Drewniana podłoga to wyjątkowa ozdoba każdego wnętrza. Moda na drewno trwa od wielu lat i nie zapowiada się, żeby coś miało się zmienić, dlatego wykańczając swoje lokum warto zastanowić się nad zwieńczeniem podłogi właśnie tym surowcem. Na którą jednak podłogę postawić – litą czy warstwową? Obie posiadają wiele zalet zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym oraz pasują do przestrzeni zaaranżowanych w różnorodnych konwencjach.

Spis treści:
Podłoga warstwowa czy podłoga lita?
Podłoga lita
Podłoga warstwowa
Podłogi warstwowe i podłogi lite - rodzaje wykończenia 
Podłogi warstwowe i podłogi lite - wymiary desek DLH
Podłogi warstwowe i podłogi lite - drewno na ogrzewanie podłogowe
Podłoga lita od DLH
Podłoga warstwowa od DLH
Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do kuchni i łazienki? 
Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do salonu?
Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do sypialni?
Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do pokoju dziecięcego? 
Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do przestrzeni publicznej?

Podłoga warstwowa czy podłoga lita?

Podłogi warstwowe i podłogi lite wprowadzają do wnętrza wiele klimatycznego ciepła oraz ponadczasowego uroku. Z drugiej strony podkreślają także szlachetność aranżacji. I choć na rynku mamy ogromny wybór okładzin podłogowych, to właśnie drewniane parkiety niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem zarówno podczas wykańczania wnętrz mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Wybierając jednak tę idealną podłogę, często zadajemy sobie wiele pytań: Czy wybrać podłogę litą czy warstwową? Czym tak naprawdę różnią się one między sobą? W jakich wykończeniach są one dostępne? Czy możemy je stosować na ogrzewanie podłogowe? I który gatunek i kolor desek najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom i wizji projektowej? W niniejszym tekście, postaramy się Wam odpowiedzieć na powyższe pytania, tym samym ułatwiając podjęcie decyzji.

Podłoga lita

Podłoga z desek drewnianychDeski lite, to jak sama nazwa wskazuje deski produkowane z jednego kawałka drewna. Podłogi lite stanowią najbardziej tradycyjne i ponadczasowe wykończenie posadzki. Spowodowane jest to przede wszystkim autentycznym pięknem desek oraz ciepłem, które wprowadzają one do wnętrza. Podłogi lite dedykowane są przede wszystkim tradycyjnym aranżacjom, jednak z powodzeniem znajdują zastosowanie również w nowoczesnych projektach wnętrz, wprowadzając do nich wiele szlachetności oraz wyraz elegancji. Podłogi lite łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Taki montaż zapewnia stabilność i dobrą akustykę, ponieważ eliminuje efekt stukania. W związku z tym świetnie sprawdzą się one w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, jak na przykład salony czy przestrzenie publiczne oraz w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci i zwierzęta. Deski lite możemy stosować także w łazienkach, jednak powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią - warto pamiętać również o tym, że najkorzystniejsza wilgotność powietrza zarówno dla drewna, jak i dla zdrowia człowieka zawiera się w przedziale 45-60%. W ofercie DLH możemy znaleźć deski lite produkowane zarówno z rodzimych gatunków drewna, jak i egzotycznych, które ze względu na dużą zawartość substancji oleistych są bardziej odporne na działanie wody. Podłogę litą można wielokrotnie cyklinować (3-4 razy w ciągu życia parkietu), co przy założeniu, że czynność tą wykonujemy co 10-15 lat, oznacza, że jest ona długowieczna. Podłogi tego typu charakteryzują się ponadto solidnością, trwałością, dobrą izolacją akustyczną i termiczną, możliwością zastosowania wielu wzorów układania oraz bardzo dużymi możliwościami aranżacyjnymi. Ze względu na fakt, że deski lite produkowane są z jednego kawałka drewna, uważa się je za najbardziej szlachetną ze wszystkich podłóg. W ofercie DLH znajdują się podłogi lite w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu dobrane idealnej podłogi do każdej sytuacji projektowej jest niezwykle proste i przyjemne.

