Drewniane blaty, jako wykończenie, nadają meblom wyrafinowania. Nie tylko pięknie prezentują się na stołach i biurkach salonów, ale również, jeśli są dobrze dobrane i odpowiednio zabezpieczone, w kuchniach i łazienkach. By zachować wszystkie walory drewnianego blatu, poza odpowiednią późniejszą impregnacją, musimy także go także prawidłowo zamontować.

 

Montaż blatów drewnianych - dobre praktyki

Montaż zakupionych przez nas blatów oczywiście możemy powierzyć profesjonalnej firmie, mającej doświadczenie w takiego rodzaju zleceniach. Z jednej strony zdejmie to nam z głowy kłopot i ewentualny stres związany z wykonaniem takiego zadania, ale z drugiej strony powiększy koszty naszego remontu. Jeżeli więc niestraszny nam samodzielny montaż blatów, podejmijmy się go, pamiętając jednak o ważnych zasadach, którymi musimy się kierować.

W okresie pomiędzy zakupem blatu, a jego montażem, produkt musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Najlepsze są suche i nienasłonecznione pomieszczenia. Przed rozpoczęciem montażu musimy także przeprowadzić “aklimatyzację” blatu. Polega ona na tym, że blat powinien zostać umieszczony w docelowym pomieszczeniu na minimum 24, a nawet 48 godzin przed rozpoczęciem przez nas instalacji blatu. Ten zabieg odgrywa szczególnie ważną rolę w zimie, gdy różnice temperatur są największe. Innymi słowy, chłodny blat musi po prostu zagrzać się do temperatury pokojowej przed rozpakowaniem z folii tak, aby para wodna nie skraplała się bezpośrednio na drewnie.

Dobrze zainstalowany blat potrzebuje odpowiedniego podparcia, dlatego też wsporniki, na których się opiera, powinny być rozmieszczone co 40-60 centymetrów. Otwory w blacie powinny być oddalone od jego krawędzi co najmniej o 3 centymetry. Wszystkie płaszczyzny blatu powinniśmy zabezpieczyć lakierem, olejem lub olejowoskiem przed przystąpieniem do montażu. Dotyczy to także miejsc odkrytych w wyniku cięcia blatu, jak i jego spodniej części. Listwy maskujące przytwierdzamy do ściany, a nie do powierzchni blatu, dodatkowo pomiędzy krawędzią drewna a ścianą, lub inną przeszkodą należy zachować delikatny odstęp - około 5 milimetrów, co pozwoli, aby blat miał pewną swobodę pracy.  

 blat Dąb DLH – montaż blatu drewnianego, wycinanie otworów pod umywalkę lub zlew.

 

Gdy montujemy blaty w łazience lub w kuchni bardzo często musimy wyciąć w nich odpowiedni otwór np. na zlew, lub umywalkę. Powinien być on większy o minimum 5 milimetrów od wymiaru montowanego sprzętu.

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka: po zakupie blatu sprawdźmy, czy nie posiada on uszkodzeń lub innych defektów.  

Pamiętajmy, że prawidłowy i dokładny montaż drewnianych blatów, jak i późniejsze zabiegi impregnacyjne, mają ogromny wpływ na ich późniejszy wygląd, a także trwałość, wytrzymałość na uszkodzenia i długowieczność.


Narzędzia i przygotowanie

Jakie narzędzia powinniśmy przygotować przed rozpoczęciem montażu naszego wymarzonego drewnianego blatu? Będzie to z pewnością wiertarka z udarem, wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka taśmowa bądź oscylacyjna, uszczelniacz, kątowniki, wkręty, kołki, taśma malarska, okulary ochronne, ołówek techniczny i poziomica.

