Blat bukowy zdecydowanie wyróżnia się wśród rozmaitych gatunków drewna swoim wyjątkowym acz klasycznym wyglądem, na który składają się specyficzna różowawo żółta kolorystyka oraz charakterystyczny rysunek. Blat drewniany produkowany z rodzimego buku do każdego wnętrza wprowadzi oryginalny styl, a zarazem rozświetli je i doda mu naturalnego uroku.

Spis treści
Buczyna kiedyś i dziś
Wszystko, co należy wiedzieć o buczynie
Olejowany czy lakierowany?
Buczyna w kuchni

Drewniany blat bukowy kiedyś i dziś

Blat bukowy produkuje się z drewna bukowego, które występuje głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej, także w Polsce. Drzewa z rodziny bukowatych obejmują 9-10 odmian. W naszym kraju w stanie naturalnym występuje jedynie buk zwyczajny. Blaty bukowe ceni się przede wszystkim za wyjątkowy wygląd oraz wysoką twardość i gęstość drewna. Ale zanim przejdziemy do zastosowania buczyny współcześnie, sprawdźmy do czego wykorzystywano ją wiele lat temu.

Krótka historia zastosowania drewna bukowego

Drewno bukowe stosowane jest już od stuleci. Pierwotnie wykorzystywano je na przykład do tworzenia wielu historycznych wyrobów techniki, takich jak między innymi bardziej obciążone części wozów konnych (szprychy i dzwona kół, luśnie, czyli wzmocnienie osi, rozwory, czyli drągi do regulacji rozstawu osi, osady dyszla i dyszle), elementy amortyzujące karet, ramy, panewki w łożyskach ślizgowych, koła zębate i pasowe (zwłaszcza do maszyn młyńskich i rolniczych), części szkutnicze (stępki i nadbudówki statków, wiosła żeglarskie), elementy pługów, kratownice i zęby bron, podzespoły obrabiarek do drewna, powierzchnie robocze stołów stolarskich i ciesielskich do ręcznej obróbki drewna. Jak można wywnioskować, niegdyś drewno bukowe było wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia wyrobów techniki, których celem było ułatwienie ludziom wykonywania codziennych obowiązków. Ale już wtedy buczynę zaczęto stosować także do produkcji powierzchni roboczych, czyli po prostu blatów.

Drewno bukowe - współczesne zastosowanie

Obecnie drewno bukowe jest powszechnie wykorzystywane w meblarstwie między innymi do produkcji ram mebli tapicerowanych oraz części mebli giętych, ale stanowi też podstawowy składnik sklejki brzozowo-bukowej, która znajduje zastosowanie w motoryzacji pod postacią elementów konstrukcyjnych siedzeń autobusowych, skrzyni ładunkowych pojazdów dostawczych i w modelarstwie. Z buczyny produkuje się także blaty, które dzięki wyjątkowemu wyglądowi oraz doskonałym właściwościom coraz częściej i chętniej są wybierane do wykańczania wnętrz. Najczęściej stosuje się je w kuchniach. Drewno bukowe potrafi świetnie wkomponować się w projekt wnętrza oparty na niemalże każdej koncepcji projektowej, stanowiąc jego mocny punkt.

blat bukowy

Wszystko, co należy wiedzieć o blacie bukowym. Poznaj ceny u producenta

Blat bukowy docenia się przede wszystkim za wyjątkowy wygląd oraz wysokie parametry twardości i gęstości drewna. W ofercie producenta DLH jest on dostępny są w różnych wymiarach, w dwóch klasach drewna oraz w bardzo atrakcyjnych cenach. Aby służył przez długie lata, należy jednak pamiętać o jego regularnej impregnacji – olejem lub lakierem.

Wygląd, wymiary i klasy drewna bukowego

Jak już zostało wcześniej wspomniane, buczyna wyróżnia się wśród rozmaitych gatunków drewna – zarówno rodzimych, jak i egzotycznego pochodzenia - swoim wyjątkowym wyglądem, na który składają się specyficzna różowawo żółta kolorystyka oraz charakterystyczny rysunek. Dzięki temu produkty, w których wykorzystano drewno bukowe, są w stanie wprowadzić do każdego wnętrza oryginalny styl, zarazem rozświetlając je i dodając mu naturalnego uroku. Blaty bukowe dostępne są w ofercie DLH w wersji Avangard, co oznacza, że są klejone z listew łączonych na długości. Do wyboru są produkty w następujących wymiarach: 19x600x3000 mm, 27x600x3000/4200 mm, 38x600x3000/4200 mm. Blat bukowy od DLH dostępny jest w dwóch klasach drewna: AB i BC.