Podłoga warstwowa

Coraz większą popularność zyskują podłogi warstwowe. W asortymencie DLH możemy znaleźć zarówno deski o budowie dwuwarstwowej, jak i trójwarstwowej. Wierzchnią warstwę takich desek wytwarza się z docelowego, szlachetnego gatunku Podłoga warstwowa DLHdrewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych (warstwy łączy się przeciwprężnie, dzięki czemu podłoga jest bardziej stabilna i mniej podatna na odkształcenia). Takie rozwiązanie niesie wiele korzyści zarówno pod względem jakości, wytrzymałości, jak i ekologii. Podłogi warstwowe z zamkiem „na klik” łączą naturalność tradycyjnego parkietu z szybkością i łatwością montażu paneli, co stanowi ich kolejny atut. Podłogi warstwowe występują również w wersji łączenia na pióro-wpust. Podłogi warstwowe wykończone fabrycznie można użytkować od razu po ułożeniu na posadzce oraz można je kilkukrotnie (w zależności od grubości warstwy wierzchniej) cyklinować, odświeżając tym sposobem ich wygląd. Ze względu na właściwości oraz bogatą ofertę kolorystyczną i wzorniczą, podłogi dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu naszego domu, mieszkania, a nawet wnętrza przestrzeni publicznej. Jeśli pragniemy nadać naszej aranżacji indywidualnego charakteru, możemy pokusić się o wybór desek w jednolitym odcieniu, wzbogaconych porami, delikatnymi podbarwieniami lub poddanych specjalnym zabiegom, takim jak efekt piły czy szczotkowanie. Deki warstwowe dedykowane są w szczególności stylizacjom utrzymanym w nowoczesnej konwencji. W ofercie DLH możemy znaleźć kilka kolekcji podłóg, w skład których wchodzą produkty o budowie warstwowej. W zależności od naszej wizji projektowej, możemy zdecydować się na ułożenie takiej podłogi w tradycyjny sposób, jak i na wzór jodełki francuskiej lub węgierskiej – czyli klepek przyciętych pod odpowiednim kątem, tworzących na podłodze charakterystyczny, zygzakowaty wzór. Podłogi warstwowe odznaczają się wysoką wytrzymałością i antystatycznością, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla alergików. Ponadto, deski DLH tłumią hałasy oraz regulują mikroklimat w pomieszczeniu. Dzięki większej stabilności deski warstwowe mogą osiągać większe rozmiary niż deski lite bez zwiększonego ryzyka nadmiernej pracy drewna skutkującej powstawaniem odkształceń.  

Podłogi warstwowe i podłogi lite - rodzaje wykończenia 

Podłogi warstwowe oraz podłogi lite dostępne są w rozmaitych wykończeniach. Firma DLH oferuje zarówno deski wykończonePodłoga z drewnianych desek fabrycznie, jak i takie, które możemy wykończyć we własnym zakresie. Najbardziej popularnymi środkami przeznaczonymi do pokrywania podłóg są lakiery oraz oleje. Każda z tych powłok posiada swoje zalety wizualne oraz użytkowe. Jeśli zależy nam na łatwej konserwacji i możliwości renowacji desek nawet po wielu latach ich użytkowania, wybierzemy deski wykończone lakierem. Tutaj powinniśmy pamiętać jednak, że w przypadku desek lakierowanych, nie mamy możliwości przeprowadzenia miejscowej renowacji. Deski znajdujące się w asortymencie DLH, które pokrywa się lakierem, dodatkowo utwardzane są kilka razy promieniami UV – tym sposobem powłoka lakiernicza staje się twardsza i odporniejsza na codzienną eksploatację. Lakierowanie wpływa także znacząco na wygląd parkietu – podłoga wykończona w ten sposób efektownie odbija światło, rozjaśniając tym samym wnętrze. Podłogi olejowane z kolei wymagają konserwacji specjalnymi preparatami i regularnej renowacji, polegającej na uzupełnianiu wypłukiwanej warstwy oleju. Podłogi wykończone w ten sposób możemy jednak bez problemu poddać miejscowej renowacji, co stanowi ich wielki atut. Z tego powodu, parkiet tego typu doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na zarysowania oraz usterki mechaniczne, takich jak restauracje, sklepy czy lokale usługowe. Dodatkowo olejowanie podkreśla naturalne usłojenie drewna i zachowuje jego wyczuwalną w dotyku, pierwotną strukturę. Zarówno deski lakierowane, jak i olejowane są łatwe w utrzymaniu czystości.

Podłogi warstwowe i podłogi lite - wymiary desek DLHWnętrze z podłogą drewnianą

Podłogi warstwowe oraz podłogi lite znajdujące sie w ofercie DLH  możemy zakupić w różnych wymiarach, dzięki czemu bez problemu możemy dobrać idealną podłogę zarówno do wnętrz utrzymanych w rozmaitych konwencjach, jak i do pomieszczeń o każdym metrażu. Dzięki tak dużej ofercie szerokości oraz długości desek, możemy pozwolić sobie także na kreowanie pewnych efektów optycznych w naszych wnętrzach. Na przykład układając podłogę we wzór drabinki naprzemiennie z jasnych i ciemnych elementów możemy skrócić optycznie zbyt długie wnętrze, natomiast, żeby optycznie skrócić, a zarazem poszerzyć długie i wąskie pomieszczenie, warto ułożyć w poprzek wnętrza szerokie deski. Układając długie deski „w cegiełkę” możemy natomiast wizualnie wydłużyć aranżowaną przestrzeń.  Jeśli nie chcemy zmieniać proporcji wnętrza, a tylko je optycznie powiększyć, idealnym rozwiązaniem będzie ułożenie podłogi w kwadraty. Wzór jodełki czy kostki dedykowany jest zaś dużym przestrzeniom.

