Podłoga wykonana z drewna akacji azjatyckiej stworzy niebanalną aranżację wnętrza. Stonowana kolorystyka połączona z żywym układem usłojenia oraz dużą różnorodnością odcieni występujących w obszarze jednej deski tworzy bardzo nowoczesną i ekspresyjną kompozycję. Poszukując pokrycia podłogi, które nada wnętrzu ciekawego i intrygującego klimatu nie możesz obojętnie przejść obok desek z akacji azjatyckiej!

Spis treści:
Dlaczego ten gatunek drewna jest tak wyjątkowy?
Przegląd innych gatunków drewna
Niebanalny klimat
Właściwości techniczne drewna
Oferta DLH
Konserwacja podłogi

Dlaczego wybieramy podłogę z akacji?

Co przemawia za tym, że w naszych wnętrzach chcemy mieć podłogę z akacji? Śmiało możemy odpowiedzieć, że deska wykonana z tego drewna tworzy niebanalne podłogi. Wystarczy tylko spojrzeć na wybarwienie deski. Kolor jaki przyjmuje oscyluje w obszarze zgaszonych odcieni brązu. Od jasnego beżu do ciemnej czekolady. Jest to materiał niejednorodny zatem nawet w obrębie jednej deski mamy dynamiczne przejścia kolorystyczne. Tworzy to bardzo energetyczny wzór przykuwający wzrok. Idealnie nadaje się do dużych powierzchni gdzie dominującą rolę ma odgrywać odsłonięta podłoga. Jest to drewno egzotyczne o stonowanych barwach i mocnym rysunku usłojenia. Nie jest tak mocno dominujące jak mahoniowo-czerwone merbau, ani też tak spokojne i harmonijne jak bambus. Jest to idealna propozycja do tworzenia nowoczesnych i wymagających stylistycznie wnętrz.

Akacja na tle innych gatunków drewna

Podłoga z drewna to poważna inwestycja. Powinna być wykonana w sposób rozważny i zaplanowany. Przed wyborem gatunku drewna na podłogę najlepiej wspólnie z architektem wnętrz stworzyć wizualizację całości pomieszczenia, tak by móc przewidzieć efekt finalny. Wybierając określony gatunek drewna musimy umieć połączyć go z innymi elementami wystroju. Wykonując to samemu łatwo o popełnienie błędu. W ofercie drewna litego na podłogi, oprócz akacji, mamy do dyspozycji jeszcze bambus, merbau, dąb i teak. Bambus jest gatunkiem o jasnej barwie słomkowej czy jasnożółtej. Występuje też w odmianie bambus karmelowy, którego barwa jest utrzymana w odcieniu ciepłego i nasyconego brązu. Usłojenie tego gatunku drzewa przebiega równolegle tworząc harmonijny i spokojny wzór. Ten element dekoracyjny będzie bardzo dobrze komponować się w nowoczesnych i świeżych aranżacjach. Z racji tego, że bambus posiada jednolitą barwę i wzór, to meble i dodatki mogą też posiadać gładkie powierzchnie i stonowaną prostą kolorystykę. Z drugiej strony mogą też być mocno wzorzyste i o głębokich kolorach. W obydwu skrajnych przypadkach otrzymamy orientalne aranżacje o krańcowo odmiennej sile wyrazu. W przypadku drewna merbau mamy do czynienia ze zdecydowanym kolorem brązowym, który wpada w odcienie czerwieni i mahoniu. Podłoga z tego drewna będzie bardzo wyrazista i majestatyczna. Aby stworzyć wnętrze nowoczesne należy przełamać jej intensywny kolor i rysunek usłojenia wprowadzając do wnętrza jasne barwy i jednolite powierzchnie. Z kolei dopełniając wnętrze pełnymi, ciemnym barwami oraz wzorzystymi fakturami otrzymamy stylizację klubową, salonową czy nawet pałacową. W jednym i drugim przypadku merbau narzuca charakterystyczny i mocny wyraz estetyczny. O drewnie teak musimy wiedzie, że jest to jedno z najtrwalszych gatunków do produkcji podłóg. Z racji tego, że w swojej budowie posiada związki krzemu jest bardzo odporne na ścieranie. Dzięki temu może też być stosowane na posadzki w pomieszczeniach mokrych i łazienkach. Wzór usłojenia jest zbliżony do akacji azjatyckiej jednak barwa jego jest bardziej nasycona i zmierzająca w kierunku ciepłego brązu. Kolor akacji jest zgaszony, chłodny, a przy tym mocno wyrazisty i wyrafinowany. Potwierdzeniem dużej atrakcyjności akacji jest duże zainteresowanie tym gatunkiem wśród architektów i designerów.

