Montaż elewacji drewnianej należy powierzyć profesjonalistom, którzy wykonają usługę zgodnie z obowiązującą instrukcją. Do montażu należy używać wyłącznie nierdzewnych wkrętów i śrub, aby uniknąć powstawania rdzawych zacieków. Deski elewacyjne oraz drewno, z którego wykonana zostanie konstrukcja rusztu muszą być odpowiednio wysuszone i zabezpieczone przed zamontowaniem. Tylko poprawnie zamontowana elewacja będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie będzie trwalsza.

Spis treści:
Montaż elewacji w systemie TIGA
Zalety systemu montażu TIGA
System montażu elewacji na wkręty
Montaż elewacji na wkręty
Jak chronić drewno po montażu elewacji?

Montaż elewacji w systemie TIGAMontaż elewacji w systemie TIGA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalety systemu montażu TIGA

  1. Niewidoczny, zapewniający estetyczny wygląd elewacji.
  2. Zapewnia prawidłowe ułożenie desek, chroniące je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.
  3. Zdecydowanie upraszcza i przyspiesza montaż desek elewacyjnych.
  4. Prosty, składający się tylko z dwóch rodzajów elementów mocujących oraz wkrętów.
  5. Elementy mocujące wykonane z niekorodującego Alucynku.
  6. Nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi.

System montażu elewacji na wkręty

Przed przystąpieniem do montażu elewacji zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami opracowanymi we współpracy z producentami i wykonawcami elewacji drewnianych. Do konstrukcji rusztu pod elewację drewnianą stosuje się łaty z gatunków drewna o zbliżonych właściwościach do desek elewacyjnych. Łaty montuje się zawsze pod kątem 90°w stosunku do desek elewacyjnych. Jeśli podczas montażu zastosowano również kontrłatę, wówczas to kontrłata musi być zamontowana pod kątem 90° w stosunku do deski elewacyjnej. Odstęp między łatami powinien wynosić od 40 cm do 60 cm. Podczas montażu należy pamiętać o zachowaniu minimum 2 cm wolnej przestrzeni pomiędzy deską a ścianą. Również w dolnej i górnej części elewacji należy pozostawić szczeliny (otwory), aby powietrze mogło swobodnie osuszać deski. Do mocowania desek elewacyjnych należy stosować wkręty ze stali szlachetnej (nierdzewnej), których długość jest co najmniej dwa razy dłuższa niż grubość montowanej deski. Miejsca, w których będzie wkręcany wkręt należy wcześniej nawiercić. Odległość pierwszej deski elewacyjnej od ziemi powinna wynosić co najmniej 30 cm. Deski elewacyjne przeznaczone do montażu poziomego zaczynamy montować od dołu do góry, zawsze piórem do góry. Do wykończenia okien i narożników budynku polecamy deski oraz listwy wykończeniowe. Deski elewacyjne, zanim zostaną zamontowane należy przechowywać w przewiewnym i zadaszonym pomieszczeniu.

Montaż elewacji na wkręty

Montaż elewacji na wkręty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak chronić drewno po montażu elewacji?

Elewacja z drewna jest produktem naturalnym. Będzie spełniała swoją funkcję przez wiele lat, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych. Priorytetem w zakresie ochrony drewna jest konstrukcyjna ochrona drewna. Odpowiednio zaprojektowany kształt profili drewnianych pomaga uniknąć miejsc, w których wilgoć pozostaje przez długi czas. Łagodne zaokrąglenia kantów desek sprawiają, że farba w tych miejscach ma lepszą wytrzymałość niż na krawędziach ostrych. Jakość montażu ma bezpośredni wpływ na trwałość elewacji drewnianej. Zachowanie prawidłowej odległości od gruntu, kąta nachylenia parapetów, obróbki okien czy wysunięty dach są podstawowymi elementami, o których należy pamiętać podczas prac instalacyjnych. Konstrukcyjna ochrona drewna będzie wystarczająca dla cedru czerwonego, tatajuby oraz modrzewia syberyjskiego, ponieważ są to gatunki drewna odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie wymagają dodatkowej ochrony. Pozostawione w postaci naturalnej z czasem zmienią barwę na srebrzysto-szarą (cedr i modrzew) lub ciemnobrązową (tatajuba). Olejowanie zalecane jest po to, aby dłużej zachować naturalny kolor drewna. Elewacja ze świerku skandynawskiego oraz meranti koniecznie wymaga zabezpieczenia środkami impregnującymi,  farbami czy lazurami.

Elewacja drewniana

 

Odpowiednio zaprojektowany kształt profili drewnianych pomaga uniknąć miejsc, w których wilgoć pozostaje przez długi czas. Łagodne zaokrąglenia kantów desek sprawiają, że farba w tych miejscach ma lepszą wytrzymałość niż na krawędziach ostrych.

 

 

Montaż drewnianej elewacji

 

Jakość montażu ma bezpośredni wpływ na trwałość elewacji drewnianej. Zachowanie prawidłowej odległości od gruntu, kąta nachylenia parapetów, obróbki okien czy wysunięty dach są podstawowymi elementami, o których należy pamiętać podczas prac instalacyjnych.

 

 

Deski elewacyjne

 

Łagodne zaokrąglenia kantów desek sprawiają, że farba w tych miejscach ma lepszą wytrzymałość niż na krawędziach ostrych.