Podłogi warstwowe i podłogi lite - drewno na ogrzewanie podłogowe

Zarówno podłogi warstwowe, jak i podłogi lite nadają się na ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe to ostatnio bardzo popularny wśród właścicieli domów system ogrzewania. Główną różnicą między materiałami podłogowymi i ich przydatnością do stosowania w tym systemie jest przewodność cieplna materiału, co oznacza, jak szybko i skutecznie generowane ciepło przenosi się na powierzchnię podłogi. W ofercie DLH można znaleźć wybrane modele podłóg rekomendowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Są to głównie deski o budowie warstwowej. Należy jednak pamiętać o tym, że maksymalna temperatura, do której możemy nagrzać parkiet to 28 stopni C. Deski drewniane mogą być zatem montowane tylko na nisko-temperaturowych systemach ogrzewania podłogowego. Podczas przygotowań oraz samego montażu należy ściśle stosować się do wytycznych z instrukcji producenta.

Podłoga lita od DLH

Podłoga drewniana we wnętrzuW asortymencie DLH możemy znaleźć kilka kolekcji podłóg litych. Zwolennikom tradycyjnych desek produkowanych z jednego kawałka drewna do gustu przypadną produkty z kolekcji Palace, cechującej się pałacowym szykiem, Exotic, w skład której wchodzą deski lite z takich gatunków drewna, jak mebaru, teak i akacja oraz Bamboo produkowane z drewna bambusowego (produkty wytwarzane z bambusa dostępne są także pod postacią podłóg warstwowych) oraz deski wytwarzane z drewna dębowego. Produkty dostępne są zarówno w wersji surowej, jak i w wykończeniu lakierem i olejem. Podłogi z kolekcji Palace wyróżniają się charakterystycznymi, misternymi wzorami tworzącymi na podłodze geometryczne lub florystyczne motywy. Szczególnie dobrze taka podłoga sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w duchu klasyki oraz w takich, którym chcemy nadać majestatu. Deski wchodzące w skład linii Exotic DLH wykonane z takich gatunków, jak merbau, teak i akacja odznaczają się głęboką, nasyconą kolorystyką, dlatego doskonale sprawdzą się w energicznych przestrzeniach. Podłogi w takich tonacjach będą kreować w naszych wnętrzach bardzo przyjemną atmosferę. Ze względu na dużą wytrzymałość drewna egzotycznego, możemy wybrać podłogi te do wykończenia nawet najbardziej eksploatowanych przestrzeni. Podłogi Bamboo odznaczają się natomiast ciekawym rysunkiem odzwierciedlającym budowę naturalnych pędów bambusa. Dostępne są one w dwóch wariantach – w jasnym, naturalnym oraz w karmelowym odcieniu.

Podłoga warstwowa od DLH

Jodełka francuska DLHWśród produktów oferowanych przez DLH możemy znaleźć kilka kolekcji podłóg o budowie warstwowej: Deco Line wytwarzane z drewna dębowego z warmińsko-mazurskich lasów, Antique o unikalnym wykończeniu, kolorze i strukturze oraz Bamboo o nieco egzotycznym wyrazie. Podłogi linii Deco Line posiadają budowę dwuwarstwową. Dostępne są one w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej – w bielach, beżach, szarościach oraz głębokich brązach. Możemy je ułożyć tradycyjnie lub we wzór jodełki. Produkty linii Deco Line dedykowane są w szczególności wnętrzom zaaranżowanym w duchu nowoczesności. Część produktów wchodzących w skład kolekcji Antique posiada budowę dwuwarstwową, natomiast część trójwarstwową. Ze względu na intrygujący rysunek oraz efektowną kolorystykę, deski tej linii świetnie sprawdzą się w przestrzeniach urządzonych w rustykalnym klimacie. Podłogi Bamboo składają się natomiast z trzech warstw oraz dostępne są w kilku wybarwieniach. Nie posiadają one sęków, a jedynie wzdłużne pasma, dlatego ich rysunek jest delikatny i jednolity.  

Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do kuchni i łazienki? 

