Deski podłogowe lite są najszlachetniejszym materiałem do pokrycia podłogi. Są one stworzone w całości z naturalnego surowca jakim jest drewno. Czy to w formie desek podłogowych, parkietu czy mozaiki parkietowej zawsze zdobią i nadają ekskluzywnego charakteru wnętrzu. Jest to produkt szlachetny, który jak marmur, atłas czy jedwab sam w sobie jest drogim i prestiżowym elementem wystroju domu.

Spis treści:
Pod znakiem DLH
Sposoby konserwacji
Rodzaje podłóg drewnianych
Kolekcja Exotic
Kolekcja Avangard
Kolekcja Bamboo

Deski podłogowe lite spod znaku DLH

Deski podłogowe lite mogą być wykonane z różnych gatunków drewna egzotycznego i krajowego. Są one zrobione z jednego kawałka szlachetnego surowca. DLH posiada najszerszą ofertę podłóg z drewna egzotycznego na rynku polskim. Deski podłogowe lite występują w odmianach: olejowana, lakierowana lub surowa. Pod względem estetycznym wyróżniamy deski podłogowe, mozaikę parkietową i parkiet przemysłowy z lameli. W ofercie drewna egzotycznego znajdziemy takie gatunki jak: Teak, Bambus, Merbau czy Akację Azjatycką. Klienci ceniący klasyczny, naturalny i prestiżowy wygląd drewna najchętniej wybierają produkty z szerokiej palety desek podłogowych litych. W portfolio wyrobów firmy znajduje się również parkiet przemysłowy. Jest to propozycja dla osób odważniejszych, które chcą mieć w całości naturalny produkt, ale podany w nowoczesny sposób. Tak szeroki wybór produktów podłogowych z drewna daje nieograniczone możliwości tworzenia unikalnych i indywidualnych wnętrz.

Naturalny charakter drewna

Drewno stosowane do produkcji desek jest w całości pochodzenia naturalnego. Jest to materiał higroskopijny, co oznacza, że chłonie parę wodną i oddaje ją też do otocznia. Każdy z gatunków drewna ma inny poziom naturalnego stanu równowagi. W wyniku tego niektóre gatunki są odporniejsze, a inne mniej na działanie zmiennej temperatury i poziomu wilgoci w powietrzu. Przyjęte jest, że drewniane deski podłogowe powinny być eksploatowane w pomieszczeniach o wilgotności 40-60%. Ważne zatem by w okresie zimy, kiedy powietrze jest suche, dostarczać do wnętrza domu czy mieszkania trochę wilgotnego powietrza. Desek podłogowych litych nie powinno się stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Drewno jest dobrym izolatorem i będzie ono ograniczać przepuszczanie ciepła z rur, a dodatkowo wysoka temperatura działająca powierzchniowo i stykowo na deskę może powodować jego wysychanie, pękanie i wypaczanie. W naturalnych warunkach drewno aby zachować swoją elastyczność w okresie letnim chłonie i akumuluje odpowiednią ilość wody po to by w okresie zimowym ją oddać do otoczenia. W sztucznych warunkach gospodarowanie wilgocią jest mocno utrudnione.

Sposoby konserwacji powierzchni desek

Deski można nabyć w formie surowej - do samodzielnego zaimpregnowania, jak i w gotowej do kładzenia - w wersji olejowanej lub lakierowanej. Dwie ostatnie wersje są zakonserwowane fabrycznie i na inwestycję przyjeżdżają przygotowane do montażu. Takie rozwiązanie jest wybierane przez inwestorów, którzy cenią czas, ale także pewność fachowego sposobu zabezpieczenia drewna jaką daje producent. Deski w formie surowej wymagają przeprowadzania procesu olejowania lub lakierowania. O tym jaki to będzie sposób zabezpieczenia zazwyczaj decyduje inwestor, który od podłóg oczekuje konkretnego efektu estetycznego i funkcjonalnego. Bardzo istotne jest to, by prace konserwacyjne przebiegały z zachowaniem dbałości o detal i z wykorzystaniem dobrych substancji chemicznych wyprodukowanych przez renomowanych producentów. Szczególnie jest to ważne w przypadku desek podłogowych litych przemysłowych, które kładzie się na ścisk i klei do podłoża. Olejowanie wnika w głąb desek podłogowych konserwując je i natłuszczając. Lakierowanie jest procesem w wyniku, którego tworzy się na desce sztuczną wierzchnią warstwę ochronną. Rozprowadzony równomiernie preparat chemiczny zastyga na powierzchni zabezpieczając ją. Stosując lakier matowy, półmatowy lub błyszczący możemy nadać podłodze dodatkowe walory wizualne.

