Drewniane blaty, w tym również te z jesionu, bardzo często i chętnie wykorzystywane są do wykańczania wnętrz mieszkalnych oraz użytku publicznego. I nic w tym dziwnego, bo do każdej aranżacji wprowadzają naturalne piękno, a przy tym posiadają świetne właściwości techniczne i użytkowe, dzięki którym są w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających klientów. Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna na blat jest jesion – poznaj go bliżej!

Spis treści
Za co cenimy ten gatunek drewna?
Właściwości
Wszystkie odcienie jesionu
To warto wiedzieć
Naturalna odsłona
Drewno barwione
Kilka słów o impregnacji
Oferta DLH

Blaty z jesionu. Za co cenimy ten gatunek drewna?

Blat jesionowy posiada wiele zalet, ale zanim przyjrzymy się im bliżej, przeczytaj co nie co na temat gatunku drewna, z którego jest produkowany. Na półkuli północnej występuje aż 65 odmian jesionu. Na terenie Polski mamy tylko jeden - jesion wyniosły. Przydomek naszego krajowego jesionu, "wyniosły", odpowiada jego posturze - prosty, mocny pień, uniesiona korona i ciemne listowie. Solidna konstrukcja, szeroko rozpostarte korzenie, a także elastyczne i mocne gałęzie wytrzymujące napór wiatrów pozwalają mu trwać w dobrej kondycji nawet 300 lat. Drzewo dorasta do 30-40 m. A co za cenimy drewno jesionu?

Właściwości jesionu

Drewno jesionu jest twarde, wytrzymałe, ciężkie i elastyczne. Im jest ciemniejsze, tym jest twardsze. Co ciekawe, jesion ciemny (jedna z odmian) jest twardszy i bardziej wytrzymały nawet od dębu, który to uważany jest za symbol mocy i siły, podczas gdy jesion symbolizuje równowagę i stabilność. Ze względu na wszystkie wymienione wyżej właściwości drewno to wykorzystywane jest na szeroką skalę w meblarstwie (dzięki elastyczności głównie do produkcji giętych mebli) i stolarstwie. Swoje zastosowanie znajduje także w lutnictwie, czyli do tworzenia instrumentów strunowych szyjkowych, a także do wyrobu powozów konnych i nart. Niegdyś służyło też jako materiał na oszczepy, strzały do kusz i łuków czy kawaleryjskie lance – czyli do wytwarzania różnego typu broni. Jeśli chodzi o stolarstwo, drewno jesionu wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji blatów i podłóg. Zarówno jedne, jak i drugie są obecnie bardzo często i chętnie wykorzystywane do wykańczania wnętrz mieszkalnych oraz użytku publicznego.

Wszystkie odcienie jesionu

Kolejna ciekawostka – drewno jesionu dostępne jest w aż 16 odcieniach! Kora u młodych drzew jest gładka oraz posiada jasnozielonkawy, wpadający w szarość odcień. U starszych jest z kolei spękana i szorstka oraz posiada ciemnobrązową kolorystykę. Twardziel drewna jest jasna z żółtawą bielą. Drewno jesionu bardzo efektownie wygląda w swojej naturalnej odsłonie, ale także w wersji barwionej specjalnymi olejami lub lakierami. Tego typu produkty posiada na przykład w swojej ofercie DLH – do dyspozycji klientów są blaty z jesionu, których kolorystykę można w łatwy sposób modyfikować.

 Deska z drewna jesionowego

Co warto wiedzieć o blacie z jesionu?

Blat jesionowy ze względu na fakt, że jest twardy, wytrzymały i naturalnie piękny ma wszechstronne zastosowanie. We wnętrzach mieszkalnych można z niego wykonać blaty kuchenne i łazienkowe, a także blaty stołów i biurek. W przestrzeni publicznej świetnie sprawdzą się tego typu powierzchnie natomiast jako lady, bary no i ponownie blaty biurek. Blaty mogą być wykorzystane również jako stopnie i inne elementy schodowe.