 

blat teak DLH, montaż blatu drewnianegoZ pomocą poziomicy upewnijmy się, że górna krawędź naszych szafek przy ścianie i na froncie jest równa sobie. Wtedy zyskamy pewność, że blat będzie mógł być równo osadzony. Stojące obok siebie szafki, które zamierzamy przykryć jednym długim drewnianym blatem, powinniśmy połączyć w stabilną konstrukcję za pomocą śrub. Ponieważ drewno jest materiałem, który w naturalny sposób pracuje pod wpływem zmian wilgotności powietrza, może okazać się, że blat, który przyjdzie nam montować, wykazuje minimalne wygięcie. Tego typu odchyłki można zniwelować podczas montażu blatu do korpusów mebli przy pomocy wkrętów oraz łączników kątowych.

 

Unikaj tych błędów!

Drewno jest materiałem pięknym i wytrzymałym, ale potrafi być też delikatne i łatwo jest je uszkodzić, jeśli nie posiadamy wprawnej ręki i odpowiedniej wiedzy. Jakich błędów musimy wystrzegać się w pierwszej kolejności?

Od razu po zakupie zadbajmy o prawidłowy sposób przechowywania naszego blatu. Jeżeli po prostu oprzemy go o ścianę i tak zostawimy, może doprowadzić to do odkształcenia.

Kolejną ważną kwestią jest wilgoć, która jest głównym czynnikiem mogącym uszkodzić nasz zakup. By mieć jej wpływ pod kontrolą, należy usunąć folię zabezpieczającą blat, a także przenieść go do docelowego miejsca, na długo przed rozpoczęciem prac montażowych. Z wpływem wilgoci na drewno ma również związek kwestia zabezpieczenia blatu odpowiednim lakierem lub olejem - jeżeli zaimpregnujemy jedynie górną powierzchnię drewna, pozostałe - niezabezpieczone - będą wchłaniać wilgoć z pomieszczenia.

Zwróćmy uwagę, by w czasie olejowania blatu użyć odpowiedniej ilości oleju. Jeżeli będzie go zbyt mało, to nie ochroni on drewna od wpływu wilgoci, jeżeli zaś użyjemy go za dużo, to powierzchnia blatu stanie się lepka i nieprzyjemnie tłusta.
Nie zapominajmy także o pozostawieniu pewnego luzu na śrubach utrzymujących blat. Drewno musi mieć odrobinę przestrzeni dla swojej naturalnej pracy. Blat zamontowany “na twardo” może pęknąć!

 

Zanim zamontujesz... wybierz dobry blat!

Nawet wyśmienite zdolności i doświadczenie w montażu nie na wiele się zdadzą, jeśli na samym początku kupimy drewniany blat nieodpowiedni do naszych potrzeb.

Na początek zastanówmy się jakim obciążeniom będzie poddawane drewno i do tego dopasujmy grubość produktu.

blat Jesion DLH

 

Małe obciążenie: czy na przykład półki, komody - odpowiednia będzie grubość 19 milimetrów.

Średnie obciążenie: dobrym przykładem są tutaj blaty kuchenne - idealna grubość to od 27 do 40 milimetrów.

Duże obciążenie: występuje na przykład na powierzchni drewnianych schodów - zdecydujmy się na 38-40 milimetrów.

Drugą bardzo ważną kwestią jest trafnie wybrany gatunek drewna. Jeżeli chcemy zamontować blaty w kuchni lub łazience, a więc w miejscach, gdzie będą wystawione na częste zmiany wilgotności powietrza, powinniśmy wybrać produkty stworzone z gatunków drewna wysokiej stabilności wymiarowej, czyli, innymi słowy, o małej kurczliwości. Takie właśnie właściwości posiada drewno merbau, drewno tekowe, a także bambus.

Gdy szukamy zaś blatów, które będą podlegać obciążeniu lub też będziemy wykonywać na nich różnego rodzaju prace, zdecydujmy się na drewno o dużej wytrzymałości. I tak jak w przypadku łazienek i kuchni przyszły nam z pomocą egzotyczne gatunki, tak w przypadku wytrzymałości, nic nie dorówna gatunkom rosnącym w polskich lasach, takim jak dąb, jesion i buk.