Blat merbau to egzotyka w najlepszym wydaniu. Piękna kolorystyka ze złotymi pasmami i doskonałe właściwości użytkowe to najważniejsze zalety tego typu produktów. Blat merbau dedykowany jest zarówno wnętrzom mieszkalnym, jak i obiektom użytku publicznego. W obu przypadkach wprowadza do aranżowanej przestrzeni klasę, a także bardzo intrygujący, egzotyczny charakter.

Spis treści:
Kilka słów o pochodzeniu merbau
Kolorystyka drewna
Właściwości drewna
Namiastka egzotyki we wnętrzu
Wnętrza mieszkalne
Obiekty użytku publicznego
Oferta DLH

Blat merbau – kilka słów o pochodzeniu drewna

Drewno merbau występuje w wilgotnym klimacie równikowym Azji południowo-wschodniej i Australazji. Merbau to jedne z najbardziej poszukiwanych i cenionych drzew egzotycznych na całym świecie, a to wszystko za sprawą jego pięknej kolorystyki i doskonałych właściwości użytkowych. Gatunek ten należy do rodziny bobowatych, a drzewa dorastają nawet do 40-45 m wysokości. W Polsce drewno merbau stosuje się do produkcji blatów, podłóg, schodów, a także w meblarstwie oraz w stolarstwie artystycznym. W niniejszym artykule skupimy się jednak wyłącznie na wykorzystaniu tej odmiany do produkcji blatów.

Kolorystyka drewna

Merbau to gatunek drewna egzotycznego o bardzo zróżnicowanej kolorystyce, co stanowi jego wielki atut. Świeże drewno posiada żółtawy odcień wpadający w pomarańcz i brąz, a potem ciemnieje – paleta dojrzałego drewna waha się od czerwonawo-brązowego koloru do głębokiego brązu. Cechą wyróżniającą merbau są złote pasma, które nadają drewnu ciekawy efekt wizualny, poprzez który wygląda ono jakby zostało oprószone złotem. Merbau posiada niezbyt widoczną, aczkolwiek dekoracyjną strukturę oraz jednolitą kolorystykę. Dzięki tak wyjątkowemu wyglądowi doskonale pasuje zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i użytku publicznego.

Właściwości drewna

Dzięki wzrastaniu w trudnych warunkach atmosferycznych, merbau jest wyjątkowo odporne na  ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie środków chemicznych i kwasów spożywczych. Odmiana ta wykazuje też bardzo dużą odporność na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To właśnie z tego powodu, drewno to doskonale nadaje się na blaty, które zaś z powodzeniem można stosować nawet w najbardziej wymagających miejscach, takich jak kuchnie czy łazienki.

Talerz z przekąskami na blacie z drewna merbau

Blat merbau – namiastka egzotyki nie tylko w kuchni

Merbau ze względu na fakt, że jest jednym z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, mocniejszym nawet niż dąb, wykorzystywany jest do produkcji między innymi blatów kuchennych. Produkty tego typu są bardzo trwałe i stabilne wymiarowo, dlatego doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie powierzchnia robocza może być narażona na duże obciążenie i wilgoć – zarówno, jeśli chodzi o wnętrza mieszkalne, jak i obiekty użytku publicznego.

