Blat hevea produkowany jest z drewna egzotycznych kauczukowców. Początkowo gatunek ten wykorzystywany był do produkcji mleczka kauczukowego. Z czasem właściwości tego surowca zostały docenione przez przemysł meblowy czy parkieciarski. Jasne wybarwienie, regularna struktura usłojenia znajduje uznanie wśród koneserów prostych i stonowanych aranżacji. Nawet duża powierzchnia pokryta drewnem hevea sprawia wrażenie kompozycyjnie jednolitej.

Spis treści
Egotyczny kauczukowiec
Właściwości blatu
Czym konserwować jego powierzchnię?
Oferta DLH
Do okazałych wnętrz
Harmonia i światło
Jasne barwy we wnętrzach komercyjnych

Blat hevea - egzotyczny kauczukowiec

Blat hevea wykonany jest z drewna kauczukowca. Drzewa te naturalnie występują w Malezji, Brazylii i Gujanie. Przez długi czas był to gatunek spotykany tylko w dorzeczu Amazonki i Gujanie. Duże zapotrzebowanie na mleczko kauczukowe spowodowało, że zaczęły powstawać plantacje tych drzew w Azji Południowo - Wschodniej ( Malezja, Indonezja, Tajlandia, Sri Lanka, Filipiny, Birma, Wietnam) i Afryce Zachodniej (Liberia, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej). Największym producentem drewna hevea na świecie jest Malezja z powierzchnią dwóch milionów hektarów plantacji. Naturalnie rosnące kauczukowce osiągają do 25 metrów wysokości, natomiast drzewa uprawiane na plantacjach są znacznie niższe i rosną do wysokości 10-12 m. W warunkach plantacyjnych drzewa są wycinane po okresie 30 lat. Hevea wykorzystywane jest do produkcji mebli, parkietów i drewnianych blatów, ale również wytwarza się z niego wewnętrze okładziny ścienne, płyty MDF, płyty wiórowe, palety, skrzynie, a także ramki na zdjęcia, ramy do obrazów, szkatułki, stojaki do gazet, czy stojaki na wino.

Właściwości

Blat z hevea cechuje się jasnym kolorem z widocznymi sporadycznie cętkami. Jest to drewno łatwe w obróbce, klejeniu i lakierowaniu. Jego właściwości techniczne znalazły szczególne zastosowanie w produkcji parkietów do gry w squasha. Podłoga wykonana z tego drewna jest odpowiednio sprężysta, co chroni graczy przed kontuzjami podczas dynamicznego poruszania się. Z drugiej strony jest wystarczająco sztywna by zapewnić piłce dobre odbicie. Jest to materiał wytrzymały, odporny na ścieranie, a jednocześnie elastyczny i przyjazny w użytkowaniu, zapewniający dobry kontakt z nim na co dzień.

Czy blat ten wymaga konserwacji?

Blat wykonany z drewna kauczukowca powinno się zabezpieczyć. Jako, że będzie stosowany w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, czy wnętrza biurowe, będzie poddawany ciągłemu działaniu wody i wilgoci. Będzie musiał też znosić działania mechaniczne jak krojenie, uderzanie czy ścieranie. Zabezpieczenie olejem lub lakierem uchroni powierzchnię blatu przez odpryskami i pęknięciami, aby w długim okresie użytkowania wyglądał równie estetycznie jak na początku. Dziś szeroka gama olejów czy lakierów pozwala na odpowiednie dobranie preparatu konserwującego. Ogólnym założeniem stosowania olejów jest nasączanie drewna. Po poddaniu blatu działaniu oleju nabiera on ciemniejszej barwy. W dotyku dalej można wyczuć naturalną fakturę surowca. Proces ten należy powtarzać co ok. 6 miesięcy w zależności od intensywności użytkowania. Lakierowanie jest procesem agresywniejszym chemicznie. Na powierzchni blatu tworzy się dodatkowa warstwa ochronna. Możemy zastosować lakiery matowe, półmatowe i błyszczące. Dzięki temu jesteśmy w stanie nadać drewnu dodatkowego efektu wizualnego.

