Podstawa zatapiana PS 120 U kotwa do betonu ocynkowana kształt U

30.61 PLN
SKU: 260211000057
Ocena:

Dostępność: Dostępny

30,61 zł /szt
Suma : 30,61 zł
Dane techniczne:
Materiał:Stal S235 + ocynk ogniowy
Szerokość Słupa:120 mm
CMS tab
Opis produktu

Podstawa zatapiana/ kotwa do betonu.

Kotwy do zabetonowania występujące w dwóch wersjach:

Kotwa typu U oraz kotwa typu H

Większą popularnością cieszą się kotwy typu U. Kotwy te, dają większe możliwości montażu. Ze względu na metalowy żebrowany pręt można je nie tylko zalać w betonie, ale również zamontować na gotowej wylewce. Aby prawidłowo dokonać montażu wystarczy wywiercić otwór i zamocować wspornik przy pomocy tzw. kotwy chemicznej. Jest to duże ułatwienie w sytuacji gdy drewnianą konstrukcję chcemy postawić w miejscu, gdzie podłoże jest już utwardzone.

Kotwy typu U do zabetonowania są dostępne w kilku wariantach. Przy lekkich konstrukcjach i niskich płotach w miejscach osłoniętych od wiatru idealnie sprawdzą się standardowe kotwy U z prętem zbrojeniowych. W przypadku niestandardowych wymiarach materiału polecamy kotwy U regulowane do słupów w dowolnym wymiarze z zakresu od 0 do 160mm i kotwy U regulowane do belek okrągłych o średnicy od 80 do 140mm. 

Wsporników tego rodzaju używa się najczęściej przy montażu niskich płotów i pergoli oraz przy budowie drewutni i altan.

Zastosowanie:

  • Ułatwia montaż elementów drewnianych z betonem
  • zapewnia odpowiednią dylatację drewna od podłoża
  • pozwala stosować belki o niestandardowych wymiarach przekroju do 200 mm
  • Materiał - Podstawy wykonane zostały z blachy stalowej ocynkowanej galwanicznie.

 

Powłoka cynku galwanicznego o grubości 12 μm. Wyroby pokryte taką powłoką przeznaczone są do użytkowania w pomieszczeniach suchych z możliwością okresowego narażenia na wilgoć (druga klasa użytkowania wg PN-EN 1995-1-1:2010).

Montaż poprzez zabetonowanie

Po rozmierzeniu i wytyczeniu w przestrzeni miejsca położenia całej konstrukcji, przystępujemy do osadzania pojedynczych słupów w gruncie.

1. Kopiemy dół na głębokość min. 20cm.

2. Wkładamy kotwę w dół i zalewamy przygotowanym wcześniej betonem. Należy zwrócić uwagę, aby kotwa była zalana nie wyżej niż płaskownik kotwy. Przy kotwach regulowanych trzeba również pamiętać o wcześniejszej regulacji i dopasowaniu wymiaru kotwy do kantówki. Usadowienie w betonie powinno być poparte sprawdzeniem odpowiedniego pionu poziomicą.

3. Po związaniu wylewki betonowej należy osadzić kantówkę pomiędzy płaskownikami kotwy. Belka może wchodzić dość ciężko ze względu na małą elastyczność płaskowników. W tym przypadku należy płaskowniki zdecydowanie odchylić na zewnątrz lub spróbować osadzać słup nie pionowo od góry, a wciskając go poziomo przy podłożu i później pionizować.

4. Kontrolnie przy pomocy poziomicy upewnij się, że kantówka jest osadzona w prawidłowy sposób. Przykręć kotwę U przy pomocy wkrętów TORX 80x8 albo ocynkowanych lub kwasoodpornych śrub M10 z nakrętkami. Długość śrub musi być adekwatna do rozstawu kielicha kotwy. Zazwyczaj należy zakupić śrubę o 1cm dłużą niż bok kielicha w którym osadzona jest kantówka. Jeśli decydujemy się na montaż śrubami musimy pamiętać o wcześniejszym nawierceniu belki.