Podłoga z drewna merbau to elegancja najwyższej próby. Charakterystyczny ciemno-czerwony, wpadający w brąz kolor jest jego wizytówką. Egzotyka materiału i jego niecodzienne wybarwienie tworzy wyrafinowanych klimat w wymagających wnętrzach. Odpowiednie zestawienie kolorystyczne podłogi z innymi elementami wyposażenia powoduje, że jesteśmy w stanie osiągnąć najróżniejsze stylizacje od pałacowych, przez klubowe, aż na nowoczesnych kończąc. Czy jest to wybór dla Ciebie? Postaramy się omówić cechy tego wyjątkowego gatunku drewna, które przesądzają o jego popularności i uznaniu w oczach inwestorów oraz architektów.

Spis treści
Klasa i szyk
Sposób na układanie desek
Egzotyczny charakter dla wnętrz
Cena parkietu
Konserwacja drewna

Podłoga merbau to wyrafinowana klasa i szyk dla reprezentacyjnych wnętrz

Podłoga z merbau idealnie wkomponuje się w aranżację wymagających i wyrafinowanych wnętrz. Sam jej kolor, lekko awangardowy, czerwono-brązowy, już tworzy niecodzienny klimat. Podłoga z drewna litego tego gatunku to najwyższa próba elegancji. Tak okazała podłoga będzie świetnie komponować się w przestrzeniach z pałacowym charakterem. Świetnie będzie współgrać z wymyślnymi meblami czy kryształowymi żyrandolami. Będzie tworzyć obraz luksusu i prestiżu. W zestawieniu z nasyconymi kolorami jak fioletowy, zielony, purpurowy będzie pomagać w wykreowaniu klubowej atmosfery, gdzie okazały kominek, biblioteczka, szezlong czy wygodne fotele będą zwieńczeniem stylizacji. Taka aranżacja będzie sprzyjać rozmowom i spotkaniom towarzyskim na najwyższym poziomie. Dla odmiany ta sama podłoga merbau potraktowana w inny sposób stworzy nowoczesną kompozycję. Kolory szarości i biele podkreślą jej niebanalny wygląd. Przez co podłoga te będzie grała pierwszorzędna rolę w takiej kompozycji. Naturalny charakter drewna w zderzeniu z jednolitymi gładkimi powierzchniami na wysoki połysk wprowadzi kontrastowy wystrój. Industrialne lampy i meble o nowoczesnych kształtach pozwolą wykreować nawet modernistyczny charakter pomieszczenia. W każdym ujęciu klasycznym i nowoczesnym to właśnie podłoga merbau nadaje zdecydowany ton aranżacji. To ona przez swój zdecydowany kolor oraz usłojenie jest znaczącym elementem przykuwający wzrok.

Przemysłowa podłoga merbau

Sposób na układanie desek merbau

Deska lita z merbau może być układana na wiele sposobów. W opakowaniach fabrycznych desek występuje ona w różnych długościach. Sprzyja to układaniu jej w sposób nieregularny. Taki styl montażu ma bardzo duża zaletę. Łącznie desek, z uwagi na ich nieprzewidywalne rozmieszczenie, staje się praktycznie niewidoczne i na posadzce tworzy się jednolita wizualnie tafla. Dodatkowo taki sposób układania powoduje, że powstaje mało odpadów, przez co koszt parkietu jest optymalny, a zapas materiału ok. 8-10% będzie wystarczający. Zamawiając parkiet drewniany dobrze jest wybierać go z jednej partii dostawy, gdyż ze względu na to, że drewno jest materiałem naturalnym, niejednorodnym i niepowtarzalnym, kolejne partie mogą różnić się odcieniem. Dla pewności przed ich położeniem dobrze jest też wymieszać deski z różnych paczek. Inne sposoby kładzenia parkietu to: „na jodłę”, „na cegiełkę”, „na przesunięta cegiełkę”, „na drabinkę”. Każdy z tych wzorów wprowadza do wnętrza poczucie luksusu i prestiżu. Szczególnie okazale będzie prezentować się podłoga ułożona „na jodłę”. Taki sposób montażu zaczerpnięty wprost z francuskich pałaców w połączeniu z tak egzotycznym i charakterystycznym materiałem jakim wytworzy niecodzienną i bardzo elegancką kompozycję.