Oferta DLH

Blat wykonany z drewna hevea znajduje się w ofercie firmy DLH. Produkowany jest w technologii Avangard, czyli łączonych ze sobą, po szerokości oraz długości na mikro-wczepy, lameli. Taka technologia sprawia, że staje się bardziej stabilny wymiarowo i bardziej odporny na skurcze czy wypaczenia. Dostępny jest w trzech wymiarach: 30x620x2420 mm, 30x620x2820 mm, 30x620x3020 mm. Proponowany jest w cenach kolejno: 376 zł / sztukę, 442 zł / sztukę i 474zł / sztukę.

Kolor i układ włókien na drewnie hevea

Blat hevea do okazałych wnętrz

Blat hevea dzięki swojej jasnej barwie i regularnym rysom włókien tworzy wręcz jednolitą wzorniczo powierzchnię. Surowiec ten będzie się dobrze komponować z gładkimi i błyszczącymi materiałami jak szkło, chrom, nikiel czy mosiądz. Zestawiając blat hevea z białymi frontami mebli będzie można wnętrzu nadać charakteru glamour z delikatnym naturalnym akcentem. Jako, że drewno to cechuje się jednostajnym usłojeniem będzie on dobrym tłem do wyeksponowania dekoracyjnych przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu. Możemy być pewni, że bogato zdobiona lampa, czy okazały fotel nie zostanie przyćmiony przez dużą powierzchnię blatu. Wybarwienie i rysunek drewna wprowadza poczucie przestrzennej harmonii. Jest on bardzo dobrą bazą do tworzenia wszelkich stylizacji wnętrz.

Egzotyczna świeżość

Raczej przywykliśmy do tego, że drewno egzotyczne posiada ciemną i nasyconą barwę np.: teak, merbau czy bardzo popularne swego czasu wenge. Inaczej jest w przypadku drewna hevea. Mimo, że pochodzi z Azji cechuje się świeżą, jasną kolorystyką. Jest to zatem propozycja dla koneserów drewna egzotycznego, ale w niebanalnej odsłonie. Z pewnością zostanie docenione przez tych, którzy chcą zaaranżować nowoczesne wnętrze i przełamać stereotypową konwencję wystroju egzotycznego. Wprowadzając do domów i mieszkań drewno hevea nadamy im wyjątkowo przestrzennego i lekkiego, ale wciąż, orientalnego charakteru.

Harmonia i światło

Drewno hevea jest koloru jasnego, dzięki czemu będzie idealnie nadawać się do małych pomieszczeń z ograniczonym dostępem do światła. Prawie gładka powierzchnia z delikatnymi cętkami daje subtelny, naturalny efekt wizualny. Blat jest wytrzymały na działania mechaniczne, ale w dotyku jest to materiał miękki i przyjemny. Można go zastosować w formie okazałego blatu kuchennego, który łączyłby się salonem. Bardzo dobrze wkomponuje się też do jadalni jako blat stołu. Zastosowany w łazienkach i zabudowach łazienkowych spowoduje, że jego jasna barwa rozświetli te wnętrza. Jednocześnie stanie się elementem zdobniczym wprowadzającym do aranżacji egzotyczny klimat. Dzięki swojej jednolitej powierzchni daje możliwość zestawiania go nawet z ciemnymi barwami oraz materiałami o wyrazistych fakturach. Można komponować go z bogato zdobionymi zasłonami, czy kwiecistymi obiciami mebli. W jasnych wnętrzach będzie elementem potęgującym grę światła. W parze z kolorami ziemi otrzymamy wnętrze w stylu skandynawskim. Jest to materiał, który może posłużyć do wykreowania wielu stylizacji i tylko w rękach architekta leży, którą estetykę wybierze.

Jasne barwy we wnętrzach komercyjnych

Z racji tego, że powierzchnia drewna jest regularna i spokojna jest to materiał doceniany przy kreowaniu powierzchni komercyjnych. Bardzo dobrze odnajdzie się we wnętrzech nowoczesnego sklepu czy orientalnej restauracji. Jest również w stanie nadać wyrazistego i zapamiętywalnego charakteru siedzibie firmy. Może być wykorzystany w formie blatów do zabudowy wnętrz: sekretariatu, sali konferencyjnej, ale też pokojów pracowniczych, pomieszczeń socjalnych, łazienek, stołówek i kuchni. Jako, że drewno posiada jasny kolor i jego usłojenie jest regularne to we wnętrzu stworzy harmonijną i poważną aranżację. Hevea jest łatwe w obróbce, zatem można z niego wykonać też inne elementy zdobiące jak np.: wieszaki na ubrania, stojaki na gazety, stoliki czy inne.