  • AB - jedna strona blatu posiada klasę A, a druga strona klasę B. Blaty w klasie AB cechują się delikatniejszym rysunkiem i naturalną kolorystyką.
  • BC - jedna strona blatu posiada klasę B, a druga strona klasę C. Blaty w klasie BC cechują się dynamicznym rysunkiem i widocznymi różnicami kolorystycznymi.

Ceny

Cena blatu drewnianego produkowanego z buku od DLH wynosi od 260 złotych za sztukę do 884 złotych za sztukę. Cena uzależniona jest do wymiaru materiału, a także klasy selekcji drewna. Nieco tańsze okazują się być blaty bukowe zakwalifikowane do klasy drewna BC.

Właściwości

Drewno bukowe jest bardzo twarde, dzięki czemu produkowane z niego blaty są trwałe i odporne na codzienne użytkowanie. Pod względem twardości buczyna zdecydowanie wyprzedza wiąz, orzech, jesion, klon, a nawet dąb. Z rodzimych gatunków drzew tylko grusza, akacja oraz grab są minimalnie twardsze. Co ciekawe, drewno bukowe cechuje się dość wysoką gęstością pozorną, na poziomie około 720 mg/m3, przy 15% wilgotności surowca, co jest wartością zbliżona do dębu. Buczyna jest łatwa we wszelkiego rodzaju obróbce, dlatego nie bez powodu od stuleci cieszy się aż tak dużą popularnością.

Blat bukowy olejowany czy lakierowany? Dlaczego tak dobrze sprawdza się w kuchni?

Każdy blat drewniany, także ten produkowany z buku, przed montażem powinien zostać zaimpregnowany, zwłaszcza jeśli ma się dobrze sprawdzać w kuchni. Można do tego wykorzystać olej lub lakier. Pokrycie powierzchni roboczej specjalnym impregnatem sprawi, że blat zyska dodatkową odporność między innymi na wilgoć, zaplamienia, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Blat bukowy olejowany będzie najlepszym wyborem dla osób, które cenią materiały wykończeniowe w jak najbardziej naturalnym wydaniu, ponieważ olej nie przyćmiewa autentycznego wyglądu buczyny, a wprost przeciwnie – eksponuje go. Wielką zaletą blatów olejowanych jest także fakt, że szybko i w prosty sposób można poddać je miejscowej renowacji. Skorzystać można z szerokiej oferty olejów barwiących, drewno bukowe jest podatne na zabarwianie. Lakiery także dostępne są w wielu wariantach zarówno, jeśli chodzi o ich kolorystykę, jak i to czy będą półmatowe, matowe lub błyszczące. Powierzchnię roboczą poddaną lakierowaniu należy szczególnie chronić przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi, jednak jest ona bardziej odporna na wilgoć i zaplamienia.

Blat bukowy w kuchni

Blat bukowy najczęściej stosuje się w kuchniach. Ze względu na specyficzną kolorystykę i charakterystyczny rysunek wprowadza on do pomieszczenia bardzo ciekawy efekt wizualny. Produkt wykonany z drewna bukowego można dobrać do wnętrza utrzymanego zarówno w stylu skandynawskim, nowoczesnym, naturalnym, jak i tradycyjnym. Świetnie skomponuje się on z jasnymi odcieniami, takimi jak na przykład biele, kremy i szarości, jak i z głęboką kolorystyką, która ostatnio jest tak modna. W każdej sytuacji projektowej będzie prezentował się równie pięknie. Blat bukowy w kuchni dobrze sprawdza się także dzięki swoim doskonałym parametrom technicznym i użytkowym, dzięki którym jest trwały i odporny na codzienne użytkowanie. Blat bukowy to strzał w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy od materiałów wykończeniowych oczekują zarówno zaskakującego wyglądu, jak i naturalności. Kolejnym aspektem, który przemawia za wyborem tego typu produktów do wykończenia wnętrz jest bardzo atrakcyjna cena. Drewno bukowe to atrakcyjny wybór, który nie obciąży zbytnio Twojego budżetu.