Podłoga z merbau to unikalny egzotyczny klimat

Podłoga z merbau to pokrycie z egzotycznym rodowodem. Już przez to, że pochodzi z najdalszych zakątków świata i zanim znajdzie się na posadzce musi przejechać tysiące kilometrów stanowi o tym, że jest to materiał wyjątkowy. Drewno rośnie w obszarach równikowych i wybitnie wilgotnych. Występuje w lasach tropikalnych Oceanii i południowo-wschodniej Azji. Jest to gatunek drzew wysokich, który osiąga wysokość nawet 40-45 m. Świeżo ścięte drzewo ma kolor żółto-brązowy, które pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu szybko i intensywnie ciemnieje, aż do koloru ciemno-brązowego. Przetarte ręką drewno ma charakterystyczny ziemisty zapach. Niektóre z naczyń drzewa wypełnione są żółtym, połyskującym pyłem, który pod przeźroczystymi powłokami malarskimi przypomina złote przebarwienia. W obszarze jednej deski zauważalne są różne zabarwienia, od jasnych do ciemnych odcieni. Wszystko to wpływa na to, że deska merbau tworzy na podłodze bardzo okazały i egzotyczny efekt wizualny.

Cena podłogi merbau

Cena podłogi z merbau różni się w zależności od wariantu oraz wymiarów deski. W ofercie firmy DLH znajduje się aż osiem odmian. Podłoga z tego gatunku może być wykonana z deski litej surowej, czyli przeznaczonej do lakierowania lub olejowania. Taka odmiana występuje w rozmiarach: 15 mm x 120 mm x 300 - 1200 mm i 15 mm x 90 mm x 300 - 1200 mm w cenach odpowiednio: 225 zł / m2 i 209 zł / m2. Deska dostępna jest też w wersji już polakierowanej i gotowej do montażu, w rozmiarach: 10 mm x 60 mm x 250- 600 mm w cenie 129 zł / m2, 15 mm x 90 mm x 300 - 1200 mm w cenie 219 zł / m2 i 15 mm x 120 mm x 300-1200 mm w cenie 249 zł / m2. Może też występować w wersji przemysłowej, stworzonej z mniejszych lameli drewna, w rozmiarach: 14 mm x 20 mm x 200 mm w cenie 117,99 zł / m2, 14 mm x 20 mm x 250 mm w cenie 120 zł / m2 i 14 mm x 20 mm x 300 mm w cenie również 120 zł m2.

Konserwacja drewna

Podłoga z drewna powinna zostać poddana zabezpieczeniu. Dokonuje się tego poprzez olejowanie lub lakierowanie. Czynności te należy wykonać z wykorzystaniem dedykowanych preparatów o wysokiej jakości. Do olejowania proponuje się skorzystanie z preparatu Woca Olej Diamond - olej do podłóg o wzmocnionej formule w cenie 282 zł /szt. lub Olej Woca Master - olej natural w cenie 142 zł. Do lakierowania dobrze jest użyć rekomendowanych przez firmę DLH preparatów takich jak Idro 2K - dwuskładnikowy lakier w wersji półmatowej lub matowej w cenie 532 zł/5 l. W codziennym użytkowaniu podłogę z merbau trzeba oczyszczać z piachu czy zakurzenia przy pomocy miotły i szczotek. Okresowo dobrze jest poddać ją woskowaniu, co spowoduje, że powierzchnia jej zostanie odświeżona i nabierze pierwotnego blasku. Olejowanie jest zabiegiem, które powoduje, że podłoga nie wysycha i nie starzeje się. Po zastosowaniu oleju na powierzchni desek dalej wyczuwalne są włókna drewna. Jest to propozycja dla użytkowników chcących jak najbliżej obcować z naturalnym produktem najwyższej jakości. Lakierowanie jest trwalszym sposobem zabezpieczenia, które eliminuje powstawanie drobnych przetarć lub uszkodzeń mechanicznych. Zewnętrzna warstwa lakieru izoluje surowiec przed oddziaływaniem zewnętrznym. W przypadku uszkodzeń mechanicznych lub zużycia powierzchnia deski litej z merbau może być ona poddana cyklinowaniu i kolejnemu lakierowaniu. W efekcie tego otrzymamy w 100% naturalny i nowy produkt.