Deska podłogowa lita a inne podłogi drewniane

W ofercie firmy DLH poza podłogami litymi znajdują się też deski warstwowe. Te drugie można układać na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Jest to z pewnością rozwiązanie dla osób chcących połączyć nowoczesną technologię z naturalnym charakterem drewna. Jednak pod względem prestiżu i elegancji nic nie dorówna deskom podłogowym litym. Kawałek prawdziwego drewna pod stopami to element pierwotnego piękna, które żyje razem z nami. Deski podłogowe lite nawet jak ulegają zarysowaniu mogą być wielokrotnie cyklinowane i odświeżane olejem czy lakierem. Z reguły posiadają grubość aż 8 mm (!) co jest w praktyce dwa razy więcej niż w przypadku desek warstwowych, których tylko wierzchnia warstwa jest wykonana z ok. 4 mm prawdziwego litego drewna, a warstwa dolna ze sklejki sosnowej lub dębowej.

Deska podłogowa lita w salonie

Deska podłogowa z litego drewna dopasowana do Twoich oczekiwań

W ofercie DLH można znaleźć deski podłogowe z litego drewna lakierowane i olejowane gotowe do użycia, jak i surowe przeznaczone do własnoręcznego wykończenia. Są one dostępne w najróżniejszych wymiarach, tak by móc je optymalnie dopasować do wnętrz. Do pomieszczeń małych nie powinno stosować się najdłuższy rozmiarów desek, aby optycznie nie pomniejszać przestrzeni. Analogicznie jest w przypadku dużych salonów, gdzie z kolei powinno unikać się małych rozmiarów. Podobnie jest z gatunkami drewna. Ciemniejsze odmiany należy używać na dużych powierzchniach, a jasne stosować do aranżacji małych pomieszczeń. Oczywiście jest to tylko generalna zasada od której dopuszczalne są odstępstwa wynikające z przemyślanej wizji inwestora lub architekta wnętrz. W ofercie DLH znajdują się aż 3 kolekcje podłóg litych, z których możemy wybrać najodpowiedniejsza propozycję.

Kolekcja Exotic

W ramach kolekcji Exotic znajdziemy drewna takie jak: Teak, Merbau, Akacja Azjatycka. Deski podłogowe są dostępne w dwóch typach wykończenia: surowe i zabezpieczone lakierem utwardzalnym. Na czterech krawędziach posiadają mikrofazę. Standardowa ich grubość to 10 lub 15 mm, a długość mieści się w przedziale 250-1200 mm. Łączone są na pióro-wpust i przyklejane do podłogi za pomocą kleju.

Kolekcja Avangard

Na tą kolekcję składają się deski wykonane z lameli z Dębu, Mebau, Teaku. Standardowa grubość lameli to 14 lub 15 mm, a szerokość od 15 do 25 mm. Długość desek mieści się w przedziale 200 - 300 mm. Łączone są na styk i przytwierdzane do podłoża za pomocą kleju. Kolekcja Avangard występuje w wersji surowej przeznaczonej do zabezpieczenia lakierem lub olejem.

Kolekcja Bamboo

W kolekcji Bamboo deski wykonane są z bambusa prasowanego. Z każdej strony deski posiadają mikrofazę. Podłoga jest fabrycznie wykończona lakierem UV. Drewno dostępne jest w dwóch odcieniach: jasny i carmel. Posiadają grubości 14 mm, długości 900 -1850 mm i szerokość 130-137 mm.