Drewniany parapet - ciepło i elegancja

 

Zastanawiając się nad idealną aranżacją naszego mieszkania, często stajemy przed trudnymi wyborami. Jednym z nich jest z pewnością wybór wewnętrznych parapetów. Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to kwestią drugorzędną, ale musimy pamiętać, że idealnie dobrany parapet nie jest tylko elementem okna, a może stać się ważną przestrzenią w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli cenimy sobie przytulność, harmonię i funkcjonalność, z pewnością powinniśmy się zastanowić nad inwestycją w drewniane parapety. Mało co w tak łatwy sposób buduje atmosferę naszej prywatnej przestrzeni.


Parapet to często niedoceniona przestrzeń


Parapet w naszym domu może spełniać wiele funkcji. Czasem po prostu jest pustą przestrzenią za firanką, czasami galerią dla naszych domowych roślin. Jeśli framuga okna sięga daleko w stronę podłogi, parapet może stać się miejscem wypoczynku, gdzie wśród ulubionych poduszek będziemy siadać z książką i spoglądać na krajobraz za oknem. Ten sam efekt możemy uzyskać też w przypadku wyższych okiem, wystarczy wtedy, że do odpowiednio dobranego szerokiego parapetu dostawimy małą drabinę lub zydelek. Niezależnie od funkcji jaką przypiszemy w swoim domu parapetom, nie ignorujmy tego, jak ich styl wpływa na całokształt atmosfery danego pokoju.


Parapety drewniane wczoraj i dziś


Kiedyś wewnętrzne parapety drewniane były wykonywane z desek. Jednak poza przytulnym wrażeniem jakie wywoływały, miało to kilka wad. Parapety deskowe pod wypływem zmiany wilgotności i temperatury ulegały odkształceniom. Wszystkie te niedogodności zostały mocno ograniczone wraz z nastaniem nowoczesnych parapetów z klejonego drewna. Takie parapety, jeśli odpowiednio je zabezpieczymy, będą służyły nam przez lata. Wybór drewnianego parapetu, w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych, czy parapetów kamiennych, nada pomieszczeniu bardzo przytulny i elegancki charakter. To jaki rodzaj drewna wybierzemy - czy to z drzew krajowych, czy może z bardziej egzotycznych, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.


Jakie drewno jest najlepsze na parapet wewnętrzny?


Wybierając drewno na nasz parapet wewnętrzny mamy przed sobą cały wachlarz możliwych gatunków. Najlepiej jednak zdecydować się na drewno o wysokiej wytrzymałości, takie jak dąb, buk czy jesion. Drewno merbau, akacji, bądź teaku to także bardzo ciekawe propozycje, dla każdego, kto woli sięgnąć po gatunki egzotyczne. Drewno jest materiałem naturalnym, który  charakteryzuje się niepowtarzalnym rysunkiem słojów i przepięknymi kolorami. Znakomicie komponuje się z innymi materiałami, co czyni je idealnym dodatkiem  zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylowych czy rustykalnych.

 

Dlaczego warto wybrać parapet drewniany?

 

 


Drewniane parapety charakteryzuje wiele zalet, których nie znajdziemy w przypadku innych materiałów. Drewniane parapety bardzo łatwo utrzymać w czystości, gdy je polakierujemy lub pokryjemy specjalnym olejem, zabrudzenia nie będą przywierać, a ich czyszczenie będzie banalnie proste. Dodatkowo drewno jest doskonałych materiałem tłumiącym hałasy, sprawiając, że pomieszczenie z drewnianymi parapetami staje się po prostu bardziej komfortowe. Drewno klejone wykazuje wyższą odporność na zmiany temperatury i wilgotność od litej płyty drewnianej. Dzięki temu - jeśli jest dobrze zabezpieczone - ryzyko jego odkształcenia nawet w kuchni czy łazience jest o wiele mniejsze. Decydując się na wybór drewnianych parapetów, nadajemy również swojemu mieszkaniu charakter ekologiczny i bliski naturze. A nic nie koi skołatanych nerwów, jak spokój rodzący się w otoczeniu naturalnych materiałów.


Parapet od DLH? Tak, jak najbardziej


Najwyższej jakości blaty drewniane produkowane przez firmę DLH są idealne do wykorzystania, gdy poszukujemy odpowiedniego parapetu wewnętrznego. Mają bardzo szerokie zastosowanie i po drobnej obróbce mogą pełnić funkcję parapetów. Niezależnie od wymiarów naszych okiem możemy czerpać z szerokiej oferty tego producenta. Każdy z drewnianych blatów może być idealnie docięty do naszych potrzeb, a odpowiednie zabezpieczenie drewna sprawi, że będzie służył nam przez długie lata, niezależnie od warunków użytkowania. Każdy kupujący ma do wyboru kilkanaście gatunków drewna o zróżnicowanym charakterze oraz kolorystyce, a dzięki temu może wybrać drewno idealnie pasujące do każdego okna.

Nowoczesny proces wytwórczy jaki stosuje firma DLH sprawia, że płyty drewna klejonego są idealnym materiałem do wykonania parapetów drewnianych w każdym pomieszczeniu naszego domu. W przeciwieństwie do stosowanych kiedyś desek, a także do płyt litego drewna, drewno klejone wykazuje znacznie mniejsze tendencje do naturalnego naprężenia, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wypaczania i pękania.


Impregnacja po zakupie - podpowiedzi


Kupując gotową płytę z drewna klejonego przeznaczoną na parapet, należy zastanowić się nad sposobem wykończenia drewna. Należy je zaimpregnować w sposób odpowiadający naszych planom związanym z tą przestrzenią - czy przeznaczymy tę przestrzeń, by stawiać doniczki, a może w inny sposób? Taki parapet można bejcować, a także lakierować, w zależności od pożądanego efektu. Wybór sposobu zabezpieczenia drewna powinien być uzależniony od tego jak zamierzamy użytkować nasz parapet.


Drewniane parapety - czy mają wady?  


Na koniec warto wspomnieć, że wybór drewna jako materiału na parapet - mimo wszystkich swoich zalet - posiada również pewne minusy. Pod wpływem wilgoci i środków chemicznych takie parapety są narażone na przebarwienia. Istnieje też ryzyko, że drewno, jako materiał naturalny i bardziej delikatny niż na przykład marmur, może ulec zarysowaniu. Drewniane parapety trzeba regularnie czyścić, by zapewnić im maksymalną ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.


Drewniany parapet - dlaczego warto?


Aranżując nasz dom czy mieszkanie, warto wziąć pod uwagę, to jaki styl przemawia do nas najbardziej. Wybierając drewniane parapety, możemy być pewni, że estetycznie i inspirująco podkreślają charakter i wygląd naszych okien oraz całej przestrzeni pomieszczenia. Nie musimy się martwić o ich rozmiar, gdyż bez problemu dopasujemy je w trakcie montażu z pomocą fachowców. Drewniane parapety dodatkowo dodadzą wnętrzu klasycznego  wyglądu, ciepła i przyjemnego charakteru. Jeśli bliski naszemu sercu jest styl tradycyjny, skandynawski, ekologiczny i cenimy sobie przytulność - z pewnością warto postawić na taki wybór!