Jaki blat do kuchni? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, chcących podjąć dobrą decyzję na lata. Chcemy, aby dobrze współgrał on z frontami mebli. Chcemy też by dobrze korespondował z kolorami ścian czy materiału na podłodze. Dobór blatu jest o tyle ważny, że to właśnie on kształtuje ostateczny charakter kuchni. Na jaki materiał postawić: płytę wiórową, konglomerat, a może drewno? Dziś w projektach kuchni architekci najchętniej umieszczają i komponują blaty drewniane. Ich naturalny i oryginalny wzór tworzy indywidualną aranżację wnętrza. O tym jak dopasować gatunek drewna do najmodniejszych dziś kolorów wykorzystanych w aranżacji kuchni postaramy się odpowiedzieć w tym materiale.

Spis treści:
Tu ważny jest kolor
Białe kompozycje
Szare odcienie
Beżowe klimaty
Drewno we wnętrzu loftowym
Drewniana Aranżacja w stylu glamour

Jaki blat do kuchni? Wybierz odcień do białej, szarej i beżowej przestrzeni

Tworząc meble do kuchni, wśród których dominują kolory biały, szary czy beżowy, bardzo długo zastanawiamy się, jaki dobrać do nich blat. Chcemy, aby dobrze się z nimi komponował, dodawał wyrazu meblom, a z drugiej strony chcemy, aby był wytrzymały i trwały. Wybierając blat drewniany, mamy pewność, że jest on wykonany z naturalnego surowca i drugiego takiego, o takim samym układzie słojów czy wybarwieniu, się nie znajdzie. To z pewnością gwarantuje nam element wyróżnienia i kompozycyjnej nieszablonowości. Dziś właśnie naturalnie stworzone wzory drewna dodają charakteru tworzonym meblom kuchennym. W ostatnim czasie bardzo dużym powodzeniem cieszy się błyszczący kolor biały. Chętnie też w kuchniach wykorzystujemy barwy szarości czy kolory ziemi.

Jaki kolor blatu do białej kuchni?

Komponując kuchnie w kolorach i odcieniach bieli z powodzeniem dopasujemy do niej właściwie każdy blat drewniany. Już sama faktura drewna będzie kontrastowała z gładką i błyszczącą fakturą frontów. Doda to zdecydowanego wyrazu i smaku kompozycji. Teraz musimy zdecydować czy aranżacja kuchni ma być stonowana czy kontrastowa. Jeśli ma być oparta na mocnych zestawieniach kolorystycznych to musimy wybrać drewno o ciemnym wybarwieniu. Tu idealnie wkomponuje się amazakoue, które posiada ciemnobrązowe wybarwienie z prawie czarnym elementami. Nieco jaśniejszym, ale bardzo ciekawym drewnem jest teak. Ono z kolei dzięki posiadaniu związków krzemu charakteryzuje się podwyższoną odpornością na działanie wody i wilgoci. Chcąc osiągnąć delikatniejsze zestawienie możemy postawić na akację azjatycką o słomkowo-żółtym wybarwieniu oraz charakterystycznym i spokojnym rysie usłojenia. Takie połączenie bieli frontów z jasnożółtym blatem wprowadzi do pomieszczenia skandynawski, harmonijny klimat przepełniony światłem. Idąc dalej w tworzeniu aranżacji zrównoważonych i ascetycznych w wyrazie, możemy wykorzystać blat z bambusa. Ten materiał z pewnością wprowadzi do pomieszczenia powiew orientalnego i dalekowschodniego klimatu. Chcąc nadać pomieszczeniu bardziej rodzimego charakteru możemy skorzystać z bardzo ozdobnego drewna dębowego. Jest ono synonimem trwałości i podkreśli wysoką jakość wykonania zabudowy kuchennej. Dąb antyczny, który sprawia wrażane materiału kształtowanego przez wieki nada jeszcze bardziej wyrafinowanego stylu.

Jaki kolor blatu dobrać do szarej kuchni?

