Blat z orzecha produkowany jest z drewna orzecha europejskiego występującego w Ameryce Północnej i Środkowej, ale też w Europie i nawet Polsce. Charakteryzuje się bardzo atrakcyjną barwą utrzymaną w odcieniach brązu oraz dekoracyjnie rozmieszczonymi włóknami, które czasami przybierają faliste wzory. Walory estetyczne połączone z łatwością obróbki powodują, że drewno orzecha jest szeroko wykorzystywane w przemyśle. Służy do produkcji ekskluzyjnych mebli, elementów stolarskich, drzwi, wykończeń wnętrz budynków, a w tym blatów, podłóg czy paneli. Wśród architektów cieszy się dużym uznaniem właśnie ze względu na eleganckie wybarwienie i ozdobny rysunek włókien.

Spis treści
Z europejskim rodowodem
Właściwości drewna
Jak zakonserwować blat?
Oferta DLH
Design country & western
Czekoladowy błysk
Klasycznie i kontrastowo

Blat drewniany z orzecha z europejskim rodowodem

Blat z orzecha powstaje z drewna orzecha europejskiego. Drzewo to zwane jest również orzechem włoskim. Rośnie w Ameryce Północnej, Środkowej oraz Azji na obszarze od Turcji do Himalajów. W znacznych ilościach występuje też w Europie Południowej i Polsce. Jest to duże, liściaste drzewo, które rośnie nawet do wysokości 30 metrów i osiąga średnicę pnia do 2 metrów. Drewno tego gatunku jest bardzo zróżnicowane pod względem barwy i rysunku usłojenia. Przyjmuje kolory od jasno-szarego, przez brązowy, do nawet brązowo-czarnego. Na jego powierzchni widoczny jest pasiasty, nieregularny i skomplikowany rysunek włókien.

Właściwości drewna

Blat z orzecha europejskiego posiada umiarkowaną gęstość. Jest twardy i odporny na intensywne działanie mechaniczne. Posiada wysoką odporność na działanie grzybów i pleśni. Przyznano mu trzecią klasę pod względem stabilności wymiarowej. Może być stosowany w pomieszczeniach wilgotnych jak łazienki i kuchnie. Blat z orzecha wykonany jest w technologii Avangard. Proces klejenia blatu z mniejszych lameli eliminuje wewnętrzne napięcia i ogranicza znacząco proces odkształcania lub wypaczania nawet pod wpływam działania wody.

Jak zakonserwować blat?

Blat wykonany z drewna orzecha należy konserwować. Dzięki temu procesowi zostanie wydłużony czas jego eksploatacji. Może on być olejowany lub lakierowany. Podczas olejowania barwa drewna ciemnieje z jasnobrązowej do czekoladowo-brązowej. Blat można olejować preparatami koloryzującymi nadając mu inne odcienie, jednak najokazalej wygląda w swoim naturalnym wybarwieniu. Drewno można też zabezpieczyć lakierem matowym, półmatowym lub błyszczącym.

Oferta DLH

Blat z orzecha znajduje się w ofercie firmy DLH i jest on wykonany w technologii Avangard z lameli połączonych na mikrowczepy. Dostępny jest w klasie selekcji drewna AB. Może być wykonany z lameli wąskich ok. 2,5 cm oraz lameli szerokich ok. 3,5 cm. Blat występuje w rozmiarze 27 x 600 x 3000 mm. Cena za blat wynosi 1294 zł / sztukę.

 Struktura blatu z orzecha

Ciemny blat z orzecha to efekt „WOW” dla kuchennych wnętrz

Piękny dekoracyjny rysunek usłojenia, ciepła, ciemna, czekoladowa barwa wpływa na to, że blat z orzecha sam w sobie staje się ważnym elementem dekoracyjnym każdej kuchni. Jako, że drewno to jest materiałem niejednorodnym na powierzchni będziemy mieli widoczne różne układy włókien i mieniące się barwy od jasnokremowej, aż po ciemny brąz. Spektakularny efekt możemy osiągnąć lakierując powierzchnię blatu lakierem błyszczącym. Wtedy stworzymy ekskluzywną powierzchnię dekoracyjną pełną wyrazu i blasku. Stosują we wnętrzach blat o tak mocnym efekcie „WOW” nie ma już potrzeby na wprowadzanie innych dekoracji. Dla osiągnięcia nowoczesnego i modernistycznego wyrazu aranżacji kuchni dobrze jest zastosować proste w formie meble w kolorze białym lub jasnoszarym oraz lampy wykonane z betonu lub z abażurami w kolorze białym. W celu stworzenia przytulnego klasycznego klimatu dobrze jest połączyć blat z meblami w pastelowych odcieniach beżu czy ecru. Stylizację należałoby uzupełnić zasłonami lub kloszami lamp w kolorach ziemi.

