolarki okiennej, warto zdecydować się na nieco ciemniejszy odcień. Jeśli chodzi o ościeżnice, najczęściej są one dostępne w komplecie z drzwiami w tym samym kolorze, aczkolwiek element ten można dobrać także na zasadzie kontrastu. Jeśli jednak żadne rozwiązanie nie satysfakcjonuje nas w pełni, możemy wybrać drzwi ukryte, zlicowane z powierzchnią ściany. Wybierając drzwi drewniane, pozostańmy przy jednym kolorze, a jeśli mamy dom piętrowy – przynajmniej w obrębie jednej kondygnacji. Zróżnicowane odcienie mogą wprowadzić chaos do aranżacji i zakłócić jej spójność barwową.

Drzwi wewnętrzne białe - lekkość i estetykaDrzwi Szelano

Bardzo popularne ostatnimi czasy są drzwi wewnętrzne malowane na biało. Wynika to z jednej strony z ogromnej popularności stylu skandynawskiego, z drugiej – z niezaprzeczalnej dekoracyjności takiego rozwiązania. Wewnętrzne drzwi drewniane lub wykonane z płyt MDF malowane na biało rozjaśniają przestrzeń i nadają jej romantycznego wyrazu. Będą idealne do wnętrz zaaranżowanych w stylu rustykalnym, odmianach Scandi oraz delikatnej klasyki. Nie są polecane natomiast do wnętrz ultranowoczesnych oraz retro. Jasne skrzydła idealnie komponują się z białymi ramami okiennymi oraz wysokimi listwami przypodłogowymi, które nadadzą wnętrzu nieco angielskiego charakteru. Musimy jednak pamięta, że na jasnych powierzchniach zabrudzenia są bardziej widoczne – kwestię tę powinni rozważyć szczególnie rodzice małych dzieci.

Kolorowe drzwi wewnętrzne - barwa ma znaczenie

Dzięki drzwiom wewnętrznym w okleinie możemy wprowadzić do wnętrza nieco więcej ekspresji. Kolorowe wykończenia dostępne w ofercie DLH, takie jak np. chłodny Silver, spokojny Grafit, wpadający w czerwień Orzech czy nasycone Venge Bieszczadzkie pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów aranżacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, aby odcienie pojawiające się na skrzydłach drzwiowych, powtórzone zostały także w innych częściach pomieszczenia, np. w postaci mebli, dodatków czy dekoracji.

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami - więcej światła!

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniamiCzęsto spotykanym rozwiązaniem we współczesnych wnętrzach są drzwi wewnętrzne z przeszkleniami – od pojedynczej wstawki przez rozbudowane wzory i rozmiary szyb. Drzwi pełne wydają się cięższe i masywniejsze, dlatego polecane są do pomieszczeń przestronnych i jasnych, natomiast skrzydła z przeszkleniami znajdą swoje zastosowanie w pomieszczeniach niewielkich i niewystarczająco doświetlonych, ponieważ przepuszczają światło z innych pomieszczeń. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest szkło matowe lub piaskowane, coraz rzadziej spotyka się szyby wytłaczane. W nowoczesnych projektach spotkać można także drzwi całoszklane. W przestrzeniach publicznych może być to szkło przezroczyste, w domach prywatnych – raczej satynowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła absorbcyjnego antisol (w kolorze grafitowym lub zielonym), które jest barwione w masie i obniża efekt nagrzewania się wnętrz, a przy okazji posiada intrygujący wygląd.

Spójność detali drzwi wewnętrznych

Pamiętajmy, że szczegół ma znaczenie, dlatego takie elementy drzwi wewnętrznych jak okucia, klamka i szyldy również powinny być starannie dopasowane. Przede wszystkim wszystkie te elementy muszą być wykonane z jednakowego materiału. Co więcej, jeśli w skrzydle znajdują się np. mosiężne wstawki, okucia oraz klamka powinny z nimi harmonizowa. Proste klamki wykończone w kolorze chrom lub satyna dobrze wyglądają w połączeniu z nowoczesnymi drzwiami zawierającymi przeszklenia lub wykonanymi w całości ze szkła. Natomiast fantazyjne, zdobne kształty oraz materiały przypominające złoto czy mosiądz będą odpowiednie do wnętrz stylizowanych. W aranżacjach glamour sprawdzą się klamki zdobione np. kryształkami, natomiast drzwi przesuwne najwygodniej używać posługując się specjalnym uchwytem wnękowym.  Dobierając drzwi do wnętrza, należy mieć na uwadze zarówno jego styl, charakter elementów wykończeniowych, ale przede wszystkim własny gust. Na rynku oferowanych jest mnóstwo awangardowych i ciekawych modeli drzwi, należy jednak zastanowić się czy za kilka lat będą się nam tak samo podobać i czy w razie zmiany stylu wnętrza równie łatwo się do niego dopasują.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Mówiąc o konstrukcji drzwi wewnętrznych, możemy wyróżnić skrzydła płytowe i płycinowe. W obu przypadkach podstawą konstrukcji jest rama wykonana z litego drewna lub płyty MDF. Drzwi płytowe mogą stanowić jednolitą powierzchnię z materiału drewnopochodnego lub ramę drewnianą oklejoną cienką płytą. W drugim przypadku wypełnienie ramy drewnianej mogą stanowi:

 • płyta kartonowa o budowie plastra miodu. Jej zaletą jest mała objętość, niewielki ciężar i niska cena. Jednak drzwi z takim wypełnieniem mogą nie stanowić skutecznej ochrony przed chłodem i hałasem;

 • płyta wiórowa: wykonana z wiórów drzewnych z dodatkiem żywicy, sprasowanych przy użyciu ciśnienia i wysokiej temperatury; może być pełna lub otwarta. Lepiej niż płyta kartonowa radzi sobie z tłumieniem dźwięków;

 • płyta pilśniowa: wykonana z włókien drzewnych; charakteryzuje się wyższą niż pozostałe płyty gęstością i twardością. Wypełnione nią drzwi są solidne i mogą nam posłużyć przez długi czas.