Charakterystyczny wzór akacji azjatyckiej

Podłoga z akacji tworzy aranżację wnętrza

Podłoga z akacji tworzy unikalny klimat. Już sama posadzka wykonana z tego materiału jest w stanie nakreślić charakter wnętrza. Jako, że jest ona bardzo wzorzysta wystarczy wprowadzić inne elementy wystroju w jednolitych barwach i o gładkich powierzchniach. Na ich tle podłoga będzie się eksponowała bardzo okazale. Taka stylizacja stworzy kompozycję nowoczesną, ale utrzymaną w kolorach ziemi, które są bardzo przyjazne i dobrze czujemy się w ich otoczeniu. Deska z akacji azjatyckiej to propozycja dla osób wymagających i poszukujących nietuzinkowych rozwiązań stylizacyjnych. Decydując się na tak wyrafinowaną estetycznie podłogę możemy być pewni, że odwiedzający nas goście z pewnością zwrócą na nią uwagę. Poza tym drewno to nie jest jeszcze tak masowo wykorzystywane w aranżacjach wnętrz jak swojego czasu merbau, buk czy dąb.

Właściwości techniczne deski z akacji

Deska lita wykonana jest w całości z drewna akacji azjatyckiej. Cechuje się zróżnicowaną gęstością i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o średnim ruchu pieszym. Drewno lite powinno być układane w pomieszczeniach gdzie panuje wilgotność 40-60%. Dobrze jest kontrolować tą wartość, ponieważ w takich warunkach, zbliżonych do naturalnych, podłoga ta będzie najlepiej się sprawdzać. Ważne jest to szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wysoka temperatura wewnątrz pomieszczeń może spowodować wysychanie i pękanie. Z tego względu deski z drewna litego nie można stosować na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Do poprawy warunków użytkowania w okresie zimy dobrze jest stosować nawilżacze powietrza. Jedną z niekwestionowanych przewag podłogi drewnianej litej nad deskami warstwowymi czy panelami, jest możliwość kilkukrotnego cyklinowania. Oznacza to, że może być mocno eksploatowana bez obawy, że zostanie bezpowrotnie uszkodzona i będzie to łączyło się z wymianą całości pokrycia. Poddana ciężkiemu oddziaływaniu i eksploatacji zawsze może być odświeżona i przywrócona do pierwotnego wyglądu.

W ofercie DLH

Deska z akacji azjatyckiej dostępna jest w ofercie firmy DLH. Jest ona już polakierowana fabrycznie i gotowa do układania. Występuje w rozmiarze 15 mm x 150 mm x 1200 mm w cenie 179 zł / m2. Wszystkie krawędzie deski posiadają mikrofazę. Układa się ją na „pióro-wpust”, a do podłoża montuje się za pomocą kleju. Jest to deska trzylamelowa, co oznacza, że na powierzchni deski widoczne są trzy warstwy lameli drewna. Posiada warstwę odnawialną o grubości 5 mm, co oznacza, że może być kilkukrotnie cyklinowana.

Pielęgnacja i konserwacja

Deski z akacji są już fabrycznie polakierowane i zabezpieczone. Przed położeniem nie wymagają żadnych prac przygotowawczych. Podłoga wykonana z tych desek może być użytkowana zaraz po jej ułożeniu. Codzienna pielęgnacja polega na jej odkurzaniu i zmywaniu z piasku i brudu, który może powodować zarysowania. Czasami dobrze jest ją zetrzeć na mokro przy pomocy płynów czyszczących. Fabrycznie naniesiona warstwa lakieru chroni deskę przed nadmiernym ścieraniem. Z czasem, gdy deska będzie mocno wyeksploatowana i zarysowana można poddać ją cyklinowaniu i ponownemu lakierowaniu. Po takiej czynności znów otrzymamy deskę w jej pierwotnym wyglądzie. Czy jesteście już gotowi na nową podłogę z akacji? Zapraszamy do naszego sklepu.