Decydując się na wykonanie tarasu z drewna, zawsze musimy zaplanować w jakiej technologii go zbudować. Sposób montażu wynika często z uwarunkowań konstrukcyjnych lub przewidzianej lokalizacji tarasu. Samo ułożenie desek jest już końcową czynnością. Aby taras był wykonany zgodnie z naszymi oczekiwaniami i posiadał dużą wytrzymałość trzeba dobrze przeanalizować wszystkie elementy konstrukcji.

Spis treści
Na co zwrócić uwagę przy budowie tarasu?
Konstrukcja na gruncie
Montaż na podstawie z betonu
Na słupkach
Zadaszenie

Jak zrobić taras drewniany na ziemi, na słupkach i na betonie?

Jak zrobić taras drewniany na ziemi, na słupkach i na betonie, aby był efektowny i trwały? Budowa tarasu zmusza nas do pogodzenia tych dwóch aspektów. Aby wykonać dobrze taras musimy sobie uzmysłowić, że powierzchnia deski tarasowej stanowi ostatnią warstwę całej konstrukcji. To, w jaki sposób zachowują się deski tarasowe, zależy od solidności wykonania niżej umieszczonych elementów. Czy za bardzo się uginają, czy trzeszczą, czy gromadzi się na nich woda? Wynika to wprost z jakości przeprowadzonych prac przygotowawczych.  Aby zbudować taras, nie można skupić się tylko na jego wykończeniu. Krok po kroku trzeba dołożyć wszelkich starań, by wykonanie tarasu było solidne i wytrzymałe. Generalnie, taras musimy dobrze odizolować od gruntu aby nie chłonął wody, a także sprawić by nadmiar wody z powierzchni mógł swobodnie z niego spływać. Taras drewniany układany jest na legarach, które mają stabilizować konstrukcję. Najlepiej by drewno na legary było o podobnej gęstości jak drewno desek tarasowych. Dzięki temu obydwa elementy będą dobrze ze sobą współgrać. Oczywiście wszelkie prace powinny być wykonywane z dużą dbałością. Legary powinny podpierać deski w odstępach co ok. 40 cm. W przypadku przewidywanego dużego obciążenia tarasu można te odległości zmniejszyć. Należy też pamiętać by początek i koniec deski opierał się na legarze. Jeśli brakuje odpowiedniej ilości legarów to należy je dołożyć. Taka sytuacja zachodzi gdy taras ma nieregularne kształty, skosy lub zaokrąglenia. Najważniejsze jednak znaczenie ma to na jakiej powierzchni będziemy układać całą konstrukcję tarasową. Do wybory mamy technologię konstrukcji: na gruncie, na betonie lub na słupach.

Jak zrobić taras na ziemi?

Jak zrobić taras na ziemi? Taka technologia budowy jest najtańszym rozwiązaniem jednak nie sprawdzi się we wszystkich okolicznościach. Z reguły stosuje się ją gdy wyjście na taras z budynku jest na poziomie gruntu. Mimo, że jest to najprostsza metoda montażu, to dobrze wykonany taras na gruncie będzie spełniał wszelkie oczekiwania konstrukcyjne. Na początek tworzymy obrys tarasu przy pomocy palików i nitki. Używając szpadla usuwamy humus na głębokość ok. 30-40 cm. Opróżnioną przestrzeń zapełniamy podsypką z piasku, który należy dobrze utwardzić. W przypadku gruntu podmokłego lub dla dodatkowej pewności górną warstwę piasku mieszamy z betonem. Taka konstrukcja będzie stabilna i trwała. W przypadku tarasów drewnianych należy też zadbać o 1-2% spadek płaszczyzny, aby zapewnić odpływ wody. Na tak przygotowanym podłożu można już układać legary i deski tarasowe. Do takiej konstrukcji świetnie sprawdzi się drewno egzotyczne, o zwiększonej odporności na wilgoć.

Jasny taras ogrodowy

Jak zrobić taras drewniany na betonie?

