Podłoga w kuchni, jak i w każdym innym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania, to inwestycja na wiele lat. Poza tym to bardzo ważny element wystroju wnętrza. To właśnie z tych powodów tak ważny okazuje się jej staranny wybór. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wyłożenie jej drewnem. Do wyboru są produkty w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu stworzenie kuchni marzeń jest niezwykle proste i przyjemne.

Spis treści

Jaką wybrać?
Lita czy warstwowa?
Drewno rodzime czy egzotyczne?
Na jaki kolor się zdecydować?

Jaką podłogę do kuchni wybrać?

Podłoga w kuchni może być wykonana z wielu materiałów, a wśród z nich z drewna. Do wyboru są podłogi lite i warstwowe produkowane z rodzimych lub egzotycznych gatunków drewna, które dzięki odpowiedniej impregnacji mogą być wykorzystywane także w tego typu przestrzeniach. Wybierając drewnianą podłogę do kuchni, warto poznać zalety i wady dostępnych rozwiązań.

Lita czy warstwowa?

Deska lita produkowana jest w całości z jednego kawałka drewna. Produkty DLH tego typu łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Taki montaż zapewnia im stabilność i dobrą akustykę, ponieważ eliminuje efekt stukania. W związku z tym deski lite świetnie sprawdzą w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, czyli na przykład na podłodze w kuchni. Nie można w tym przypadku zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed wilgocią. Podłogę litą można wielokrotnie cyklinować (3-4 razy w ciągu życia parkietu), co przy założeniu, że czynność tą wykonujemy co 10-15 lat, oznacza, że posłuży nam ona naprawdę wiele lat, oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Na rynku dostępne są także podłogi warstwowe. DLH oferuje na przykład deski o dwuwarstwowej i trójwarstwowej budowie. Wierzchnią warstwę takich produktów wytwarza się z docelowego, szlachetnego gatunku drewna - w przypadku DLH dębiny - natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Warstwy łączy się przeciwprężnie, dzięki czemu podłoga jest bardziej stabilna i mniej podatna na odkształcenia. Produkty tego typu można stosować na ogrzewaniu podłogowym oraz można je kilkukrotnie (w zależności od grubości warstwy wierzchniej) cyklinować, odświeżając tym sposobem ich wygląd. W DLH w zależności od kolekcji podłogi warstwowe dostępne są z zamkiem „na klik”, który łączy naturalność tradycyjnego parkietu z szybkością i łatwością montażu paneli lub w wersji łączenia na pióro-wpust. Oba rodzaje produktów sprawdzą się jako materiał na podłogę w kuchni.

Drewno rodzime czy egzotyczne?

Wśród gatunków drewna rodzimego największą popularnością cieszy się dębina, która jest bardzo twarda. W związku z tym produkowane z niej deski są odporne na codzienne użytkowanie, a w tym na ścieranie, zarysowania czy uszkodzenia. Aby jednak zyskały dodatkową ochronę na wodę należy je odpowiednio zaimpregnować olejem lub lakierem. W ofercie DLH tego typu produkty można zakupić fabrycznie wykończone specjalnie przeznaczonymi do tego typu preparatami. DLH oferuje zarówno deski lite, jak i warstwowe produkowane z rodzimej dębiny. W kuchniach szczególnie dobrze sprawdzą się jednak podłogi produkowane z drewna egzotycznego, które dzięki dużej zawartości substancji oleistych są po prostu odporniejsze na działanie wody, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Na przykład w ofercie DLH są dostępne deski lite produkowane z drewna teakowego, merbau czy akacji azjatyckiej.

drewniana podłoga w kuchni

Różne kolory podłogi do kuchni: szara, biała, jasna, czarna a może biało-czarna. Jakie możliwości aranżacyjne stwarza łączenie podłogi w kuchni i przedpokoju oraz salonie?

Podłoga w kuchni powinna pasować kolorystycznie do wystroju wnętrza, a także komponować się z pozostałymi pomieszczeniami. Dobrym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest przez to wykładanie podłogi w całym domu lub mieszkaniu jednym materiałem. Wybierając kolor, należy pamiętać, że podłoga w kuchni powinna być na tyle uniwersalna i ponadczasowa, aby wraz ze zmianą mebli czy dodatków wciąż dobrze się prezentowała oraz mimo upływu lat wciąż zachwycała swoim nieskazitelnym pięknem.