Design country & western

W ramach jednej deski orzecha potrafią występować zdecydowane przejścia kolorystyczne od jasnego beżu, aż po ciemny czekoladowy brąz. Stwarza to bardzo dynamiczny dla oka efekt. Blat w takiej formie może posłużyć do stylizacji kuchni w klimacie country. Uzupełnienie wnętrza materiałami w żywą biało-czerwoną kratę, lampami z materiałowymi abażurami i obiciami mebli w kolorze jeansu dopełni stylizacji. Blat ze swoją nieregularną kolorystyką i surowym rysunkiem włókien będzie nadawał wnętrzu klimatu wprost z dzikiego zachodu.

Czekoladowy błysk

Inaczej będzie gdy blat zaimpregnujemy olejem błyszczącym i umieścimy w go w otoczeniu mebli lakierowanych na wysoki połysk. Zastosowanie dodatków czy sprzętów agd wykonanych z metalu czy chromu spotęguje efekt glamour. Szkło, jednorodne kolorystycznie i połyskujące powierzchnie szafek spowodują, że kuchnia będzie się mienić w świetle, a blat ze swoją niebanalną kolorystyką i wzorem słojów będzie przykuwał wzrok.

Prestiżowy efekt dekoracyjny

Drewno orzecha jest również wykorzystywane do produkcji okładzin ściennych i desek podłogowych. Dzięki temu, bazując na nietuzinkowym i bardzo eleganckim wyglądzie drewna, można pokusić się o stworzenie całości zabudowy kuchennej w oparciu tylko o ten materiał. Fronty szafek, okładzina ścienna i blat kuchenny będą tworzyły jedną efektowną całość. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi do zabudowy kuchni w formie aneksu umiejscowionego tylko na jednej ścianie w jadalni lub w salonie.

Klasycznie i kontrastowo

Dla zwolenników mocnych i kontrastowych aranżacji drewno to może posłużyć jako bardzo dobry materiał bazowy. Jako, że oryginalne usłojenie i bogata kolorystyka blatu jest już wystarczającym elementem dekoracyjnym wprowadzenie neutralnych kolorów dopełni kompozycji. Meble kuchenne w kolorze białym lub szarym spowodują, że otrzymamy stylizację zmierzającą w kierunku skandynawskim. Biel i jasne kolory spowodują, że przestrzeń kuchni optycznie się powiększy. Natomiast wprowadzając odważny i ostatnio często stosowany we wnętrzach kolor czarny otrzymamy „klubową” i bardzo nowoczesną stylizację. Barwa ta spowoduje, że nawet duże pomieszczenie zmniejszy się optycznie i stanie się bardziej przytulne. Uzupełnienie kompozycji mosiężnymi lampami i ciepłym punktowym światłem stworzy miejsce, w którym będziemy miło spędzać czas również wieczorami. Doniczki z zielonymi roślinami dopełnią kontrastową aranżację.

Dla zwolenników drewna

Stylizację kuchenną można też zrealizować w oparciu o zabudowę meblową wykonaną z różnych gatunków drewna. Orzech europejski posiada intensywną barwę i bardzo charakterystyczne usłojenie i to z niego zostałby wykonany blat kuchenny. Fronty szafek stworzone z jasnego jednolitego drewna np.: akacji azjatyckiej wprowadzą element kontrastowy pod względem barwy i rysunku włókien. W takiej kompozycji ważne by wygląd drewna przeznaczonego na fronty szafek nie zdominował charakteru blatu z orzecha. Tworząc takie zestawienie osiągniemy bardzo naturalny efekt. Jako dodatki do takiej aranżacji można swobodnie zastosować wszelkie rośliny doniczkowe i różnego rodzaju dekoracje.