Jesion w naturalnej odsłonie

Jasna kolorystyka blatu jesionowego wprowadzi do wnętrza lekkość, a nawet optycznie je powiększy. Na użytkowników będzie z kolei działać kojąco – naturalne jest, że ludzie lepiej się czują i szybciej się relaksują w otoczeniu jasnej kolorystyki. Stosowanie takich łagodnych i stonowanych odcieni jest ważne zarówno w domach i mieszkaniach, jak i innych miejscach, w których bywamy na co dzień, takich jak sklepy, kawiarnie, bary, restauracje czy biura. Jasna kolorystyka blatu jesionowego szczególnie dobrze wkomponuje się w aranżacje oparte na odcieniach bieli, beżów i szarości oraz materiałach organicznego pochodzenia, w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie także dominuje jasna kolorystyka, a drewno pojawia się pod wieloma postaciami, czy w każdej innej aranżacji, której przyświeca idea nowoczesnego designu przenikającego się z wykorzystaniem naturalnych materiałów wykończeniowych.

Drewno barwione

Blat jesionowy dzięki podatności za zabarwianie, może przyjmować rozmaitą kolorystykę. Jeśli więc chcesz do swojego wnętrza wprowadzić drewno jesionu, jednak niekoniecznie w naturalnej odsłonie, możesz zdecydować się na powierzchnię barwioną specjalnymi olejami lub lakierami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wniesiesz do aranżacji coś zupełnie nowego, bo takie rozwiązanie łączy rysunek typowy dla drewna jesionu z nieoczywistą kolorystyką. Dzięki zmodyfikowaniu naturalnego wybarwienia takiego blatu, zyskujesz jeszcze większą swobodę podczas urządzania wnętrz, ponieważ kolorystykę powierzchni możesz dopasować do niemalże każdej wizji projektowej.

Kilka słów o impregnacji

Niezależnie od tego, czy marzy Ci się blat jesionowy w naturalnej odsłonie, czy też ten, którego kolorystyka została zmodyfikowana, musisz pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna. W pierwszym przypadku postaw na olej lub lakier w transparentnym wybarwieniu – nie przyćmi on autentycznej kolorystyki drewna, a wprost przeciwnie – pogłębi ją i wyeksponuje rysunek surowca. W drugim przypadku postaw na olej lub lakier barwiący. Dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu drewna, zabezpieczysz je przed oddziaływaniem czynników, z którymi tego typu powierzchnie mają kontakt na co dzień. Olej dodatkowo zabezpieczy blat przed wchłanianiem wilgoci i sprawi, że będzie on odporniejszy na ścieranie. Powierzchnia wykończona takim impregnatem będzie także łatwiejsza w miejscowej renowacji. Lakierowanie sprawia natomiast, że powierzchnia staje się plamoodporna, gładka i łatwa w utrzymaniu czystości. Ponadto dodatkowo zabezpiecza blat przed wchłanianiem wilgoci i zanieczyszczeń.

Oferta DLH

Blaty z drewna jesionu dostępne są w ofercie DLH w wersji Avangard. Możesz wybrać spośród powierzchni w dwóch klasach drewna: AB i BC:

  • AB - jedna strona blatu posiada klasę A, a druga strona klasę B. Blaty w klasie AB mają zdrowe, zrośnięte sęki, niewielkie czarne sęki, listwy dobrane kolorystycznie, lekkie przebarwienia oraz sporadyczne zaprawki.
  • BC - jedna strona blatu posiada klasę B, a druga strona klasę C. Blaty w klasie BC mają zrośnięte zdrowe sęki dopuszczalne bez limitu, sęki czarne i zepsute, plamy po przekładkach, dopuszczalny biel i zaprawki, różnice kolorystyczne, błyszcz, cętki oraz przebarwienia.

Blaty jesionowe dostępne są w ofercie DLH w rozmiarach: 19x600x3000 mm, 27x600x3000/4200 mm, 38x600x3000/4200 mm.

Jesion to drewno, które jest bardzo twarde i wytrzymałe, dlatego wykonane z niego blaty wyróżniają się świetnymi właściwościami technicznymi i użytkowymi, za które doceniają je współcześni użytkownicy. Ponadto dają bardzo duże możliwości podczas urządzania wnętrz – możesz wybrać powierzchnię w naturalnym odcieniu lub barwioną specjalnymi impregnatami. Blaty jesionowe przypadną do gustu wszystkim zwolennikom harmonii i rozwiązań projektowych, w których drewno i inne materiały organicznego pochodzenia odgrywają główną rolę.