Chcąc wykonać taras z modrzewia, możemy skorzystać z dwóch odmian tego gatunku: syberyjskiej lub europejskiej. Różnią się one od siebie kolorem oraz właściwościami technicznymi. Obydwie te propozycje znajdują się ofercie firmy DLH.

Spis treści
Syberyjski czy europejski?
Wygląd tarasu
Jak ułożyć deski względem siebie?
Oferta DLH
Montaż
Zabezpieczenie i konserwacja

Modrzew na taras. Syberyjski czy europejski?

Zarówno modrzew syberyjski, jak i europejski są bardzo dobrym i naturalnym materiałem do wykonania tarasu. Modrzew syberyjski, jak sama nazwa jego wskazuje, pochodzi z rejonów tajgi syberyjskiej w Rosji. Posiada on bogatą barwę od koloru czerwono-brunatnego, aż po złocisto-miodowy. Jego właściwości techniczne zostały ukształtowane przez srogi i mroźny klimat. Trudne warunki pogodowe spowodowały, że nie jest wrażliwy na działanie niskich temperatur, mrozu, lodu, wiatru czy deszczu. Nie jest podatny na atak owadów, grzybów czy działanie wilgoci. Pod względem trwałości może być alternatywą do „zahartowanych” gatunków drzew egzotycznych. Z uwagi na jego wysoką wytrzymałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych można zrezygnować z impregnacji. Jednak trzeba wiedzieć, że zabezpieczone deski mają nawet dwukrotnie dłuższy okres trwałości. Natomiast modrzew europejski pochodzi z wysokogórskich rejonów Alp i Karpat, jednak w wyniku sztucznych nasadzeń dostępny jest w całej Europie. Charakteryzuje się jasną barwą i licznym sękami. Jest umiarkowanie odporny na działanie warunków pogodowych. Jest materiałem niejednorodnym, na którego powierzchni powstają pęknięcia i szczeliny. Często te dwa gatunki są mylone. Odmiana syberyjska wyróżnia się intensywniejszą barwą, większą gęstością oraz mniejszymi słojami. Drewno na taras z modrzewia europejskiego cieszy się dużą popularnością wśród klientów ze względu na bardzo neutralny kolor, dużą ilość dekoracyjnych sęków oraz atrakcyjną cenę.

Wygląd tarasu z modrzewia

Taras wykonany z modrzewia syberyjskiego będzie przykuwał wzrok swoim unikalnym kolorem. Drewno z rosyjskiej tajgi jest trwałe więc na powierzchni desek nie będą powstawać deformacje ani pęknięcia. Odpowiednio konserwowany będzie długo, i w niezmienionej formie, wyglądał okazale. Natomiast taras z modrzewia europejskiego jest kwintesencją naturalnego klimatu. Jasne wybarwienie oraz sęki na powierzchni desek powodują bardzo dekoracyjny efekt wizualny. Powstające spękania i rysy dodają im rustykalnego charakteru. Modrzew europejski jest bogato nasycony żywicą, która wysącza się z pęknięć. Ten gatunek jest propozycją dla osób ceniących sobie bliski kontakt z przyrodą i oryginalnym charakterem drewna. Bardzo dobrze podkreśli stylizację tarasu w klimacie: rustykalnym, eco czy country.

Jasne drewno tarasowe

Jak ułożyć deski względem siebie?

Tworząc taras staniemy przed dylematem jak układać deski: czy równolegle względem wyjścia na taras czy prostopadle, a może skośnie? Najczęściej stosuje się dwie pierwsze metody i używa się je w zależności od tego jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Generalna zasada mówi, że jeśli ułożymy deski równolegle względem wyjścia na taras to optycznie go powiększymy na szerokość. Jeśli ułożymy je prostopadle to spowodujemy wzrokowe wysłużenie powierzchni. Jeśli zatem mamy taras długi i wąski zaleca się by deski zamocować równolegle, natomiast jeśli jest krótki i szeroki to deski powinny być położone wzdłuż. Łączenie desek powinno odbywać się naprzemiennie „na cegiełkę”.