Coraz częściej w kuchniach i łazienkach gości drewno. Surowiec ten wprowadza do aranżacji wiele naturalności i niczym nieskażonego piękna. Kuchnie i łazienki należą jednak do pomieszczeń, w których mamy kontakt z wodą. Dlatego wybierając do tego typu wnętrz podłogi drewniane, powinniśmy przeanalizować ich właściwości. Deski pochodzenia egzotycznego cechują się znacznie wyższą odpornością na wilgoć niż gatunki rodzimego pochodzenia, więc to one lepiej sprawdzą się w kuchniach i łazienkach. W tym wypadku warto zwrócić również uwagę na stabilność desek, dlatego do zwieńczenia tego typu pomieszczeń lepiej wybrać deski warstwowe czyli na przykład te pochodzące z kolekcji Deco Line i Antique od DLH.

Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do salonu?

Podłoga w jodełke francuską Salon należy do najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w naszym domu czy też mieszkaniu. W związku z tym do jego wykończenia powinniśmy wybrać deski cechujące się wysoką wytrzymałością, odpornością na codzienne użytkowanie oraz łatwością pielęgnacji. Zarówno deski lite, jak i warstwowe oferowane przez DLH spełniają te wymagania, dlatego w tym wypadku mamy bardzo duże pole do popisu pod względem aranżacyjnym. Jeśli chodzi o wybór idealnej podłogi do salonu, możemy więc skupić się bardziej na kwestii związanej z wyglądem parkietu, niż analizowaniu właściwości podłóg oferowanych przez DLH. Amatorom nowoczesnych projektów wnętrz z pewnością przypadną do gustu podłogi linii Deco Line, zwolennikom stylizacji z duszą podłogi pochodzące z kolekcji  Antique, pasjonatom klasycznych rozwiązań Palace, miłośnikom wnętrz opartych na głębokich kolorach Exotic, natomiast osobom preferującym nietuzinkowe rozwiązania Bamboo. Niezależnie od tego, która z podłóg od DLH bardziej nam się podoba, możemy mieć pewność, że każda doda naszemu salonowi wspaniałego wyglądu, stanowiąc w nim mocny punkt aranżacyjny.

Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, które powinno nam sprzyjać w wyciszeniu się oraz zregenerowaniu po całym dniu. Podłoga w sypialni nie jest narażona na intensywną eksploatację, jednak co ważne, powinna być utrzymana w jasnych kolorach, by nie rozpraszać naszej uwagi. W sypialniach świetnie sprawdzą się zatem podłogi warstwowe od DLH pochodzące z kolekcji Deco Line oraz Antique utrzymane w jasnych wybarwieniach i wyróżniające się delikatnym rysunkiem. 

Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do pokoju dziecięcego? 

Dzieci znane są z tego, że posiadają miliony pomysłów na minutę. Dlatego tak ważne okazuje się wykończenie podłogi w ich pokojach materiałami odpornymi na różnego typu uszkodzenia. Co więcej, okładzina podłogowa w takich wnętrzach powinna być na tyle uniwersalna, aby zawsze pasowała do stylizacji dorastających pociech. Drewno doskonale potrafi sprostać temu zadaniu. Pokoje najmłodszych domowników możemy zwieńczyć podłogami litymi lub warstwowymi utrzymanymi w jasnych, ciepłych kolorach – dzięki temu będą one stanowiły naturalne tło pokoju dziecka w każdym wieku.

Podłoga warstwowa i podłoga lita - która do przestrzeni publicznej?

Podłoga drewniana w jodełke DLHPrzestrzenie publiczne to miejsca, które każdego dnia odwiedza mnóstwo ludzi, dlatego niewątpliwie narażone są one na intensywną eksploatację. Wbrew pozorom, drewniane podłogi mogą być z powodzeniem stosowane w takich miejscach - dzięki wysokiej twardości, oporności na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwości pielęgnacji. Przestrzeniom publicznym dedykujemy w szczególności podłogi lite przemysłowe z kolekcji Avangard, które dzięki swej budowie są bardzo wytrzymałe, stabilne i mogą być wielokrotnie cyklinowane. Ze względu na łatwość i szybkość renowacji, do wykończenia podłóg drewnianych w przestrzeniach użyteczności publicznej  zaleca się stosowanie wariantów olejowych.

Niezależnie od tego, na które podłogi od DLH postawicie – lite czy warstwowe, z całą pewnością podejmiecie słuszną decyzję. Zanim jednak dokonacie ostatecznego wyboru, zapoznajcie się z walorami wizualnymi oraz użytkowymi obu rozwiązań, tak by jak najlepiej dopasować podłogę do Waszych potrzeb i  danej sytuacji projektowej.