Deska tarasowa jak najbardziej może znaleźć zastosowanie na balkonie - wbrew swojej nazwie, nie jest ona dedykowana wyłącznie tarasom. Produkty tego typu są trwałe oraz odporne na czynniki, które panują na zewnątrz, dlatego doskonale się do tego nadają. Ponadto dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej i wzorniczej, co umożliwia idealne dopasowanie ich do każdej wizji projektowej Twojego balkonu.

Spis treści
Montaż
Na co powinna być odporna powierzchnia?
Czynniki panujące na zewnątrz
Pielęgnacja
Balkonowe inspiracje

Montaż deski tarasowej na balkonie

Deska tarasowe na balkonie to marzenie wiele osób. Zanim jednak przystąpisz do wykończenia swojego zakątka na świeżym powietrzu, sprawdź czy powierzchnia płyty balkonowej pod deski tarasowe jest odpowiednio do tego przygotowana.

Sprawdź poziom powierzchni płyty balkonowej

Bardzo ważne jest uwzględnienie poziomu, na jakim znajduje się powierzchnia płyty balkonowej, na której chcemy ułożyć deski tarasowe z drewna lub kompozytu. Posadzka już po wyłożeniu deskami tarasowymi na balkonie musi się bowiem znajdować na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu lub mieszkania. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową, a wyjściem z mieszkania na balkon jest większa niż 6,5 cm, możesz zdecydować się na posadzkę z desek tarasowych na legarach, natomiast, jeżeli jest mniejsza – możesz skorzystać z kratek tarasowych albo desek kompozytowych na stelażu. Wszystkie z wymienionych rozwiązań oferuje na przykład DLH.

Sprawdź spadek powierzchni płyty balkonowej

Deski tarasowe można układać na balkonie tylko wtedy, gdy powierzchnia płyty balkonowej ma spadek 3%, który umożliwi odpływanie wody na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu woda na przykład po sprzątaniu lub deszczu nie będzie zalegać na balkonie.

Montaż

Montaż deski tarasowej z drewna lub kompozytu zdecydowanie zaleca się zlecić fachowcom, którzy doskonale wiedzą jak pracować z tego typu materiałami. Nie ma znaczenia czy wykańczamy przestronny taras czy niewielki balkon, montaż wymaga doświadczenia. Nawet jeden mały błąd może skutkować koniecznością rozbiórki całej podłogi i stratą materiału. Montaż deski tarasowej na balkonie przebiega tak samo, jak na tarasach. Jeśli chodzi natomiast o kratki tarasowe lub deski kompozytowe na stelażu montaż w tych przypadkach można przeprowadzić samodzielnie. Nie należy on do czasochłonnych i nadto skomplikowanych. Wystarczy połączyć ze sobą poszczególne elementy na zatrzask.

Na co powinna być odporna deska tarasowa na balkonie i jak o nią dbać?

Deska tarasowe na balkonie powinna być odporna przede wszystkim na czynniki panujące na zewnątrz. Dzięki temu można zyskać pewność, że przetrwa w odkrytej architekturze ogrodowej długie lata. Zarówno drewno, jak i kompozyt spełniają te wymagania. Należy pamiętać także o regularnych pracach porządkowych, a w przypadku drewna dodatkowo o impregnacji.