Deski z modrzewia w ofercie DLH

W portfolio produktów DLH można znaleźć deski z modrzewia syberyjskiego oraz europejskiego. Deski z modrzewia syberyjskiego występują w trzech rozmiarach 24 mm x 140 mm x 2500 mm, 24 mm x 140 mm x 3000 mm oraz 24 mm x 140 mm x 4000 mm w cenach kolejno 115,34 zł / m2 115,36 zł / m2, 115,36 zł / m2. Produkowane są one w profilu Cezar, w którym dwie strony deski wykończone są wąskim ryflem. Montuje się je na wkręty lub system Dila. Deski z modrzewia europejskiego dostępne są w jednym wymiarze 24 mm x 145 mm x 2400 mm, w cenie 86,24 zł / m2. Oferowane są również w profilu dwustronnie ryflowanym. Montuje się je również na wkręty lub system Dila.

Montaż tarasu z modrzewia

Montaż tarasu z modrzewia odbywa się podobnie jak instalacja innych tarasów drewnianych. Może być on montowany na gruncie rodzimym, kostce brukowej oraz płycie betonowej. W pierwszym przypadku należy zebrać wierzchnią warstwę ziemi ok. 20-30 cm i dokonać utwardzenia odkrytej powierzchni. W przypadku płyty betonowej legary mogą być montowane bezpośrednio do niej. Należy jednak zadbać by płyta była równa i posiadała spadek 1-2%. Kostka brukowa też jest podłożem do którego można przytwierdzić taras. Trzeba jednak być pewnym, że jest ona ułożona stabilnie i nie osiada. Montaż legarów do kostki odbywa się z użyciem specjalnych podkładek gumowych, które mają amortyzować „pracę” tarasu. W przypadku montażu tarasu na gruncie należy wykonać większą ilość czynności. Na początku należy wybrać ziemię i zastosować wylewkę, na której zostaną ustawione bloczki betonowe. Bloczki powinny być rozmieszczone co 45 cm na szerokość oraz co 70-80 cm wzdłuż legarów. Należy je ułożyć tak by był zachowany spadek 1-2 %, który zapewni odprowadzenie nadmiaru wody z powierzchni konstrukcji. Do montażu tarasu drewnianego należy zastosować legary wykonane z drewna o zbliżonej gęstości. Spowoduje to, że cały system tarasowy będzie podobnie zachowywał się pod działaniem warunków pogodowych lub obciążeń. Zapobiegnie to pękaniu desek i unikniemy niepotrzebnych prac naprawczych. Nie wolno stosować legarów z drewna sosnowego, które jest bardzo miękkie i podatne na warunki pogodowe. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wyrywania wkrętów i destabilizacji całej konstrukcji.

Impregnacja tarasu z modrzewia

W przypadku tarasów z drewna bardzo ważna jest ich impregnacja. Modrzew syberyjski jest gatunkiem twardszym i bardziej odpornym ma działanie nieprzychylnych warunków atmosferycznych, ale i tak warto go zaimpregnować. Proces konserwacji może nawet dwukrotnie wydłużyć okres jego trwałości. Poza tym pozwoli zachować oryginalną kolorystykę drewna, które nieimpregnowane będzie ulegać patynowaniu i ostatecznie nabierze szaro-srebrnego koloru. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku modrzewia europejskiego, które jest jeszcze mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych i ten gatunek należy koniecznie zabezpieczyć. Deski z modrzewia poddajemy olejowaniu dwa razy do roku, na wiosnę i przed zimą. Przygotowując się do tej czynności trzeba wcześniej oczyścić powierzchnię tarasu ze wszystkich zanieczyszczeń: liści, piasku, porostów. Można do tego użyć szczotek, myjek ciśnieniowych oraz ogólnodostępnych preparatów do pielęgnacji drewna. Na oczyszczoną powierzchnię należy równomiernie nanieść warstwę oleju i pozostawić ją do wyschnięcia. Zabieg ten najlepiej wykonywać w suche i niezbyt słoneczne dni, tak by olej mógł swobodnie przenikną w głąb drewna.