Podłoga w pokoju dziecka to świetne rozwiązanie zarówno ze względów jakościowych i wytrzymałościowych, jak i estetycznych. Ale oprócz podłogi drewnianej, warto pamiętać także o kilku innych istotnych kwestiach, dzięki którym stworzymy wnętrze, w którym nasza pociecha w każdym wieku będzie się czuła dobrze i bezpiecznie.

Spis treści
Podstawa aranżacyjna
Jak wybrać?
Jedna kolekcja, wiele możliwości
O tym też należy pamiętać
Stonowana kolorystyka
Elementy wyposażenia i dodatki

Podłoga drewniana - idealna do pokoju dziecka

Podłoga drewniana to podstawa w pokoju dziecka. Tego typu pomieszczenia to miejsca, w których nasze pociechy powinny czuć się dobrze i bezpiecznie, ponieważ to w nich spędzają zdecydowanie najwięcej swojego wolnego czasu – niezależnie od tego czy mają kilka lat i dopiero poznają świat, a w swoim pokoju przede wszystkim oddają się beztroskiej zabawie, czy też są już nastolatkami, które swój pokój traktują jako miejsce, w którym mogą zyskać odrobinę prywatności. Reasumując pokoje dziecięce to przestrzenie, w których pociechy uczą się, ale i spędzają wolne chwile na zabawie, wypoczynku i śnie. Powinniśmy to uwzględnić podczas aranżacji wnętrz tego typu, wydzielając w nich osobną strefę do nauki, osobną do relaksu. Pamiętać powinniśmy również o tym, że dzieci bardzo szybko rosną, a co za tym idzie - zmieniają się ich potrzeby oraz zainteresowania, więc także ich pokoje będą musiały z biegiem czasu ulegać metamorfozom. Ponadczasową bazą do zmiany wystroju dziecięcych wnętrz będą dębowe podłogi DLH pochodzące z kolekcji DECO LINE. A czego jeszcze nie może zabraknąć w takich stylizacjach?

Jak wybrać?

Przy wykańczaniu podłogi  w pokoju dziecka powinniśmy kierować się aspektem jakościowym, wytrzymałościowym i estetycznym. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcemy, aby parkiet przetrwał liczne metamorfozy wnętrza oraz szalone zabawy pociech. Odpowiedzią na nasze potrzeby mogą być dwuwarstwowe podłogi DLH  wchodzące w skład kolekcji DECO LINE, wytwarzane ze szlachetnego drewna dębowego z warmińsko-mazurskich lasów. Oferowane produkty odznaczają się wysoką wytrzymałością i antystatycznością, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla alergików. Ponadto, deski DLH tłumią hałasy, regulują mikroklimat w pomieszczeniu oraz cechują się niepowtarzalną barwą i pięknym, naturalnym rysunkiem. W pokojach dziecięcych świetnie zaprezentują się podłogi w ciepłych odcieniach, ponieważ nadadzą one aranżacji przytulności, a zarazem będą stanowiły ponadczasowe tło stylizacji dziecka w każdym wieku. W skład linii podłóg DECO LINE wchodzą deski utrzymane w rozmaitych wybarwieniach. Wśród jaśniejszych propozycji możemy wyróżnić deski NATURAL w miodowym odcieniu, VANILIA o subtelnym, waniliowym kolorze, SAHARA wzbogacone charakterystycznymi białymi porami oraz CHAMPAGNE imitujące surowe, naturalne dębowe drewno. Wśród ciemniejszych propozycji znajdują się deski WHISKY o ciepłej, lekko miodowej barwie brązu, COFFEE przywodzące na myśl odcień aromatycznej kawy oraz DARK utrzymane w głębokim, ciemnobrązowym wybarwieniu.

Jedna kolekcja, wiele możliwości

Dzięki szczotkowaniu, fazowaniu i wykańczaniu lakierem utwardzonym UV, drewniane podłogi  linii DECO LINE zyskują bardzo intrygujący wygląd, wprost stworzony do pokojów dziecięcych zaaranżowanych w nowoczesnej konwencji. Proces szczotkowania, czyli nadawania struktury wierzchniej warstwie drewna, pięknie podkreśla naturalny rysunek surowca, natomiast pokrycie desek lakierem utwardzonym UV sprawia, że spełniają one wysokie wymogi jakości, trwałości oraz odporności na wodę i zabrudzenia. Mikrofaza na czterech krawędziach nadaje deskom zaś bardzo designerskiego charakteru. Oferowane produkty dostępne są w dwóch klasach drewna: CLASSIC cechującej się różnorodną kolorystyką desek, dowolnym układem słojów, dopuszczalnymi zdrowymi sękami i szpachlowanymi zepsutymi sękami oraz ELEGANCE wyróżniającej się brakiem wyraźnych przebarwień, dowolnym układem słojów, dopuszczalnymi zdrowymi sękami i brakiem zepsutych sęków. W zależności od wizji projektowej, możemy zdecydować się na tradycyjne ułożenie desek (dostępne wymiary: 14 x 120 x 1000/1200/1400 mm, 14 x 150 x 1000/1200/1400 mm lub 15 x 190 x 1000/1200/1400 mm), jak i na wzór jodełki, co również otwiera szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację pokojów pociech. Produkty linii DECO LINE mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym.

