Listwy przypodłogowe, zwane także cokołami lub listwami dekoracyjnymi, są nieodzownymi punktami tak naprawdę każdej aranżacji wnętrza, ponieważ bez nich nie można mówić o skończonym temacie wykańczania pomieszczenia i układania drewnianej podłogi. Dopracowane i wykonane z wysokiej jakości materiału, podkreślą styl i charakter desek.

Spis treści
Cokoły – obecność obowiązkowa
Lakierowane na biało od DLH
Rodzaje i wymiary
Cokoły z drewna od DLH
Zalety i ceny

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? DLH proponuje lakierowane na biało!

Listwy przypodłogowe powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania lub domu, bez względu na to z jakich desek jest ułożona podłoga. Nieważne czy deski zostały wyprodukowane z drewna dębowego, czy też gatunku egzotycznego pochodzenia, ich obecność we wnętrzu jest po prostu obowiązkowa. To one tak naprawdę stanowią przysłowiową „kropkę nad i” we wnętrzu oraz zwieńczają projekt, a przede wszystkim wygląd drewnianej podłogi. Ze względu na dostępność tego typu produktów w szerokiej palecie kolorystycznej, wzorniczej i wymiarowej, wybór idealnych cokołów do danego pomieszczenia nie powinien stanowić żadnego problemu. DLH oferuje na przykład dwa warianty tego typu produktów.

Lakierowane na biało od DLH

DLH oferuje listwy przypodłogowe produkowane z drewna egzotycznego, które są lakierowane na biało czterostronnie. Wykańczane są one fabrycznie białym akrylem, jednak bez problemu można malować je także na każdy inny dowolny kolor, idealnie dopasowując je do stylu, charakteru i kolorystyki każdego pomieszczenia. Można więc dopasować ich odcień idealnie do podłogi drewnianej, drzwi czy choćby koloru ścian. Bardzo modne jest jednak obecnie pozostawienie we wnętrzu białych cokołów. Takie produkty pasują do każdej stylizacji, bez względu na to, jakie deski, drzwi czy kolorystyka się w niej znajdują. Nadają one przestrzeni bardzo nowoczesnego, a zarazem lekkiego i eleganckiego w swej prostocie wyrazu. Ogólna zasada mówi, żeby unikać zbyt ostrego kontrastu pomiędzy podłogą drewnianą, a listwami przypodłogowymi, aby wizualnie nie zacieśniać pomieszczeń, dlatego do ciemnych podłóg należy dobierać niskie kształtne profile. Wyższe cokoły idealnie pasują natomiast do podłóg z jasnego drewna. Białe listwy przypodłogowe idealnie pasują zarówno do ciemnych, jak i jasnych desek.

Rodzaje i wymiary cokołów lakierowanych na biało od DLH

W asortymencie DLH można znaleźć 9 propozycji cokołów lakierowanych na biało. Różnią się one pomiędzy sobą rodzajami profili oraz wymiarami. Wśród nich znajdują się następujące produkty:

  • - Listwa podłogowa Lapis 60 – 15x60x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Lapis 80 – 15x80 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Agat  68 – 15x68 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Agat  91 – 15x91 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Agat 120 – 15x120 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Topaz 120 – 15x120 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Opal 100 – 15x100 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Opal 120 – 15x120 x2400/2250 mm,
  • - Listwa podłogowa Ćwierćwałek 15x15 x2400/2250 mm.

 

Białe cokoły posiadają uniwersalne zastosowanie, jednak niektóre produkty bardziej pasują do konkretnych konwencji stylistycznych. Na przykład listwy przypodłogowe wykończone dekoracyjną fazą lepiej odnajdą się we wnętrzach, którym przyświeca klasyczna wizja projektowa. Proste profile z kolei bardziej pasują do wnętrz nowoczesnych, bazujących na stwierdzeniu „mniej znaczy więcej”.