Jaki kolor blatu pasować będzie do szarej kuchni? Szarość zazwyczaj ma bardzo dużo odcieni: od jasnego popielatego, a kończąc na ciemnym antracycie. Dziś w stylizacjach bardzo modne są umiarkowane szarości. One to bardzo dobrze komponują się z każdym rodzajem drewna. Jednolita faktura i połyskujące fronty mebli będą bardzo dobrze kontrastować z nieregularną i różnorodną pod względem przebarwień fakturą drewna. Tworząc aranżacje kontrastowe znów można skorzystać z ciemnych odmian drewna jak amazakoue czy teak. Z racji tego, że szarość będzie mniej odbijała światło niż biel kolory drewna nabiorą bardziej stonowanej barwy. Kompozycje będą mniej kontrastowe. Blat będzie bardziej wyeksponowany i lepiej będą dostrzegalne rysunki usłojenia i odcienie. Szarość jest dziś stosowana w pomieszczeniach zimnych do których wprowadza się ciepłe elementy dekoracyjne. Naturalnie stworzony przez naturę blat drewniany z pewnością będzie dobrze dopełniał i podkreślał szarą stylizację kuchni. W przypadku tego koloru właściwie każdy gatunek drewna będzie wyglądał okazale i imponująco.

Jaki blat do beżowej kuchni?

Jaki kolor dobrać do kuchni w kolorach beżowych lub kolorach ziemi jest już trudniejszym zadaniem. Beżowy w różnych swoich odcieniach jest barwą występującą na większości blatów wykonanych z drewna. Meble beżowe wymagają zastosowania albo bardzo białych lub szarych blatów, jednak takie w ofercie nie występują. Do dyspozycji mamy blaty utrzymane w kolorach ciemnych takich jak amazakoue czy teak. Tworząc orientalną kompozycję, możemy jeszcze wykorzystać drewno akacji azjatyckiej albo bambusa. Gatunki te z racji swojego jasnożółtego i zimnego wybarwienia będą też bardzo dobrze kontrastować z jasną i ciepłą barwą frontów mebli w kolorach ziemi. Dla zwolenników przytulnych klimatów dobrą propozycją może być blat dębowy, który mimo, że jego barwa utrzymana jest w podobnym odcieniu jak fronty, będzie wyróżniał się swoją fakturą i to ona będzie stanowić element wzorniczy wydobywający się z jednolitej kolorystycznie kompozycji.

Jaki blat będzie się dobrze prezentował w kuchni loftowej i glamour?

Dziś bardzo chętnie tworzone są kuchnie w stylizacji loftowej. Jaki blat będzie tu odpowiedni? Połączenie cegły, elementów metalowych oraz błyszczący frontów mebli stworzy bardzo atrakcyjną aranżację. Jest ona przytulna i dobrze się w niej czujemy. Każdy wprowadzony do niej element jest sam w siebie zdobniczy i różniący się charakterem. Jednak umiejętne zestawiane tych wszystkich przedmiotów jest sztuką, która daje duże pole do indywidualnej kreatywności. Dopełnieniem takich stylizacji mogą być blaty z jasnego drewna jak bambus czy akacja azjatycka. Ciemne ściany, przytulne ciepłe światło, zielone rośliny doniczkowe, ozdoby „hand made” stworzą bardzo naturalne dla oka i ducha wnętrze. Wyeksponowane usłojenie drewna i jego naturalny charakter będzie bardzo dobrze współgrało z cegłą i jednolitymi materiałami na wysoki połysk jak klosze lamp, dodatki i błyszczące fronty mebli kuchennych.

Kuchnie w stylu glamour

Czy drewniane blaty mogą występować w aranżacjach w stylu glamour? Tak, dziś już tak. Obecnie od stylizacji glamour wymagamy, by nie była już do przesady błyszcząca, czy posiadała bardzo wykwintne zdobniczo formy mebli i dodatków. Dziś mamy do czynienia z „natural glamour”. Mają to być wnętrza eleganckie, pełne szyku jednak z domieszką naturalnych materiałów, które świadczyć będą o chęci obcowania z elementami wytworzonymi przez przyrodę. Bardzo zdobniczy pod względem szyku i elegancji jest blat z orzecha. Jego nieregularne przebarwienia i bogate usłojenie wprowadzają do wnętrza element naturalny, ale z drugiej strony bardzo prestiżowy. Jego faktura i barwa dodaje ciekawych wrażeń estetycznych i przykuwa wzrok. Dopełnieniem blatu z orzecha może być okładzina jednej ze ścian też wykonana z tego materiału oraz kryształowe lampy, lustra z bogato zdobionym ramami i wyrafinowane pod względem kształtu przeźroczyste krzesła z pleksi. Blat w takiej stylizacji będzie odgrywał pierwszoplanową rolę. Innym bardzo luksusowym drewnem na blaty do kuchni glamour jest merbau. Ze swoją bardzo bogatą i wyrazistą czerwono-brązową barwą będzie tworzyć bardzo odważną stylizację.