Podłoga w kuchni i przedpokoju

Jak już zostało wcześniej wspomniane, coraz częściej na całej powierzchni domu lub mieszkania podłogę wykłada się jednym materiałem. Tym sposobem można optycznie powiększyć przestrzeń i stworzyć spójną aranżację. Bardzo ciekawy efekt wizualny można osiągnąć, kiedy po przekroczeniu progu już z poziomu przedpokoju widzimy, że podłoga w innych pomieszczeniach, także w kuchni, została wyłożona tym samym materiałem. Tego typu spójność stylistyczna nadaje wnętrzom bardzo harmonijnego wyrazu.

Podłoga w kuchni połączonej z salonem

Niektórzy inwestorzy nie są przychylni zastosowaniu tego samego materiału na podłodze we wszystkich pomieszczeniach, jednak w przypadku kiedy kuchnia jest połączona z salonem, warto rozważyć wyłożenie podłogi tym samym materiałem chociaż na tej przestrzeni, szczególnie, jeśli chcemy, aby kuchnia i salon tworzyły jedną całość. To bardzo często spotykane rozwiązanie, dzięki któremu można stworzyć modną i stylową przestrzeń dzienną.

Biała podłoga w kuchni

Mogłoby się wydawać, że biała podłoga nie sprawdzi się w kuchni, jednak dzięki wykończeniu jej odpowiednim impregnatem, można ją ochronić przed zaplamieniami czy innymi zabrudzeniami. Przykładem takiego rozwiązania jest podłoga Alaska z oferty DLH, która dzięki kilkukrotnemu pokryciu lakierem z wykorzystaniem technologii UV spełnia wysokie kryteria jakości. Bardzo ważny jest fakt, że warstwa lakieru nie tworzy sztucznego efektu na deskach, ponieważ spod niej wybija się naturalna struktura dębiny. Tym sposobem taka podłoga jest zarówno praktyczna, jak i piękna.

Jasna podłoga w kuchni

Jasna podłoga w kuchni to nie tylko biel. Można zdecydować się także na deski pokryte transparentnymi lub delikatnie barwiącymi olejami czy lakierami. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć w ofercie DLH w kolekcjach Deco Line i Antique. Osobom preferującym jasne podłogi w kuchni, które zachwycają swoją naturalnością, z pewnością spodobają się takie deski, jak: Honey, Wanilia, Champagne, Riesling, Proseco, Rivaner czy Sanssouci.

Szara podłoga w kuchni

Obecnie bardzo popularna we wnętrzach jest szarość. DLH oferuje podłogi w jej kilku odcieniach. Wśród nich można wymienić deski: White Pearl, Grey Pearl i Grey Eagle. Pierwsza i druga propozycja swoim wybarwieniem przypomina kolorystykę pereł, natomiast trzecia – upierzenie dostojnego orła szarego. Szare wykończenie podłogi w kuchni  wyjątkowo dobrze komponuje się w kuchniach z białymi meblami.

Czarna podłoga w kuchni

Czarna podłoga to raczej rozwiązanie dla odważnych osób, które lubią mocniejsze akcenty kolorystyczne we wnętrzu. Szczególnie dobrze zaprezentuje się ona na jaśniejszym tle w postaci ścian, mebli i innych elementów wyposażenia. Tym sposobem nie przytłoczymy pomieszczenia, a wprost przeciwnie – podniesiemy jego walory wizualne. Wśród propozycji od DLH w czarnej kolorystyce warto wymienić deski Dark.

Biało-czarna podłoga w kuchni

Nie możesz się zdecydować na podłogę w kuchni w jednym kolorze? Może w takim razie spodoba Ci się pomysł na zestawienie białych i czarnych desek ułożonych na przykład we wzór jodełki francuskiej, węgierskiej lub tradycyjnej. 

Sposób układania podłogi we wzór jodełki jest obecnie znów bardzo modny, a do tego prezentuje się na podłodze w kuchni bardzo stylowo. Można go zastosować zarówno w nowoczesnych, jaki tradycyjnych wnętrzach. Taka podłoga każdemu wnętrzu nada klasy i elegancji.

Drewno daje wręcz nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o idealne deski do kuchennego wnętrza. Można wybierać spośród rodzimych i egzotycznych gatunków drewna, a także przebierać w rozmaitych kolorach desek, idealnie dopasowując ich wygląd do danej sytuacji projektowej. Pamiętaj, że stosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych i odpowiednia konserwacja pozwoli Ci dłużej cieszyć nienaganną powierzchnią w Twojej kuchni. Z myślą o swoim komforcie postaw na podłogę w kuchni wykonaną z materiałów dostępnych w sklepie DLH!