Jak poprawnie przeprowadzić montaż deski tarasowej kompozytowej? Decydując się na ułożenie desek z kompozytu na tarasie, chcemy, by było to wykonane prawidłowo. Odpowiednio wykonany montaż wpływa na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji tarasu. Ma też znaczący wpływ na długotrwały efekt estetyczny. To, w jaki sposób wykonamy taki taras, będzie miało wpływ na codzienny komfort jego użytkowania przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat. Warto zatem zadbać o staranny i precyzyjny montaż desek kompozytowych.

Spis treści
Elementy systemu
Etapy montażu
Podłoże pod taras
Układanie legarów
Wykonanie tarasu
Wykończenie

Elementy systemu do montażu desek kompozytowych

Montaż deski tarasowej kompozytowej odbywa się w oparciu o rozwiązania systemowe dedykowane do konkretnego modelu produktu. Zazwyczaj w skład systemu wchodzą: deska tarasowa, legary, listwy wykończeniowe, klipsy startowe (pozwalające na przymocowanie pierwszej deski), klipsy montażowe (umożliwiające łączenie ze sobą kolejnych desek) i wkręty. Każdy producent może mieć inne wymiary desek kompozytowych, legarów oraz konstrukcję klipsów montażowych dlatego warto kupować cały zestaw u jednego dostawcy. Kompozyt, z których wykonane są deski i legary mogą być wytwarzane w różnych technologiach. Dla przykładu deska Duna z oferty DLH jest wykonana z wysokiej jakości włókien drzewnych, polietylenu (HDPA) o wysokiej gęstości oraz dodatków chemicznych poprawiających parametry wyrobu. Natomiast deska GALA również z oferty DLH wytworzona jest z mączki drzewnej oraz tworzywa PVC.

Etapy montażu deski tarasowej kompozytowej. Prosta instrukcja

Na prawidłowy montaż deski kompozytowej tarasowej składają się cztery etapy. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Drugi etap polega na rozmieszczeniu i przytwierdzeniu do podłoża legarów. Kolejną czynnością jest właściwe ułożenie desek tarasowych. Ostatnim krokiem budowy tarasu jest estetyczne wykończenie jego krawędzi przy pomocy listew wykończeniowych.

Podłoże pod taras z desek kompozytowych

Taras z kompozytu można wykonać na podłożu betonowym lub na gruncie. Podłoże betonowe należy zbudować zgodnie ze sztuką budowlaną z zachowaniem spadku (minimum 1 cm na 2 metry), aby ułatwić spływanie wody. Powierzchnia jego powinna być równa i gładka. Drugim wariantem wykonania tarasu jest zamontowanie go na gruncie. W tym przypadku należy usunąć ok. 20-30 cm wierzchniej warstwy ziemi i przygotować podkład z mieszaniny żwiru lub drobnych kamieni. Dobrze jest ułożyć go na geowłókninie, która będzie uniemożliwiać wzrost chwastów. Podkład trzeba zagęścić tak by był stabilny. Na tak przygotowaną podstawę można już ułożyć płyty betonowe w odległościach, które pozwolą na zamontowanie na nich legarów. Punkty podparcia legarów nie powinny znajdować się szerzej niż 30 cm.

Taras z desek kompozytowych

Układanie legarów

Legary należy rozmieszczać równolegle względem siebie. Jako że stanowią one istotne punkty podparcia dla deski tarasowej to odstęp między nimi musi być odpowiedni i zgodny z instrukcją producenta. W zależności od rodzaju deski maksymalny odstęp między legarami powinien wynosić od 30 do 45cm. Jeśli taras będzie musiał znosić duże obciążenia to należy zmniejszyć odległość między legarami. Jest to szczególnie ważne gdy na tarasie mają stać ciężkie meble i donice. Podobna sytuacja występuje wtedy gdy taras będzie wystawiony na duże natężenie ruchu pieszego. Legary należy trwale przymocować do podłoża za pomocą kołków rozporowych. Można też wykorzystać kołki do szybkiego montażu, co znacznie skróci czas montażu. Punkty mocowania legarów do podłoża powinny znajdować się w odległości nie większej niż 50 cm. Jeśli na tarasie występuje łączenie desek na długości lub musimy wykonać skosy to należy pamiętać, żeby pod każdą końcówką deski znajdował się podpierający ją legar. Każda deska musi być przymocowana do osobnego legara za pomocą oddzielnych klipsów. Musimy pamiętać, by legary nie dolegały bezpośrednio do budynku i w tym celu trzeba pozostawić ok. 10 mm przerwy. Stworzy to przerwę dylatacyjną. Do montażu desek kompozytowych wykorzystuje się legary z kompozytu, ale też jest dopuszczalne montowanie tarasu na legarach drewnianych lub aluminiowych. Przed położeniem desek kompozytowych należy sprawdzić ostateczną wysokości legarów, aby były one zamontowane w jednej linii i zapewniały spadek ok. 1 cm na 2 metry od krawędzi budynku.

