Blat z akacji to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałby wprowadzić do wnętrza nieco wyrafinowania. W ofercie DLH można znaleźć dwa warianty – akację parzoną, która produkowana jest z drewna rodzimego oraz akację azjatycką, która jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z odległej Azji. W obu przypadkach, drewno akacji stanowi atrakcyjny materiał dla wykończenia Twojego domu.

Spis treści:
Parzona czy azjatycka?
Możliwości aranżacyjne
W jakich konwencjach?
Do jakich pomieszczeń?
Oferta DLH

Drewniany blat z akacji – parzona czy azjatycka?

Drewno akacjowe jest jednym z najpopularniejszych gatunków w Polsce. W naszym kraju akacja rośnie nawet do dwudziestu metrów wysokości. Wykorzystuje się ją do produkcji oklein, w meblarstwie, stolarstwie oraz w branżach farbiarskiej i garbarskiej. Drewno akacjowe doskonale sprawdza się także jako produkt do wyrobu masztów, konstrukcji górniczych i budowlanych oraz sprzętu sportowego. Dziś jednak skupimy się na wykorzystaniu akacji do produkcji blatów. Czy wybrać blat z akacji parzonej czy azjatyckiej? Oba produkty, choć różnią się kolorystyką i całościowym wyglądem, trafiają w gusta wymagających klientów oraz są wykorzystywane do realizacji wielu wysmakowanych projektów wnętrz w przestrzeniach mieszkalnych oraz użytkowych. Czym różnią się te odmiany drewna akacjowego?

Blat z akacji parzonej

Blat z akacji parzonej wykonany jest drewna drzewa z gatunku robinia akacjowa. Poddaje się je parzeniu, czyli specjalnej obróbce termicznej. W wyniku tego procesu staje się ono bardziej wytrzymałe, stabilne wymiarowo oraz odporne na działanie grzybów i pleśni. W trakcie parzenia kolor drewna zmienia się na czekoladowo-brązowy, który w połączeniu z wyraźnym usłojeniem tworzy niepowtarzalny efekt wizualny. Taki blat idealnie pasuje do wnętrz, którym chcemy nadać wyrafinowanego, a nawet trochę eleganckiego wyrazu. Dzięki takiej kolorystyce robinia akacjowa jest porównywana do najszlachetniejszych gatunków drewna egzotycznego.

Blat z akacji azjatyckiej

Jak już zostało wcześniej wspomniane, akacja to gatunek, który rośnie niemal na całym świecie. Jej odmiany można spotkać także w Azji, a przede wszystkim w Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Akacja azjatycka może pochwalić się podobnym zastosowaniem, jak opisana wyżej akacja parzona. Warto wspomnieć o tym, że równie często można ją spotkać w formie blatu zdobiącego wnętrza mieszkalne oraz użytkowe. Blaty z akacji azjatyckiej posiadają jasnobrązowe wybarwienie z charakterystycznymi ciemniejszymi porami. W zależności od partii drewna akacjowego, jest dość zróżnicowana pod względem rysunku usłojenia i kolorystyki. Produkt tego typu, podobnie jak blaty z akacji parzonej, idealnie pasuje do odważnych projektowo wnętrz.

Jakie możliwości aranżacyjne daje blat z akacji? Jak sprawdza się w kuchni i łazience?

Blat z akacji dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi jest wprost stworzony do wnętrz, którym chcemy nadać wyrazistego charakteru. Doskonale pasuje on do wnętrz urządzonych w rozmaitych konwencjach, w tym również w kuchniach i łazienkach, w ciekawy sposób przełamując ich styl i klimat.

W jakich konwencjach?

