Deska podłogowa dębowa od zawsze była synonimem luksusu we wnętrzach. Teraz od kilku dobrych lat obserwujemy triumfalny powrót tego drewna. Dąb jest rodzimym gatunkiem występującym w naszych warunkach klimatycznych. Rośnie bardzo długo i posiada bardzo dużą wytrzymałość. Historycznie właśnie z dębu była wykonywana większość mebli: krzesła, stoły, łóżka. Z czasem zaczęto z niego wytwarzać też podłogi czy blaty kuchenne.

Spis treści
Nowoczesny prestiż i trwałość na długie lata 
Oleisty blask drewna 
Cena wyjątkowej elegancji

Deski podłogowe dębowe do nowoczesny prestiż i trwałość

Deski podłogowe dębowe przez jakiś czas na rynku polskim ustępowały miejsca deskom wykonywanym z egzotycznych gatunków drewna. Jednak walory dekoracyjne tego drewna przesądziły, że dziś cieszy się niekwestionowanym zainteresowaniem i zajmuje należne mu miejsce. Urzeka swoim finezyjnym układem słojów, sęków i barwą. Trudno jest dąb pomylić z innym gatunkiem drewna. Materiał jest dodatkowo selekcjonowany pod względem zawartości słojów czy sęków. Dla koneserów gładkich powierzchni dostępne są deski w kolekcji Elegance czy Natur, a dla klientów ceniących walory estetyczne jakie dostarcza bogaty układ sęków, deski dostępne są w linii Rustic. Naturalna barwa dębu to jasny beż, który to z czasem może ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych. W ofercie DLH dostępne są naturalne dębowe deski jak również deski warstwowe wykonane z drewna dębowego, które są wybarwiane na różne kolory i odcienie m.in: szampański, szary, miodowy, onyx czy nawet pobielany. Mając do wyboru deski lite w wersji surowej, olejowanej lub lakierowane oraz deski warstwowe w różnych kolorach, również w wersji surowej, olejowanej lub lakierowanej mamy bardzo szeroki wybór, który możemy wprowadzić do realizacji każdej aranżacji. Deski warstwowe mogą być dodatkowo indywidualnie wykończone przez szczotkowanie, wędzenie, termowanie a nawet ręczne heblowanie. Krawędzie desek mogą być gładkie lub fazowane z dwóch lub z czterech stron. Dodatkowe efekty wizualne możemy osiągnąć poprzez odpowiednie ułożenie parkietu dębowego. Może być on ułożony na cegiełkę, nieregularnie, na drabinkę. Dziś bardzo modne stało się układanie desek na jodłę. Sposób ten zaczerpnięty z paryskich salonów dodaje wnętrzu niebywałego prestiżu i elegancji. Poza wysoką estetyką podłóg dębowych możemy być pewni, że materiał jest bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie, co jest bardzo ważne w przypadku stosowania go na posadzkach.

Deski podłogowe dębowe lite czy warstwowe?

Deski podłogowe dębowe lite wytworzone są w całości z drewna. W zależności od szerokości i długości deski mogą mieć grubość od 10 mm do 18 mm. W ofercie DLH podłoga lita dębowa występuje w linii Avangard, co oznacza, że jest ona wykonana z niewielkich lameli sklejonych w plastry. Poza nowoczesnymi walorami estetycznymi, z racji klejenia z mniejszych części, ta podłoga jest bardzo wytrzymała i odporna na odkształcenia. Montaż jej odbywa się wprost na wylewkę betonową i przymocowywana jest za pomocą specjalnych klejów. Przy takim sposobie montażu należy zadbać, by posadzka była dobrze przygotowana, gładka i bez nierówności. Podłoga przemysłowa dębowa z racji swojej budowy, dużej grubości drewna i braku elementów łączeń na pióro-wpust oznacza, że możemy ją wielokrotnie cyklinować. W przypadku desek warstwowych tylko wierzchnia ich część ok. 3-6 mm jest wykonana z obłogu drewnianego. Podstawa deski jest stworzona ze sklejki lub drewnianych lamelek. Przewagą deski warstwowej nad deską litą jest to, że można ją stosować na posadzki wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Warstwa spodnia ma zapewnić stabilność, a także pozwolić na przenikanie ciepła. Warstwa wierzchnia zapewnia 2-3 -krotną możliwość cyklinowania. Takie rozwiązanie jest kompromisem między wysoką jakością materiału, a użytecznością wymuszoną przez coraz większą popularnością posadzkowej technologii ogrzewania domów. Deski dębowe lite lub warstwowe są też dostępne w wersji surowej do samodzielnego zaimpregnowania, a także występują w wersji już fabrycznie zaolejowanej lub polakierowanej. Dwie ostatnie propozycje gwarantują bardzo wysoką, przemysłową jakość zabezpieczenia, która również znacznie skraca czas montażu. Praktycznie tuż po ich położeniu na posadzce są gotowe do użycia.

