Elewacja drewniana z roku na rok zyskuje na popularności. Obecnie zapoznając się z ofertą projektów domów jednorodzinnych, możemy zauważyć, że większość firm architektonicznych uwzględnia w nich częściową lub całościową elewację wykonaną właśnie z tego surowca. Propozycje te odzwierciedlają wizję projektantów, a z drugiej strony nasze gusta, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz bardziej dążymy do bliskości z naturą i jej darami  – w tym przypadku naturalnymi materiałami takimi jak drewniane deski elewacyjne.

Spis treści:
Drewniana elewacja – na nowoczesną czy tradycyjną bryłę budynku?
Jakie kolory drewna na elewację?
Drewno na całej elewacji czy na fragmencie?

Drewniana elewacja – na nowoczesną czy tradycyjną bryłę budynku?

Bardzo szeroki wybór drewna na elewację prowadzi do pytania, jak dobrać jego kolor i usłojenie. Do niedawnElewacja drewniana DLHa rządziły barwy pastelowe, dziś prym wiodą barwy chłodne: biel, szarość i grafit. Komponują się one idealnie z nowoczesnymi dodatkami takimi, jak szkło, chrom i aluminium. Dzięki zestawieniu tego typu elementów z drewnem, budynek nabiera indywidualnego charakteru, a naturalny kolor i faktura surowca przełamElewacja wykonana z drewnauje jego ascetyczną formę, czyniąc go atrakcyjniejszym. Jeśli budynek ma tradycyjną bryłę to umiejętne wkomponowanie akcentu drewnianego powoduje, że nabiera on dużo bardziej nowoczesnego wyglądu i tym samym przy niewielkiej zmianie, możemy całkiem odświeżyć jego wygląd. Decydując się na całościową elewację z drewna możemy spowodować, że dom zyska nową, bardzo naturalną odsłonę, idealnie wpisującą się w najnowsze trendy w świecie budownictwa. Jak się więc okazuje - elewacje z drewna świetnie sprawdzą się zarówno podczas realizacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych obiektów.

Jakie kolory drewna na elewację?

Elewacja z drewna merantiW zależności od naszych upodobań, możemy wykończyć budynek drewnem w rozmaitych tonacjach. W ofercie DLH znajdują się deski elewacyjne wyprodukowane z najróżniejszych gatunków drewna, co stwarza bardzo duże pole do popisu pod względem aranżacyjnym. Jeśli preferujemy subtelne, jasne kolory możemy pomyśleć o zwieńczeniu naszego domu drewnem europejskiego pochodzenia – świerkiem skandynawskim albo modrzewiem syberyjskim. Te deski elewacyjne nadadzą budynkowi bardzo naturalnego wyrazu, przypominającego o błogich chwilach relaksu spędzonych na łonie natury. Świerk skandynawski ma jasny kolor z lekko żółtawym zabawieniem, natomiast modrzew syberyjski to paleta barw obejmująca kolory od złocistomiodowego po brunatno-czerwony. Jeśli wolimy bardziej nasycone tonacje, możemy pomyśleć o stworzeniu elewacji z gatunków drewna egzotycznego takich, jak: cedr czerwony, tatajuba czy meranti. Cedr czerwony posiada wybarwienie od beżowego do ciemnobrązowego, tatujuba pierwotnie posiada żółtobrązowy odcień, ale pod wypływem światła zmienia kolor na ciemnobrązowy, z kolei meranti posiada kolory od jasnego szaro-brązowego do ciemnego czerwono-brązowego. Elewacja drewniana będzie wyglądać zupełnie inaczej, w zależności od zastosowanego gatunku. 

Drewno na całej elewacji czy na fragmencie?

Drewniana elewacjaDrewniane deski elewacyjne możemy zastosować na całym budynku lub tylko na jego fragmencie. Jeśli jesteśmy zwolennikami leśnych klimatów lub górskich domków, możemy pokusić się o wykończenie całego budynku świerkiem skandynawskim lub modrzewiem syberyjskim. Decydując się na całościową elewację z takich odmian, jak: cedr czerwony, tatajuba czy meranti, możemy być pewni, że nadamy obiektowi bardzo ciepłego charakteru, przypominającego zaś o miłych chwilach spędzonych w egzotycznych zakątkach naszego globu. Drewno w głębokich tonacjach niewątpliwe nada budynkowi wyrazistości. Jeśli nie jesteśmy przekonani do wykończenia bryły budynku wyłącznie drewnem, możemy zastanowić się jedynie o jego akcentach w postaci: wstawek na tradycyjnych elewacjach, wykończeniu fragmentu ściany wokół drzwi wejściowych czy też okien. Umiejętnie wkomponowana deska elewacyjna diametralnie zmienia wygląd budynku. Nawet najmniejszy element wykonany z drewna nada bryle budynku bardzo przyjemnego wyrazu oraz podkreśli jego nowoczesny charakter.