Układanie deski tarasowej

Deski tarasowe układamy prostopadle do legarów. W ofercie firmy DLH występują deski jednostronne i dwustronne, które mają inne wzory wykończenia warstw wierzchnich. Proces mocowania desek do legarów wykonywany jest z wykorzystaniem zestawu montażowego, w którym znajdują się klipsy startowe, klipsy montażowe oraz wkręty. Deski tarasowe w ofercie firmy DLH montowane są za pomocą plastikowych lub metalowych klipsów. Taki montaż zapewnia dużą estetykę i komfort użytkowania, ponieważ klipsy nie są widoczne na powierzchni tarasu. Podczas montażu klipsów wkręty należy wwiercać w środek legara. Montaż rozpoczyna się od ściany budynku. Między deską a ścianą musimy pozostawić przerwę dylatacyjną ok. 10 mm. Prace zaczyna się od zamontowania do legarów klipsów startowych. Po ich przymocowaniu deskę umiejscawiamy w klipsach tak by została uchwycona za jej dolne pióro. Deskę dociskamy i przytwierdzamy za pomocą klipsa montażowego, który pozwoli na łączenie jej z kolejnymi deskami. Klipsy montażowe są tak skonstruowane, że zapewniają dylatację pomiędzy przylegającymi do siebie deskami (ok. 5 mm). W przypadku łączenia desek po długości należy pozostawić szczelinę dylatacyjną ok. 10 mm, a końce deski mają być przytwierdzone do osobnych legarów. Zaleca się układanie desek na „cegiełkę” tak, aby łączenie ich nie odbywało się w sąsiadujących ze sobą rzędach. Ten sposób ułożenia sprawi, że przerwy między deskami będą mniej widoczne. Ostatnią deskę przymocowujemy do legara za pomocą wkrętu, który wkręcamy pod kątem 45 stopni. Wkręt powinien przechodzić przez dolne pióro deski i stabilnie ją mocować do legara. Ważne jest, by podczas montażu deski kompozytowe były dociskane do siebie, co znacząco podniesie stabilność całej konstrukcji. Deski kompozytowe można docinać na wymagany wymiar. Do tej czynności będą jedynie potrzebne ogólnodostępne narzędzia wykorzystywane do obróbki drewna.

Wykończenie

Ostatnim etapem budowy tarasu jest jego wykończenie. Wszystkie zakończenia wkoło tarasu maskujemy za pomocą listew wykończeniowych. Są one mocowane na wkręty do bocznej części desek lub legarów. Przed przykręceniem listew wykończeniowych należy wykonać w nich otwory, a potem je nieznacznie rozwiercić, aby maskownica miała możliwość pracowania w zmieniających się warunkach pogodowych.

Pielęgnacja tarasu z desek kompozytowych

Deski kompozytowe nie wymagają konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie potrzebują cyklicznej impregnacji czy malowania. Są odporne na działanie wody i czynników atmosferycznych. Nie szkodzą im: lód, deszcz, ani wysokie i niskie temperatury. Do czyszczenia ich możemy używać zwykłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) lub ogólnodostępnych preparatów do pielęgnacji kompozytu. Przy szczególnie trudnych do usunięcia zabrudzeniach należy stosować szczotkę drucianą lub papier ścierny o drobnej granulacji. Nie zaleca się stosowania do tarasu z desek kompozytowych agresywnych substancji czyszczących i rozpuszczalników.