Biuro z dębową podłogą

Deski podłogowe dębowe olejowane czy lakierowane? Poznaj ceny

Dla osób chcących kupić już gotowy do montażu produkt w ofercie DLH dostępne są deski podłogowe dębowe poddane już olejowaniu lub lakierowaniu w przystępnych cenach. Olejowanie jest procesem, który nasącza drewno preparatem i je impregnuje. Powoduje to, że drewno nie wysycha, jest mniej podatne na odkształcenia i bardziej odporne na powierzchniowe ścieranie i zabrudzenie. Olejowanie nie jest procesem inwazyjnym i ma za cel doprowadzić drewno użytkowane w sztucznych, mieszkaniowych warunkach do kondycji drewna występującego w warunkach naturalnych. Na powierzchni deski tworzy się delikatny film ochronny. Mimo, że chroni on powierzchnię drewna to nadal podczas dotyku wyczuwalne jest usłojenie i rysunek włókien. Proces olejowania należy cyklicznie powtarzać w momencie zauważenie miejscowych przetarć lub zmatowień powierzchni deski. Do tego można wykorzystać oleje neutralne, które nie zmieniają koloru deski oraz oleje koloryzujące. Jest to propozycja dla osób, które chcą w sposób maksymalny obcować z oryginalnym drewnem dębowym. Innym rodzajem zabezpieczania jest lakierowanie. Jest to proces już bardziej zdecydowany. Naniesiony na powierzchnię deski preparat chemiczny tworzy zewnętrzną i trwałą warstwę ochronną, która całkowicie oddziela materiał do czynników zewnętrznych. Ten rodzaj zabezpieczenia chroni przed przetarciami, uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem substancji chemicznych. Lakierownie można przeprowadzić lakierem matowym, półmatowym oraz błyszczącym. W wyniku tego powierzchnia deski otrzyma dodatkowy efekt wizualny. Proces lakierowania też należy powtarzać cyklicznie w momencie zauważenia zniszczenia zewnętrznej warstwy ochronnej.

Ceny

Cena deski podłogowej dębowej zależy od tego czy jest ona lita czy warstwowa, od wymiarów, rodzaju zabezpieczenia oraz sposobu wykończenia. Na te wszystkie parametry należy zwrócić uwagę porównując cenę materiału. Dla przykładu Deska Dębowa Lita, przemysłowa Avangard w wersji surowej do samodzielnego zabezpieczenia dostępna jest w ofercie DLH w rozmiarze 15 mm x 25 mm x 300 mm w cenie 96 zł/m2, a podłoga dębowa w wersji warstwowej występuje na przykład w propozycjach: Deska Dąb Rustic 2-warstwowa, olejowana 15 mm x 120 mm x 400-1200 mm fazowana z czterech krawędzi w cenie 129,00 zł/m2, Jodełka Francuska 10 mm x 120 mm x 880 mm Grey Eagle w cenie 179,00 zł/m2, a kończąc na Desce Royal 3-warstwowej Warsaw Natur 15/4 mm x 189 mm x 1860 mm w cenie 298,00 zł/m2