W skrzydle drzwi płycinowych rama wypełniona jest płycinami z drewna, sklejki, tworzywa lub szkła. Konstrukcję ramy wzmacniają pionowe i poziome drewniane słupki (tzw. szprosy). Płyciny mogą być pokryte ozdobnie wykończonymi drewnianymi płytami, np. w formie kasetonów. Zamiast desek można także zamontować przeszklenie. Przykładem skrzydła płycinowego może być kolekcja drzwi malowanych znajdujących się w ofercie DLH, w których drewniany ramiak został obłożony dwiema płytami HDF, stanowiącymi warstwę zewnętrzną. Wykonana z włókien drzewnych płyta HDF wyróżnia się dużą twardością i podwyższoną gęstością.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby otwierały się wygodnie?Drzwi Minoris

Wybierając drzwi wewnętrzne, powinniśmy także zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy je otwiera . Najbardziej popularnym typem nadal pozostają drzwi uchylne, które mogą się otwierać na dwa sposoby:

 • w prawo: otwieramy je prawą ręką, zawiasy znajdują się z prawej strony;

 • w lewo: otwieramy je lewą ręką, zawiasy znajdują się z lewej strony

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że drzwi prawe chętniej wybierane są przez osoby praworęczne, natomiast drzwi lewe – przez osoby posługujące się ręką lewą. Wybór jednego z tych typów może także zależeć od aranżacji wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na wolnej przestrzeni, warto rozważyć wybór drzwi wewnętrznych przesuwanych, które nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia.

Ciekawym rozwiązaniem, komponującym się głównie z przestronnymi, urządzonymi z rozmachem wnętrzami, są drzwi dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Zwykle potrzebują one nieco więcej miejsca niż drzwi klasyczne, dlatego częściej występują w obiektach użyteczności publicznej lub stosowane są jako drzwi wejściowe w budownictwie jednorodzinnym. Ponadto możemy się zdecydować na drzwi wahadłowe, w których skrzydło otwiera się na obie strony, lub drzwi składane i harmonijkowe. W drzwiach składanych skrzydło zbudowane jest z dwóch lub trzech pionowych elementów połączonych zawiasami. Drzwi harmonijkowe są podobne do skrzydłowych, ale składają się z większej liczby pionowych elementów. 

 

Jak wybrać ościeżnicę i zawiasy do drzwi wewnętrznych?

Wybierając ościeżnicę do drzwi wewnętrznych, powinniśmy wiedzieć, czy ma to być ościeżnica bezprzylgowa czy przylgowa oraz z jakiego materiału będzie ona wykonana. Zwolennikom klasycznych aranżacji możemy polecić ościeżnicę przylgową, mającą w obwodzie kilka profili, do których przylega skrzydło drzwiowe. Krawędź takiego skrzydła wykończona jest wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę. Wybierając to rozwiązanie, decydujemy się jednocześnie na widoczne zawiasy, znajdujące się na zewnątrz konstrukcji. Zaletą ościeżnic przylgowych jest dobra bariera akustyczna. Osoby preferujące nowoczesne rozwiązania chętnie sięgają po ościeżnice bezprzylgowe, w których można zastosować zawiasy ukryte. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób rozważających zakup drzwi ukrytych, które można pomalować na dowolny kolor lub okleić tapetą, czyniąc z nich doskonały element aranżacji wnętrza. Decydując się na bezprzylgową ościeżnicę, musimy wybrać pasujące do niej skrzydło bezprzylgowe, które ma prostą krawędź i przylega do ościeżnicy tylko po zewnętrznym obwodzie. Dzięki temu drzwi są ukryte w ościeżnicy i tworzą z nią jedną płaszczyznę.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano ościeżnicę - mogą to być płyty meblowe MDF, lite drewno klejone warstwowo lub aluminium. Nowoczesne drzwi wewnętrzne są zazwyczaj dostępne z dwoma typami ościeżnic: regulowanymi i stałymi. Te pierwsze można dopasować do szerokości muru, a drugie muszą być dobrane pod konkretną szerokość ściany. Dzięki tym kilku podstawowym wskazówkom będziemy mogli wybrać funkcjonalne i bezpieczne drzwi wewnętrzne, które mogą się stać ozdobą naszego domu!

Drzwi wewnętrzne w świetle prawa budowlanego

Jeśli chcesz wybrać drzwi wewnętrzne, warto zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, które określają kilka podstawowych zasad w tej kwestii, a wśród nich:

 • minimalna szerokość drzwi powinna wynosić 80 cm (w świetle ościeżnic);

 • ze względu na bezpieczeństwo domowników, wewnętrzne otwory drzwiowe powinny być pozbawione progów. Wyjątek stanowią łazienki i toalety, w których próg może zabezpieczyć pozostałą część domu przed zalaniem wodą w razie wycieku;

 • skrzydła w łazienkach i toaletach powinny być otwierane na zewnątrz. Jest to ważne ze względu na mały metraż tych pomieszczeń;

 • w drzwiach do łazienek i toalet powinny się znajdować otwory wentylacyjne o minimalnej powierzchni 220 cm2. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie krótszych drzwi i pozostawienie między nimi a podłożem szczeliny o wysokości 2,5 centymetrów.

Wymienione wytyczne nie wprowadzają realnych ograniczeń co do wyboru drzwi, zapewniają natomiast jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.