Czynniki panujące na zewnątrz

Materiał, który zostanie wyłożony na podłodze na balkonie powinien przede wszystkim być odporny na wodę, różne warunki atmosferyczne, czyli zarówno na wysokie temperatury i nadmierne nasłonecznienie, jak i deszcz, śnieg czy mróz, a także na czynniki biologiczne. Pod względem odporności na wodę najlepiej na balkonach sprawdzą się deski tarasowe produkowane z drewna egzotycznego, które posiadają w swoim składzie wysoką zawartość substancji oleistych oraz deski tarasowe z kompozytu. DLH oferuje na przykład deski tarasowe produkowane z takich egzotyków, jak: ipe, cumaru, bankgirai, garapa, massaranduba i kempas oraz aż osiem kolekcji desek kompozytowych: Gama, Solid, Gala, Duna, Gamrat, Luna, Viva i Timberness. Produkty oferowane przez DLH są także wysoce odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych oraz czynników biologicznych, takich jak między innymi: grzyby, termity, owady czy mikroorganizmy. Takimi samymi właściwościami wyróżniają się kratki tarasowe i deski kompozytowe na stelażu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja deski tarasowej ułożonej na balkonie nie różni się niczym, od tej ułożonej na tarasie. Zarówno, jeśli chodzi o drewno, jak i kompozyt wymaga się przeprowadzania regularnych prac porządkowych polegających na usuwaniu piasku, liści czy wszelkich innych zabrudzeń. Można do tego wykorzystywać miotłę, a także mopa. Jeśli chodzi o drewno to zaleca się także dwa razy w roku przeprowadzać impregnację, celem przedłużenia żywotności desek oraz zachowania ich pierwotnego wyglądu na dłużej. W przypadku desek tarasowych z drewna egzotycznego oraz niektórych iglastych odmian, takich jak na przykład modrzew syberyjski, można odstąpić od impregnacji, jednakże balkon powinien znajdować się wtedy pod zadaszeniem. Kompozyt nie wymaga impregnacji, podobnie jak kratki tarasowe i deski kompozytowe na stelażu.

drewniane deski tarasowe na balkonie

Inspiracje dla mieszkań w bloku i domów. Jak wykorzystać deskę tarasową na balkonie w różnych aranżacjach?

Deska tarasowa może zostać ułożona zarówno na balkonie w domu, jak i w bloku. W każdym przypadku będzie prezentować się równie pięknie. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych desek tarasowych mogą być kratki tarasowe oraz deski kompozytowe na stelażu, które tak samo, jak deski tarasowe z drewna lub kompozytu, dostępne są w ofercie DLH w rozmaitych opcjach kolorystycznych i wzorniczych.

W domu

Jeśli posiadasz jednorodzinny dom oraz dysponujesz zarówno tarasem, jak i balkonem, możesz pokusić się o wykończenie podłogi na obu powierzchniach tym samym materiałem. Tym sposobem Twoja przydomowa przestrzeń stanie się bardzo harmonijna. Możesz ułożyć dokładnie ten sam materiał na tarasie i balkonie lub na tarasie postawić na tradycyjne deski tarasowe, a na balkon dobrać pasujące kolorystycznie i wzorniczo kratki tarasowe lub deski kompozytowe na stelażu. Montaż tarasu możesz zlecić fachowcom, a balkonem zająć się w tym czasie samodzielnie.

W bloku

Balkony należące do mieszkań w bloku mogą przybierać różne wymiary. Czasem osiągają pokaźny metraż i dają naprawdę duże pole do popisu pod względem aranżacyjnym, ale często są naprawdę niewielkie, przez co trudno jest je sensownie zagospodarować. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się tradycyjne deski tarasowe, które na większym metrażu będą bardzo dobrze się prezentować. Na tych mniejszych balkonach warto zastosować z kolei wspomniane już kratki tarasowe lub deski kompozytowe na stelażu, które posiadają znacznie mniejsze wymiary niż deski tarasowe, przez co na małym metrażu lepiej prezentuje się ich kolorystyka, a zwłaszcza wzór. Jeśli chodzi o kratki tarasowe, DLH oferuje produkty, których górna warstwa jest wykonana z drewna, kompozytu, kamienia, a nawet sztucznej trawy. Osoby zamieszkujące wielkie miasta, którym na co dzień brakuje kontaktu z naturą, z pewnością docenią to ostatnie rozwiązanie. Mały „trawnik” na balkonie będzie stanowił dla nich choć namiastkę łona natury. Balkon można wykończyć na wiele sposobów. Można do tego wykorzystać deski tarasowe z drewna lub kompozytu, kratki tarasowe czy deski kompozytowe na stelażu. Wszystko zależy tak naprawdę od wymiaru balkonu, potrzeb, indywidualnych preferencji stylistycznych i wizji projektowej. Dla wielu osób balkon to jedyne miejsce, które może służyć jako kącik do wypoczynku na świeżym powietrzu, dlatego nie można o nim zapominać.