Podłoga z listwami przypodłogowymi

Drewniane listwy przypodłogowe od DLH. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, kiedy warto sięgnąć po te szerokie

W asortymencie DLH znajdują się także listwy przypodłogowe produkowane z drewna merbau. Posiadają one piękną, typową dla tego egzotycznego gatunku drewna, kolorystykę obejmującą rozmaite odcienie brązu ze złotymi refleksami. Do wyboru są listwy surowe lub fabrycznie lakierowane. Tego typu listwy przypodłogowe cechują się doskonałą jakością i wysokimi parametrami technicznymi. Przewyższają one znacznie powszechnie stosowane listwy z płyt MDF pod względem odporności na zmiany wilgotności i paczenie. Tego typu produkty najlepiej sprawdzą się jako wykończenie podłogi wyłożonej deskami merbau, które nabyć można na przykład w DLH. DLH posiada w asortymencie aż 8 propozycji desek litych wytwarzanych z tego gatunku drewna, które podobnie, jak cokoły są dostępne w wersji surowej lub fabrycznie lakierowanej. Łącząc deski z listwami przypodłogowymi produkowanymi z drewna merbau można uzyskać bardzo spójny i harmonijny efekt stylizacyjny we wnętrzu.

Listwy przypodłogowe od DLH produkowane z drewna merbau cechują się prostym designem. Ich górny profil posiada jedynie zaokrąglenie, które nadaje cokołom delikatności. Produkty dostępne są w wymiarze 15x80 mm.

Szerokie modele

Przy wyborze cokołów należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy ich grubość jest wystarczająca do zakrycia szczeliny dylatacyjnej. Najlepiej przed zakupem tego typu produktów zmierzyć jej wymiar w najszerszym miejscu. Szerokie listwy przypodłogowe bardzo dobrze sprawdzą się także wtedy, gdy chcesz zakryć różnego typu kable i przewody – zwłaszcza, gdy posiadasz ich całkiem sporo. Tym sposobem unikniesz bałaganu i ryzyka potknięcia się.

Zalety i ceny listw przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe stanowią bardzo ważny punkt każdej aranżacji wnętrza. Jeśli posiadasz już preferencje stylistyczne dotyczące wyglądu wnętrza oraz cokołów, warto dowiedzieć się także jakie zalety pod względem użytkowym posiadają tego typu produkty, ile kosztują oraz w jakich przypadkach lepiej zdecydować się na szerokie listwy przypodłogowe.

Zalety użytkowe

Cokoły przede wszystkim maskują szczelinę dylatacyjną, czyli szczelinę, która powstaje między ścianą a podłogą – jest to przerwa od kilku milimetrów do średnio 2 cm. Jest ona potrzebna, aby pracujący materiał zastosowany na podłodze oraz skurcze konstrukcyjne stropu miały możliwość małych ruchów. Grubość listwy przypodłogowej musi być na tyle wystarczająca, aby zakryć tę szczelinę. Tego typu produkty chronią także ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Stosując listwy przypodłogowe możemy być pewni, że sprzątając pomieszczenie nie ubrudzimy i nie uszkodzimy ściany na przykład odkurzaczem albo mopem. Zadaniem cokołów jest również osłonięcie kabli i przewodów, a także uniknięcie zastosowania różnego rodzaju przedłużaczy. Takie rozwiązanie przekłada się na wygodę i estetykę wnętrza, ponieważ wszystko co powinno być ukryte, zostaje ukryte. Listwy przypodłogowe DLH są gotowe do montażu bez dodatkowego zabezpieczania powierzchni. Montuje się je do ścian, a nie do podłogi. Tym sposobem unika się odkształcania warstwy posadzkowej.

Cena cokołów

Ceny cokołów są bardzo zróżnicowane. Jeśli chodzi o produkty dostępne w asortymencie DLH, to ceny cokołów lakierowanych na biało obejmują przedział 11-50 złotych za sztukę. Tak duży wybór produktów na różnych poziomach cenowych umożliwia każdemu klientowi dobór produktów w przystępnej cenie. Listwy przypodłogowe z drewna merbau natomiast to koszt rzędu około 43 złotych za sztukę listwy surowej lub około 48 złotych za sztukę listwy fabrycznie lakierowanej.

O listwach przypodłogowych często zapominamy – skupiamy swoją uwagę główne na wyborze idealnych desek. Nieuwzględnione w kosztorysie cokoły często powodują, że inwestorzy szukając oszczędności decydują się na najtańsze rozwiązanie. To jednak bardzo duży błąd, ponieważ to właśnie listwy przypodłogowe stanowią wykończenie nie tylko podłogi, ale i całego wnętrza, a także to od nich zależy efekt końcowy całej stylizacji. Wybór cokołów powinien zostać połączony z wyborem desek podłogowych. Wtedy zyskamy pewność, że wszystko będzie ze sobą dobrze się komponowało, a nas nie zaskoczą dodatkowe wydatki.