Wnętrza mieszkalne

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, którego każdego dnia narażone są na wilgoć, działanie pary wodnej, a także wysokich temperatur. Powierzchnia robocza w tego typu wnętrzach bywa narażona też na duże obciążenia, dlatego należy wykonać ją z materiałów najwyższej jakości, które nie są podatne na działanie wszystkich wyżej wspomnianych czynników. Doskonałym wyborem okazują się zatem blaty produkowane z drewna egzotycznego merbau, które są wyjątkowo odporne na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki dużej zawartości w ich składzie olejków oraz substancji garbnikowych są one także bardziej odporne na działanie wody od krajowych gatunków drewna. W związku z tym doskonale nadają się do wykorzystania w kuchniach i łazienkach. Warto wspomnieć także o tym, że ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do wykonywania blatów w tego typu wnętrzach. Powierzchnie robocze produkowane z tej odmiany można wykorzystać też do wykonania blatów stołowych czy blatów biurek, co oznacza, że mogą one pojawiać się na przykład w salonach, jadalniach czy domowych biurach. W każdym przypadku będą prezentowały się równie pięknie i stylowo, dodając aranżowanej przestrzeni klasy, a jednocześnie wprowadzając do niej intrygujący, egzotyczny charakter. Głęboka kolorystyka blatów merbau doskonale skomponuje się z nowoczesnym wystrojem wnętrza bazującym na jasnych, stonowanych odcieniach, ale także w przestrzeniach utrzymanych w nieco bardziej tradycyjnym wydaniu w towarzystwie innych ciepłych odcieni oraz klasycznych mebli i dodatków.

Obiekty użytku publicznego

Drewno merbau dzięki temu, że posiada w swoim składzie dużą zawartość soli mineralnych, mieni się w słońcu złocistym połyskiem. Tym sposobem blaty produkowane z tej odmiany prezentują się bardzo reprezentacyjnie, nadając prestiżowego wyrazu każdej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się one zarówno w stylowych biurach i hotelach, jak i restauracjach, kawiarniach, barach czy ekskluzywnych sklepach, zdecydowanie podnosząc walory estetyczne aranżowanych wnętrz. Wykorzystać można je na przykład do stworzenia blatów biurkowych, stołowych czy lad. Ale oprócz wspaniałego wyglądu, duże znacznie odegrają tutaj także opisane wyżej właściwości drewna merbau, dzięki którym wyprodukowane z niego powierzchnie robocze są wysoce odporne na intensywne użytkowanie, a jak powszechnie wiadomo, obiekty użytku publicznego każdego dnia odwiedza wiele osób, a materiały wykorzystane do wykończenia przestrzeni są narażone na wzmożone użytkowanie i szybkie niszczenie. Blaty merbau to rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknem i jakością wykorzystanych materiałów znacznie dłużej, a przy tym cenią sobie wygląd i unikalność zastosowanych produktów. Drewno merbau, które wygląda jakby zostało oprószone złotem, to bardzo dobry wybór dla osób, które dążą do stworzenia przestrzeni jedynej w swoim rodzaju.

Blat merbau od DLH

W ofercie DLH do wyboru są blaty merbau w dwóch opcjach – jako blaty lite i avangard, a także w kilku wymiarach, co daje klientom bardzo dużą swobodę podczas urządzania wnętrz i wybierania odpowiednich materiałów wykończeniowych. Lite blaty z merbau od DLH wykonane są z jednolitych lameli nie łączonych na długości. Blaty avangard natomiast powstają z listew łączonych na długości  w technologii mikro-wczepów. Dostępne wymiary blatów to 30x620x2420/3020 dla litych i 30/40x620x2420/2820/3020 dla avangard. Aby na dłużej zachować nienaganny wygląd i właściwości użytkowe drewna, blaty merbau należy odpowiednio zaimpregnować. Można do tego wykorzystać olej lub lakier – w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy finalnie otrzymać. Warto okresowo stosować także specjalne środki pielęgnacyjne.

Blaty merbau to egzotyka w najlepszym wydaniu, ponieważ produkty tego typu łączą w sobie wszystko to, czego poszukują dzisiejsi klienci – wyjątkowy wygląd, na który składa się piękna kolorystyka wzbogacona w złote pasma oraz najwyższa jakość i doskonałe właściwości użytkowe. Takie produkty do każdego wnętrza wprowadzą klasę, a także bardzo intrygujący, egzotyczny charakter – w końcu egzotyczne pochodzenie drewna merbau do tego zobowiązuje. Niezależnie od tego, czy urządzasz wnętrze mieszkalne czy obiekt użytku publicznego, rozważ zatem wykonanie blatu z tego wspaniałego egzotycznego gatunku drewna.