Do zabezpieczenia blatów można używać zarówno produktów olejowych, jak i lakierniczych. W specjalistycznych sklepach znajdziemy propozycje bazujące na naturalnych olejach i woskach, olejach syntetycznych czy lakierach o różnym stopniu twardości i połysku. Przed wyborem odpowiedniego środka warto wiedzieć, czym różnią się od siebie.
Wykończenia olejowe są zazwyczaj prostsze w aplikacji, co sprawia, że można je nakładać samodzielnie nie obawiając się ewentualnych błędów widocznych po zakończonej pracy. W razie potrzeby, można je również naprawiać punktowo, bez konieczności szlifowania i malowania całego blatu. Wykończenia olejowe wymagają jednak częstszego uzupełniania powłoki, ponieważ wypłukują się podczas użytkowania i nie zapewniają tak wysokiej ochrony przed wilgocią i zabrudzeniami jak lakiery.

Wykończenia lakierowe stanowią z kolei wyraźną i długotrwałą barierę pomiędzy drewnem a otoczeniem zewnętrznym, przez co przeciwdziałają powstawaniu plam i bardzo skutecznie chronią drewno przed wilgocią.  Są jednak podatne na zarysowania, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością renowacji całej powierzchni blatu. Samodzielne nakładanie lakierów jest trudniejsze niż olejowanie, a ewentualne błędy mogą być widoczne po zakończeniu prac, np. w postaci grudek lub zgrubień. Z tego powodu lakierowanie blatów warto zlecać specjalistom.
Z uwagi na łatwość w pielęgnacji i przeprowadzaniu ewentualnych drobnych napraw, wykończenia olejowe są znacznie bardziej popularne wśród właścicieli drewnianych blatów.