Jak zrobić taras drewniany na betonie? Na początek znów wyznaczamy obrys tarasu i rozplanowujemy miejsca, w których będzie usuwany humus pod wylewkę betonową. Pod usytuowanie podpór betonowych przeznaczamy miejsca ok. 40 x 40 cm, które rozmieszczamy co ok. 70-80 cm. Wykopane otwory na głębokość ok. 30-40 cm szalujemy i wypełniamy betonem. Przed zalaniem dobrze jest umieścić w szalunkach elementy konstrukcyjne, do których będą później przymocowywane legary. Rozplanowując podpory betonowe należy pamiętać o zachowaniu spadku ok. 1-2 % na płaszczyźnie całego tarasu. Najlepiej spadki te kontrolować przy pomocy poziomicy laserowej, która gwarantuje dokładność pomiaru. Wykonując montaż na podstawie betonowej możemy dodatkowo regulować oczekiwaną wysokość tarasu. Ma to szczególne zastosowanie gdy wyjście na taras z budynku jest wyżej niż poziom gruntu.

Jak zrobić taras drewniany na słupach?

Jak zrobić taras na słupach? Stawianie tarasu na słupach ma szczególne zastosowanie gdy ma być on wyniesiony na odpowiednią wysokość ponad grunt. Czasami konstrukcje tarasu na słupach tworzone są nawet do wysokości pierwszego piętra i wyżej. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne przy budowie tarasów na zboczach stoków w regionach górskich. Technologia wykonania tarasu na słupach jest podobna do budowy na betonie. Usuwamy humus w miejscach podparć tarasu. Utwardzamy te miejsca przy pomocy tłucznia, kamienia i zalewamy batonem, który będzie stanowił podstawę do dalszych prac. Najlepiej do tego użyć betonu twardego i wysokoodpornego na ściskanie. Na nim będziemy ustawiać szalunki lub gotowe tuby kartonowe, które będziemy wypełniać betonem. Należy też pamiętać o zazbrojeniu tej konstrukcji. Taras na słupach możemy wznieść na oczekiwaną wysokość od kilkunastu centymetrów nawet do kilku metrów. Ustawione słupy powinny zachowywać spadek 1-2 % aby wprost na nich móc montować legary.

Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem?

Jak zrobić drewniany taras z zadaszeniem i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego budowie? Zadaszenie tarasu jest bardzo użytecznym i praktycznym rozwiązaniem. Dodatkowo spełnia też funkcję ochronną dla samego tarasu zmniejszając siłę oddziaływania promieni słonecznych i wysokich temperatur w lecie oraz śniegu i mrozu w zimie. Producenci oferują różnego typu konstrukcje jak markizy, materiałowe zadaszenia na ramach, dachy szklane, a także konstrukcje przykryte dachówką, blachą czy gontem. Wybór jednego z tych rozwiązań głównie zależy od gustu inwestora, a także od bryły i projektu domu. Najtańszym rozwiązaniem jest zamocowanie do elewacji markizy, którą możemy rozkłada, kiedy jest potrzeba i składać gdy nie chcemy jej używa. Zastosowany na markizach materiał z czasem brudzi się i płowieje, a konstrukcja markizy nie należy do bardzo wytrzymałych. Przy użytkowaniu musimy zwracać uwagę by nie zostawić ich rozłożonych w czasie burzy czy podczas mocnych podmuchów wiatru. Zadaszenie materiałowe na ramach jest niezależną konstrukcją, którą dostawia się do bryły domu. Ramy mogą być wykonane z metalu lub drewna. Ustawiając je na tarasie należy mieć przewidziane miejsca podparcia. W przypadku ciężkich konstrukcji będą one wymagać podstaw betonowych, gdyż dopiero na nich całość będzie opierać się stabilnie i pewnie. Takie zadaszenia mogą mieć stałe lub ruchome części materiałowe, które możemy użytkować w zależności od potrzeb. Zadaszenia przykryte dachówką z reguły tworzone są już w momencie budowy domu i stanowią integralną część systemu dachowego budynku. Z racji tego, że konstrukcja jest ciężka należy bardzo dobrze przewidzieć miejsca jej podporu, użytego beton i zbrojenia. Rozwiązanie to będzie elementem stałym budynku. Zdarza się też, że zadaszenie z dachówki czy blachodachówki inwestor będzie chciał wznieść w okresie późniejszym. W tym jednak przypadku najlepiej zaprojektować je wspólnie z konstruktorem i architektem, aby było spójne stylistycznie z bryłą domu i nie popełnić błędów budowlanych mających wpływ na jego trwałość oraz bezpieczeństwo. Wiesz już, jak powinna wyglądać budowa tarasu i jak zaplanować poszczególne etapy krok po kroku? No to do dzieła! Pamiętaj, że potrzebne materiały znajdziesz w sklepie DLH.