Podłoga i co jeszcze? O czym pamiętać urządzając pokój dla dziecka

Podłoga do pokoju dziecka wybrana? Czas zatem pomyśleć o kolorystyce, elementach wyposażenia i dodatkach. Tylko dzięki starannemu dobraniu tych wszystkich składowych, można stworzyć idealną przestrzeń dla pociechy.

Stonowana kolorystyka

W pokojach dziecięcych powinna dominować stonowana kolorystyka, która nie będzie rozpraszała dzieci podczas nauki, a także będzie sprzyjała wypoczynkowi i spokojnemu zaśnięciu. W tej roli doskonale sprawdzą się takie kolory, jak: biel, delikatna szarość, kremy i beże oraz pastele. Żywsze kolory mogą jedynie stanowić akcenty w postaci dodatków. Wielu osobom, które są na etapie urządzania pokojów dziecięcych – zarówno dla noworodków, jak i starszych pociech – wydaje się, że wnętrze należy zaaranżować w wielu kolorach oraz postawić na różne wzory, aby uatrakcyjnić pomieszczenie oraz sprawić, że będzie się ono wydawało radośniejsze, a dziecko będzie lepiej się w nim czuło. Projektanci wnętrz oraz osoby, które zajmują się zawodowo rozwojem dzieci, przestrzegają jednak, że w dzisiejszych czasach nie jest to najlepsze rozwiązanie. Obecnie dzieci odbierają ze świata zewnętrznego tak dużo bodźców, że czasem sami rodzice nie zdają sobie z tego sprawy. Wszyscy żyjemy w świecie, w którym każdego dnia mamy kontakt z telefonami, tabletami, laptopami, a także z telewizją. Z każdej strony jesteśmy atakowani komunikatami. Taki tryb życia jest bardzo męczący dla dorosłych, a co dopiero dla tych najmłodszych. W związku z tym specjaliści zalecają, aby chociaż pokoje dziecięce stanowiły dla pociech przestrzeń, w której mogą się wyciszyć z dala od wszystkich bodźców. Oczywiście nie chodzi o to, aby pokój dziecięcy urządzić wyłącznie w jednym odcieniu – na przykład białym. Dziecko poznaje świat także poprzez naukę kolorów, dlatego w takim pomieszczeniu również powinny pojawić się żywsze kolory. Należy jednak znaleźć balans, aby z jednej strony nie męczyć oczu dziecka oraz nie atakować pociechy kolejnymi bodźcami, a drugiej nie odbierać mu dzieciństwa i tworzyć pozbawioną radości aranżację.

Elementy wyposażenia i dodatki

Urządzając przestrzeń dla dziecka powinniśmy pamiętać również o doborze odpowiednich elementów wyposażenia i dodatków. Zarówno pierwszoklasista, jak i licealista potrzebuje w swoim pokoju kącika do nauki oraz miejsca do spędzania wolnego czasu – zabawy lub odpoczynku. W części przeznaczonej do odrabiania lekcji obowiązkowo musi znaleźć się biurko i wygodne krzesło. Dobrze, żeby meble te były regulowane, tak, abyśmy mogli na bieżąco dopasowywać je do wzrostu naszych pociech. Obecnie producenci oferują różnego typu meble przeznaczone do dziecięcych pokoi, które można regulować, dlatego wybór tego typu produktów nie powinien sprawić żadnej trudności. Nie możemy zapomnieć także o lampce biurkowej oraz szafce lub regale na podręczniki i przybory szkolne. Jeśli chodzi o lampkę biurkową, należy pamiętać, że leworęczne dziecko powinno mieć ją ustawioną po prawej stronie biurka, natomiast praworęczne – po lewej. W drugiej części pokoju powinno znaleźć się wygodne łóżko, szafa na ubrania oraz w zależności od wieku i potrzeb dzieci inne elementy wyposażenia oraz dodatki, dzięki którym pociechy mogą wyrażać swoją osobowość i dopasowywać wystrój pomieszczenia do zmieniających się na przestrzeni lat zainteresowań. W pokoju maluchów dobrze sprawdzą się różnego typu kosze i pudła, w których można przechowywać zabawki. Starsze pociechy docenią z kolei kącik do spotkań z przyjaciółmi. Dodatkowo nastolatki ucieszą się z dużego lustra, przy którym mogą zacząć swoją przygodę z modą, polegającą na dobieraniu codziennych stylizacji, natomiast nastolatkom do gustu przypadnie regał, na którym mogą ustawić puchary zdobyte w szkolnych turniejach sportowych.

Każdemu dziecku należy się przestrzeń, w której będzie czuło się dobrze i bezpiecznie. Najlepiej w tej roli sprawdzi się dziecięcy pokój, który warto urządzić przestrzegając powyższe zasady. Tym sposobem można stworzyć miejsce, w którym dziecko będzie mogło być naprawdę sobą.