Zarówno wariant parzony, jak i azjatycki dobrze odnajdzie się w minimalistycznych projektach. W towarzystwie jasnych, stonowanych odcieni oraz prostych mebli tego typu produkty będą stanowić mocny punkt aranżacji, który przyciągnie uwagę każdego gościa. Zarazem nieco ociepli pomieszczenie oraz nada mu przytulności, nie zaburzając mimo wszystko koncepcji projektowej. Blat z tego drewna równie dobrze sprawdzi się w naturalnych przestrzeniach, gdzie w towarzystwie innych naturalnych materiałów stworzy spójną całość. Ciekawym rozwiązaniem będzie także wprowadzenie go do klasycznych wnętrz, w których w towarzystwie ciepłych kolorów oraz stylizowanych mebli będzie pięknie się komponował.

Do jakich pomieszczeń?

Blaty drewniane produkowane z akacji można stosować we wnętrzach mieszkalnych oraz użytkowych. Można je stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności, wysokich temperaturach czyli na przykład w kuchniach i łazienkach, a także w barach, kawiarniach czy restauracjach. Można zastosować je także w biurach w formie blatów biurkowych, nadając pomieszczeniu oryginalnego charakteru.

Do kuchni

Nie ulega wątpliwościom, że tego typu powierzchnia robocza najczęściej znajdują zastosowanie w kuchniach. Drewno akacjowe charakteryzuje się wysoka tolerancją na wilgoć oraz zmiany temperatury, które zwykle towarzyszą nam na przykład w trakcie przygotowywania posiłków. Ten gatunek drewna jest trudny w obróbce, ale jednocześnie dzięki temu wykazuje odporność na ścieranie czy wgniecenia. Te właściwości czynią akację dobrym materiałem na blaty robocze w kuchni, które są narażone na uszkodzenia podczas codziennych prac.

Do łazienki

Tuż po kuchniach, blaty z akacji znajdują bardzo często zastosowanie w łazienkach. Doceniane są one w tych wnętrzach także z powodu wysokiej tolerancji na wilgoć oraz zmiany temperatury. Drewno akacji trudno ulega zniszczeniom. Śmiało można pokusić się o ich zastosowanie zarówno w niewielkich łazienkach, jak i przestronnych salonach kąpielowych.

 Blat z akacji w łazience

Oferta DLH dla blatów z drewna akacjowego

Blaty z omawianego gatunku drewna dostępne są w ofercie DLH w dwóch wariantach. Powierzchnie robocze z akacji parzonej dostępne są w wymiarze: 27x600x3000 mm, w klasie selekcji drewna AB. Cena blatu w klasie drewna AB to 900 złotych za sztukę. Blat z akacji azjatyckiej dostępny jest natomiast w trzech wymiarach: 30x620x2420 mm, 30x620x2820 mm oraz 30x620x3020 mm. Powierzchnie robocze tego typu dostępne są w klasie BC. Ceny blatów za sztukę to według kolejności wymiarowej: 442 złote, 490 złotych oraz 539 złotych.

Klasy selekcji drewna akacjowego na blaty:

  • AB - jedna strona blatu posiada klasę A, a druga strona klasę B. Blaty w klasie AB mają zdrowe, zrośnięte, czarne sęki, listwy dobrane kolorystycznie, cętki, dopuszczalny błyszcz i zaprawki oraz naturalną kolorystykę.
  • BC - jedna strona blatu posiada klasę B, a druga strona klasę C. Blaty w klasie BC mają zrośnięte zdrowe sęki dopuszczalne bez limitu, sęki czarne i zepsute, plamy po przekładkach, dopuszczalny biel i zaprawki, różnice kolorystyczne, błyszcz, cętki oraz przebarwienia.

Blat z akacji ma wszechstronne zastosowanie. Dzięki wspaniałej kolorystyce utrzymanej w odcieniach brązu pasuje do wnętrz opartych na różnych wizjach projektowych, a za sprawą swoich właściwości użytkowych można stosować je w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. DLH pozostawia do wyboru blaty akacjowe produkowane zarówno z rodzimego, jak i egzotycznego gatunku drewna akacjowego.